Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Батьківським правам, установленим Сімейним кодексом України, кореспондують відповідні батьківські обов’язки, невиконання яких здатне спричинити за собою певні санкції для мам і тат, зокрема, позбавлення батьківських прав. Дана санкція застосовується за злісне ухилення від сплати аліментів за рішенням суду. Заяву до суду подається кожним з батьків, іншим законним представником дитини, прокурором або уповноваженим органом. Найчастіше така санкція застосовується щодо батьків.

Підстави позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Підстави позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

У Сімейному кодексі України міститься повний перелік підстав, за якими відносно батька може бути розпочато процедуру позбавлення батьківських прав. До цього переліку законодавець включає, зокрема, зловживання батьків власними правами, ухилення від виконання батьківських обов’язків, так само як і визнання батька злісним неплатником аліментів.

Важливо відзначити, що злісне ухилення від перерахування аліментів виділено в якості окремої підстави позбавлення недбайливих батьків їхніх прав щодо дітей. Таким чином, законодавець підкреслив особливу роль обов’язків, пов’язаних з утриманням дітей в сучасному світі.

Ухилення від сплати аліментів може проявлятися у вигляді:

  • фактичної несплати коштів, присуджених судом;
  • приховування батьком реального заробітку;
  • зміни місця проживання або місця роботи для того, щоб уникнути утримань;
  • приховування реального місця проживання;
  • підробка трудової книжки, щоб створити видимість статусу безробітного тощо.

При цьому головне питання, яке виникає в зв’язку з описуваних підставою для позбавлення батька прав, полягає в тому, коли саме ухилення від виплати аліментів перетворюється в злісне. У законі ознака злостности ніяк не розкривається, а тому дане питання вирішується судом у кожному окремому випадку. При цьому суддя орієнтується на можливі прояви «злісності», до яких, як правило, відносяться:

  • ухилення від сплати протягом тривалого часу (4 місяці і більше);
  • наявність раніше винесеного попередження про те, що за ухилення від аліментних виплат можливе настання кримінальної відповідальності;
  • наявність у особи судимості за те, що він злісно ухилявся від перерахування коштів на утримання власних дітей.

За загальним правилом, ухилення від аліментного змісту вважається злісним:

  • якщо воно триває більше чотирьох місяців;
  • якщо особа було попереджено про можливість притягнення до відповідальності за нормами кримінального права;
  • якщо є непогашена заборгованість по аліментам.

У Сімейному кодексі України встановлено конкретні межі реалізації батьками і матерями їх прав щодо дітей. Крім того, є й інші норми. Зокрема:

  • У Кодексі України про адміністративні правопорушення є стаття, що передбачає адміністративну відповідальність за невиконання батьком / матір’ю обов’язки по утриманню сина / дочки;
  • У Кримінальному кодексі України є стаття, яка передбачає покарання за злісне ухилення від сплати аліментів.

Заява про позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Заява про позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Позбавити батьківських прав може тільки суд. Інші органи не можуть розглядати дане питання. Заява про позбавлення прав повиннао подаватися до районного суду. Вона розглядається в рамках позовного провадження.

Коло осіб, а також органів, які мають право порушувати в суді справи, що стосуються позбавлення батьківських прав, визначено Сімейним кодексом України. Позовну заяву можуть пред’явити:

  • один з батьків (або ті, хто їх замінюють, зокрема, опікун, піклувальник або прийомні батьки);
  • прокурор;
  • органи або установи, на які законодавець поклав обов’язок охороняти права неповнолітніх (до них, зокрема, відносяться органи опіки та піклування, виховні установи для дітей-сиріт, а також для дітей, які залишилися без піклування батьків, так само як і комісії у справах неповнолітніх ).

Позовна заява повинна відповідати всім вимогам, викладеним в Цивільно-процесуальному кодексі України. Позов про позбавлення особи батьківських прав необхідно подавати в суд за місцем проживання відповідача (як цього вимагає Цивільно-процесуальний кодекс України).

Винятком визнається можливість подачі позову за місцем проживання позивача у разі об’єднання позовних вимог про позбавлення батьків їхніх прав та стягнення аліментів.

Документи для позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Документи для позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

До позовної заяви додаються (згідно Цивільно-процесуального кодексу України):

  • копії за кількістю відповідачів, а також третіх осіб;
  • довіреність або інший документ, який засвідчує повноваження представника позивача (якщо позов подається представником);
  • свідоцтво про народження дитини;
  • свідоцтво про встановлення батьківства (якщо дитина була народжена поза шлюбом, і якщо стосовно неї встановлювалося батьківство);
  • довідка чи акт про місце проживання дитини та позивача;
  • документ, що підтверджує факт сплати судового збору, станом на 2021 рік ця сума становить 908 грн. 00 коп.
  • документ, який підтверджує дохід позивача (позивач повинен підтвердити рівень свого доходу, щоб показати свою можливість утримувати дитину);
  • документи, які підтверджують обставини, на яких позивач обґрунтовує пропоновані суду вимоги (які дозволяють підтвердити той факт, що відповідач не виконує своїх обов’язків по утриманню сина або дочки або дають характеристику відповідачу).

До таких документів можуть належати:

  • рішення суду про відмову в позбавленні батьківських прав (якщо раніше позивач вже звертався до суду з таким позовом);
  • рішення суду про стягнення аліментів або судовий наказ про стягнення аліментів;
  • довідка з державної виконавчої служби про виплату (або про заборгованість по сплаті) аліментів (якщо аліменти стягуються за рішенням суду або через виконавчу службу по нотаріальній угоді про сплату аліментів);
  • довідки з освітніх установ, які відвідує дитина, а також характеристику на дитину, в якій педагоги могли б зробити висновок про те, що обоє батьків беруть (або не приймають) участь у вихованні дитини;
  • довідки з медичних організацій;
  • вирок суду (якщо підставою для позбавлення прав виступає вчинення злочин).

приклад

А. подала в суд позов про позбавлення її колишнього чоловіка В. прав щодо їх спільну дитину. В якості документів, що підтверджують ті обставини, на які вона обгрунтовувала свої вимоги, А. доклала довідку зі служби судових приставів про заборгованість по аліментам, сума яких становила рублей. Суд задовольнив вимоги позивачки і позбавив В. прав відносно сина, зобов’язавши його виплатити наявну заборгованість.

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів через суд

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів через суд

Особливістю розгляду справ про позбавлення батьківських прав визнається обов’язкова участь органу опіки та піклування. Це є свого роду процесуальною гарантією дотримання прав і батьків, і дітей (відповідно до Сімейного кодексу України). Орган опіки та піклування також уповноважений давати висновок по суті заявленої позовної вимоги, зокрема, наскільки доцільно позбавляти батьківських прав відповідача.

Дитина у віці старше 14 років може бути допитана в суді в рамках розгляду позову про позбавлення когось із батьків або відразу обох батьків батьківських прав. Як правило, питання перед дитиною не ставиться прямо, проте суду необхідно з’ясувати характер відносин дитини з батьком, якого належить позбавити прав.

Рішення суду, яким задовольняються вимоги про позбавлення відповідача прав щодо дитини, набирає законної сили після закінчення 30 днів з моменту його винесення. У разі оскарження рішення суду набирає чинності після розгляду справи судом другої інстанції (апеляційним судом).

Рішення суду, на підставі якого батько позбавлений прав відносно сина / дочки, після набрання ним законної сили повинно бути надіслане до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Це потрібно, щоб в акті про народження дитини було зроблено відповідний запис.

У виняткових випадках, навіть якщо в суді буде доведено, що батько винен у невиплаті аліментіву, суд може відмовити в задоволенні позовної вимоги про позбавлення його прав на сина або дочку. Таке рішення може бути засноване на аналізі:

  • характеру поведінки і особистості відповідача;
  • інших обставин, які заслуговують на увагу.

У подібних випадках відповідач попереджається про те, що він повинен змінити своє ставлення до виховання сина чи дочки. У той же час на органи опіки та піклування покладається обов’язок контролювати те, як відповідач виконує свої обов’язки.

Батько, позбавлений своїх прав по відношенню до сина або дочки, не звільняється від обов’язку утримувати свою дитину. У разі позбавлення прав батьків не може згодом вимагати від своєї повнолітньої дитини виплати аліментів на своє утримання, так само як і претендувати на спадщину в разі смерті дитини. Крім того, діти, чиї батьки позбавлені прав на підставі судового рішення, можуть бути усиновлені.

Важливо відзначити, що позбавлення батьківських прав не визнається необоротним юридичним наслідком неправильної поведінки батьків по відношенню до своїх дітей. Сімейне законодавство передбачає можливість відновлення батьків, позбавлених батьківських прав, в таких правах. Відновлення допускається за умови, що:

  • це буде відповідати інтересам дитини;
  • на це є підстави, передбачені законом (такими підставами визнаються зміна з боку батьків своєї поведінки, способу життя або ставлення до виховання дитини, тобто усунення негативного впливу для дитини, яке послужило підставою для того, щоб батько був позбавлений своїх прав щодо дитини).

Відновитися в батьківських правах можна лише шляхом звернення до суду. Підставою виступає заява позбавленого батьківських прав батька про поновлення батьківських прав.

Водночас згідно із законом неприпустимо відновлювати батька в його правах, якщо дитина до моменту відповідного звернення батька або матері в суд була уже усиновлена ​​(виключення складають випадки, коли усиновлення скасовано за рішенням суду).

Відповіді адвоката про позбавлення прав батьків за несплату аліментів

Відповіді адвоката про позбавлення прав батьків за несплату аліментів

Мій батько був позбавлений всіх прав щодо мене 5 років тому, а тепер він вимагає від мене аліментні виплати. Чи правомірно це?

Згідно Сімейного кодексу України, Ваш батько не має права отримувати від Вас аліменти.

Позбавити батька батьківських прав за борги по аліментам

Позбавити батька батьківських прав за борги по аліментам

Позбавлення батьківських прав, безумовно, є найбільш суворим запобіжним заходом, який спрямований на припинення процесу виховання дитини або обома батьками, або одним з них. При позбавленні батьків їхніх прав стосовно дітей всі правомочності щодо виховання дитини не обмежені періодом дії рішення суду, але повністю припиняються на невизначений строк. Позбавлення батьківських прав можна розуміти як міру відповідальності батьків за неправильне ставлення до виховання, а також розвитку дитини.

Послуги адвоката по сімейним справам

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по позбавленню батьківських прав за несплату аліментів.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по позбавленню батьківських прав за несплату аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по позбавленню батьківських прав за несплату аліментів.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по позбавленню батьківських прав за несплату аліментів, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

Позбавлення батьківських прав за несплату аліментів

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Як дізнатися суму боргу по аліментам
  2. Заборгованість по аліментам
  3. Позбавлення водійських прав за борги по аліментам
  4. Заборона виїзду за кордон за борги по аліментам
  5. Відповідальність за несплату аліментів
  6. Несплата аліментів
  7. Заява про стягнення додаткових витрат на дитину
  8. Участь у додаткових витратах на дитину
  9. Аліменти у частках від доходу чоловіка
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: