Аліменти у частці від заробітку

Аліменти у частці від заробітку

Аліменти у частці від заробітку

Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини

Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини

Разом с позовом про розлучення досить часто подається і позов про стягнення аліментів на неповнолітніх дітей.  Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися, як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо після розлучення через суд стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною пов­ноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про зміну розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Що потрібно враховувати при розрахунку розміру аліментів

Що потрібно враховувати при розрахунку розміру аліментів

Найголовнішим зауваженням до цієї норми, на наш погляд, є те, що слід відійти від стереотипу сприйняття стабільної заробітної плати або мінімального її розміру і відсутності інших доходів громадян.

Так, якщо платник аліментів працює лише на одній роботі, така схема є виправда­ною, проте якщо він працює за сумісництвом на декількох роботах та отри­мує дивіденди, треба говорити про дохід такої особи.

Зокрема, досить часто підприємці обіймають посади директорів у власному підприємстві та отриму­ють заробітну плату, але можуть визначати розмір своєї заробітної плати навіть в одну гривню, тому й мають виплачувати аліменти не тільки вихо­дячи з розміру заробітної плати, а з урахуванням інших доходів.

Тому ширшим поняттям є дохід, який включає заробітну плату, отже, у статті 183 СК має зазначатися поняття «дохід», а словосполучення «заробітна плата» має позначатися в дужках як окремий випадок стягнен­ня аліментів.

У СК передбачено порядок визначення розміру алімен­тів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини, яку визначає суд, але за обґрунтованим клопотанням позивача.

Наприклад, існують випад­ки, коли за місцем їх роботи та умовами виробництва батько або матір зму­шені тимчасово працювати на половину ставки, то розмір аліментів суд мо­же призначати 1/4 частки від отримуваного доходу, наприклад 60 грн на місяць. Однак при непрацездатності одного з подружжя на дитину припа­датиме лише 60 гривень, з чим не можна погодитися. Такий випадок має бути підставою для залучення до участі у справі інших зобов’язаних осіб, а саме: діда, баби, дорослих братів і сестер та ін. (глава 22 СК).

Адвокат по сімейним справам

Адвокат по сімейним справам

photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
Сімейний адвокат
Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як стягнути аліменти? Хто визначає частку заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину? Скільки максимально може складати частка доходу, що підлягає стягненню?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Способи визначення розміру аліментів

Способи визначення розміру аліментів

Зупинимося на способах визначення розміру аліментів та продемон­струємо цю процедуру на прикладі з юридичної практики з урахуванням положень закону.

Якщо аліменти стягуються на двох і більше дітей, суд повинен визначи­ти єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка стягуватиметься до досягнення найстаршою дитиною повноліття (ч. 2 ст. 183 СК).

Досить поширеною стала практика, коли частка від доходу гро­мадянина, яка може бути стягнута як аліменти, становила не більше 50%.

Якщо ж після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, їх стягують за вирахуванням тієї рівної частки, що припада­ла на дитину, яка досягла повноліття (ч. 3 ст. 183 СК).

Приклад визначення розміру аліментів

Приклад визначення розміру аліментів

Подружжя Іващенків мали двох неповнолітніх дітей – сина Олександра, 1995 року народження, та сина Віктора, 2000 року народження. Хоча под­ружжя перебувало у зареєстрованому шлюбі, фактично вони вже пів року проживали окре­мо, батько несистематично надавав кошти на утримання двох синів, тому дружина з метою надання дітям належного утримання пред’явила позов про стягнення зі свого чоловіка аліментів на утримання дітей.

При роз­гляді справи про розлучення та аліменти позивачка подала довідку про заробітну плату відповідача, яка складає у середньому 1000 грн на місяць, а річний його дохід становить – 12000 грн. Заробітна плата дружини – 500 грн на місяць. При розгляді справи відповідач повідомив суду, що він виплачує аліменти на дочку Ок­сану, 1990 року народження, від першого шлюбу у розмірі 1/4 заробітної плати.

Виникає запитання, яке рішення повинен постановити суддя, згідно з аналізом цієї правової ситуації з урахуванням статей 182, 184 СК?

Насамперед слід зупинитися на механізмі визначення судом єдиної частки від заробітку (доходу) батька на утримання дітей, яка стягуватиметься до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Однак із цього конкретного випадку можна зробити двоякий висновок, що найстаршою дитиною, на утримання якої стягуються із заробітної плати відповідача аліменти у розмірі 1/6 частини, є дочка Оксана, 1990 року народження.

Поря­док визначення і стягнення аліментів

Поря­док визначення та стягнення аліментів

Положення ч. 2 ст. 183 СК, на нашу думку, істотно впливає на поря­док визначення і стягнення аліментів, передбачений ч. 3 ст. 183 СК. Ми вважаємо, що існування аліментного обов’язку на момент розгляду справи про встановлення аліментів має враховувати суд (ст. 182 СК).

Треба виходити з того, що загальна сума аліментів, що підлягають стяг­ненню, не повинна перевищувати 50% отримуваного доходу. Дійсно, за су­часною концепцією суд може встановлювати будь-який розмір аліментів, навіть такий, що платник втратить бажання працювати, оскільки в нього не залишатиметься заробітку.

Але така ситуація є нераціональною, оскіль­ки неодмінно призведе до приховування розміру зарплати або до ухилення платника від сплати аліментів.

Позивачка ставить питання про стягнення аліментів, виходячи з таких критеріїв:

  • якщо позов про стягнення аліментів на двох дітей буде спрямований лише на встановлення аліментів, то суд має розв’язати питання про мож­ливість стягнення додатково 1/4 частки від отримуваного платником дохо­ду. Тобто встановлений розмір аліментів на першу дитину має залишатися в силі, оскільки такий розмір встановлено судом. Тоді розмір аліментів на одну дитину буде 1/4:2 = 1/8 частки доходу платника;
  • якщо у позові буде зазначена вимога про стягнення аліментів на двох дітей та одночасно буде заявлена вимога про перегляд та зміну розміру аліментів за ст. 192 СК, тоді розмір аліментів, встановлений рішенням суду на першу дитину, може бути переглянутий судом у бік його зменшення, тобто з плат­ника аліментів можна стягувати 50% отримуваного доходу. Тоді загаль­ний розмір стягнення складатиме 1/2 частку отримуваного платником до­ходу, а на кожну дитину припадатиме 1/2:3 = 1/6 частка отримуваного до­ходу.

При застосуванні до досліджуваного випадку ч. 3 коментованої статті, то з 2008 року з платника будуть стягуватися аліменти в розмірі 1/6 + 1/6 = 2/6 або 1/3, якщо старша дитина не вступить до вищого навчального зак­ладу.

Сімейний адвокат про аліменти у частці від заробітку

Сімейний адвокат про аліменти у частці від заробітку

У вирішенні справи про аліменти у частці від заробітку більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати по аліментам на дитину спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

  • оперативність вирішення справи про аліменти у частці від заробітку;
  • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
  • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
  • можливість розв’язати питання онлайн.
Дар'я Сергіївна Скрябіна
Сімейний адвокат
Кращий спосіб заощадити час і гроші при аліментах у частці від заробітку - звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Якщо Ви не знаєте, як краще вчинити при аліментах у частці від заробітку – зателефонуйте нашим сімейним юристам і вони допоможуть розібратися в ситуації!

Сьогодні можна розв’язати будь-яке питання дистанційно – онлайн, просто напишіть в месенджер (Viber, Telegram, Whatsapp) нашим сімейним юристам.

Найчастіші питання адвокату

Найчастіші питання адвокату

Хто визначає частку заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину?
Скільки максимально може складати частка доходу, що підлягає стягненню?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?

Якщо стаття “Аліменти у частці від заробітку” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Аліменти у твердій грошовій сумі
  2. Додаткові витрати на дитину
  3. Звільнення батьків від аліментів
  4. Договір між батьками про сплату аліментів
  5. Зменьшення та збільшення розміру аліментів
  6. Аліменти на повнолітніх
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Family lawyer
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: