- Аліменти в Україні: що зміниться в 2022 році?
- Чи скасують аліменти на дітей?
- Розмір аліментів на дитину в Україні
- Мінімальні аліменти на дитину
- Чи будуть платити аліменти від держави?
- Чи будуть введені «житлові» аліменти?
- Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
- Законодавство про аліменти
- Послуги адвоката по сімейним справам
Аліменти в Україні: що зміниться в 2022 році?
Реалії сучасного життя змінюються дуже швидко. Щоб зберегти баланс інтересів сторін, в аліментне законодавство періодично вносяться зміни: одержувачі аліментів повинні мати достатню суму для проживання, а платники не повинні мати можливості ухилитися від їх сплати. Якщо ж це станеться, вони будуть покарані за виникнення заборгованості.
Розглядаємо, як зміниться положення всіх сторін аліментних правовідносин:
- Мінімальні аліменти на дітей
- Виплата аліментів державою
- «Житлові» аліменти
- Кримінальна відповідальність за велику заборгованість
Чи скасують аліменти на дітей?
Деякі активісти вважають, що інститут сім’ї у світі розвалений, а аліменти негативно впливають на демографію і психологічний клімат багатьох сімей. Скасування ж аліментів призведе до зменшення кількості розлучень, а чим менше розлучень, тим краще демографія: більше дітей з’являється у повних сім’ях.
Прихильники скасування аліментів бачать в цьому і ще один плюс: поки що судові виконавці зайняті отриманням аліментів більш ніж з сотень тисяч платників, але ж вони можуть зайнятися чимось більш корисним.
Як би детально не була аргументована позиція авторів ініціативи щодо скасування аліментів, і скільки б у неї не було послідовників, скасування аліментів за всім цим не буде. Материнство і дитинство особливо охороняються державою (згідно Конституції України), аліменти – один зі способів захисту законних інтересів неповнолітніх.
Розмір аліментів на дитину в Україні
На сьогодні аліменти сплачуються трьома різними способами:
- У частках, пропорційно всіх доходів платника аліментів. Розмір часток залежить від кількості дітей: чверть – на одну дитину, на двох дітей – 1/3 доходу, на трьох і більше дітей доведеться віддати половину заробітку;
- у твердій грошовій сумі, яка встановлюється угодою або судом і не змінюється незалежно від розміру доходу платника. В одному місяці платник аліментів може заробити, в іншому – ні. Якщо рішенням суду або аліментною угодою закріплена щомісячна виплата, саме стільки він і повинен платити;
- змішаним способом: частина – у твердій сумі, частина – пропорційно доходу.
Мінімальні аліменти на дитину
Часто платники аліментів виявляють несумлінність, приховуючи частину доходу, працюючи без договору або отримуючи оплату на руки, «в конверті». Якщо платити кошти потрібно пропорційно до заробітку, наприклад, % від всього доходу, то, якщо платник офіційно заробив, він заплатить, якщо ні – то ні, – це менше прожиткового мінімуму на дитину.
Тому у законодавстві запропонували прирівняти мінімальний розмір аліментів до прожиткового мінімуму на дитину, встановленому залежно від її віку.
Чи будуть платити аліменти від держави?
На сьогоднішній день в Україні існує тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, яка надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Чи будуть введені «житлові» аліменти?
Сімейний кодекс України передбачає можливість стягнення додаткових витрат на дітей. Раніше найчастіше додаткові суми стягувалися, якщо у дитини були проблеми зі здоров’ям, які вимагали великих грошових витрат.
Однак часто діти-одержувачі аліментів не мають даху над головою, через те, що після розлучення батьки зазвичай не можуть жити разом, і мамі з дитиною доводиться шукати нове житло. Жінки можуть відчувати фінансові труднощі, мати проблеми з роботою або зовсім перебувати в декреті, і пошук житла нерідко стає додатковою проблемою.
Кримінальна відповідальність за несплату аліментів
Однак, якщо боржник платить нерегулярно і навіть несуттєві суми (розмір яких нижче встановленого виконавчим документом або угодою), в порушенні кримінальної справи може бути відмовлено – боржник ж платить!
Законодавство про аліменти
Щоб уникнути таких ситуацій Мін’юстом було розроблено відповідний законопроект. Якщо цю законодавчу ініціативу приймуть, то кримінальна відповідальність буде наступати вже тоді, коли платник не буде перераховувати кошти на дитину в установленому угодою або рішенням суду розмірі. Отже, виплата неповної суми аліментів вже не врятує неплатника від кримінальної відповідальності:
Закон про аліменти: що залишиться без змін
Політика держави, як і раніше, спрямована на підтримку соціально незахищених верств населення та на посилення відповідальності боржників по аліментних платежах.
Не передбачається змін наступних аспектів законів, пов’язаних з аліментами:
- Неповнолітні або непрацездатні повнолітні діти; непрацездатні батьки; матеріально не забезпечені подружжя і колишнє подружжя; інші члени сім’ї, які потребують допомоги: брати і сестри, дідусі та бабусі, фактичні вихователі все так само мають право на отримання аліментів від відповідних осіб: бабусі – від онуків, вихователі – від вихованців і так далі.
- Аліменти можна платити добровільно, по нотаріальній угоді, або стягнути з неплатника через суд.
- Способи стягнення аліментів (у частках, у твердій сумі та змішаним способом) не зміняться.
- Неплатників аліментів, як і раніше, будуть залучати до різних мір відповідальності: від заборони на виїзд за кордон до позбавлення волі.
- Суворість покарання буде залежати від величини боргу, злісності несплати та інших значущих чинників.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по стягненню аліментів.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по стягненню аліментів, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: