- Угода про сплату аліментів
- Договір про стягнення аліментів
- Угода про стягнення аліментів: форма
- Договір про сплату аліментів: скільки коштує
- Зразок угоди про сплату аліментів на дитину
- Угода про сплату аліментів між подружжям
- Зразок нотаріальної угоди про сплату аліментів
- Розірвання нотаріального договору про сплату аліментів
- Відповіді адвоката про угоду при стягненні аліментів
- Послуги адвоката по сімейним справам
Угода про сплату аліментів
Сімейний кодекс зобов’язує батьків оплачувати аліменти на користь своїх неповнолітніх дітей, а в деяких випадках і потребує чоловіка (наприклад, якщо у них дитина віком до 3 років). При цьому аліменти можуть стягуватися примусово (за рішенням суду) або ж виплачуються у добровільному порядку – за усною домовленістю сторін або, що більш правильно, на підставі письмової угоди.
Стягнення аліментів за угодою є більш зручним способом нарахування виплат, ніж при судовому розгляді, бо в цьому випадку нема потреби доводити необхідність в матеріальному забезпеченні. При цьому сторони в будь-який момент можуть самостійно змінити умови угоди.
Договір про стягнення аліментів
Угода повинна бути складена в письмовій формі та посвідчена нотаріусом. Сторони можуть самостійно скласти угоду і визначити в ньому розмір і порядок аліментних виплат, і з готовим документом звернутися до нотаріуса для його завірення (цей варіант дозволить скоротити витрати на нотаріальні послуги). В такому випадку нотаріус перевіряє, чи не порушені інтереси сторін угодою і чи відповідає документ вимогам Сімейного кодексу України.
Після цього документ набуває силу виконавчого листа, і якщо нарахування по аліментам від платника припиняються, то одержувачу можна буде відразу звернутися з нотаріальною угодою до судових приставів для примусового стягнення коштів з боржника в порядку виконавчого провадження.
Угода про стягнення аліментів: форма
Угода про виплату аліментів буде мати юридичну силу, якщо вона складена за правилами Сімейного кодексу України – а саме, мати письмову форму і бути нотаріально завіреною. Для того, щоб аліментна угода була дійсною, в ній повинні бути відображені всі істотні умови, встановлені законом, а також можливі додаткові.
До істотних умов відносяться:
- Відомості про сторони договору – про платника та одержувача аліментів.
- Розмір аліментів, які будуть виплачуватися за угодою сторін.
- Спосіб сплати – в частках від доходу боржника (відсотках) або у твердій грошовій сумі.
Договір про сплату аліментів: скільки коштує
При зверненні до нотаріуса для отримання нотаріальної угоди про сплату аліментів текст документа зазвичай складає сам нотаріус. Однак можна самостійно описати всі умови виплат, а до нотаріуса звернутися тільки для завірення документа. Таким чином вартість складання документа значно знизиться, бо згідно чинного законодавства, за посвідчення угоди сплачується державне мито.
Нотаріус при посвідченні договору перевіряє, чи відповідає його зміст намірам сторін, чи не суперечить він вимогам закону для подібних угод відповідно до Сімейного кодексу України. А також перевіряє, щоб сума аліментних виплат відповідала рівню заявленого доходу.
Зразок угоди про сплату аліментів на дитину
Якщо батьки в добровільному порядку домовилися оплачувати аліменти, то умови нарахування виплат вони можуть визначити самі в аліментній угоді. При цьому розмір аліментів, зазначений в угоді, не може бути менше того, який був би стягнутий за рішенням суду. І на дітей він може бути встановлений:
- У частках від доходу в залежності від кількості дітей:
- 1/4, якщо дитина один;
- 1/3, якщо дітей двоє;
- 1/2, якщо їх троє або більше.
- У твердій грошовій сумі, що сплачується періодично або одноразово – розмір аліментів у такому вигляді за один місяць повинен становити не менше величини прожиткового мінімуму, встановленої для дитини відповідного віку.
Угода має силу виконавчого листа, тому в разі відсутності нарахувань одержувач матиме право звернутися відразу до державного виконавця із заявою про відкриття виконавчого провадження. Або можна подати угоду роботодавцю боржника для утримання виплат з його заробітної плати.
Угода про сплату аліментів між подружжям
Згідно Сімейного кодексу України, аліменти можуть бути стягнені не тільки на утримання дитини, але і його батьків. Вимагати виплат має право:
- дружина, в тому числі й колишня, протягом 3 років з моменту народження дитини;
- потребує чоловік, який здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом до досягнення нею 18-річного віку;
- чоловік, який став непрацездатним під час шлюбу або протягом року після розлучення;
- чоловік, який досяг пенсійного віку не пізніше, ніж через 5 років після розірвання шлюбу.
У всіх зазначених випадках аліменти можуть бути призначені за угодою між сторонами. При цьому, за правилами Сімейного кодексу України, аліменти на дружину повинні стягуватися тільки у твердій грошовій сумі. Тому в умовах угоди повинна бути встановлена фіксована сума платежів.
Аліменти на дружину встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму або його частини. Оскільки суди при прийнятті рішень по стягненню аліментів керуються матеріальним і сімейним станом сторін і іншими заслуговують на увагу обставинами, в аліментній угоді сторони теж повинні визначити розмір виплат самостійно з урахуванням зазначених обставин.
Зразок нотаріальної угоди про сплату аліментів
В угоди про аліменти відсутня уніфікована форма, проте за загальними правилами вона складається за таким планом:
- Найменування документа – «Угода про сплату аліментів на утримання неповнолітньої дитини» (або дружини).
- Дата складання документа і місто.
- Дані сторін, що укладають договір (П.І.Б., паспортні дані, місце проживання).
- Відомості про особу, на користь якої будуть виплачуватися аліменти.
- Дані про розмір аліментів та порядок їх стягнення (у відсотках від доходу або твердій грошовій сумі).
- Додаткові умови: строк дії угоди, порядок індексації, відповідальність за несвоєчасну сплату, спосіб передачі коштів.
- Інформація про права та обов’язки сторін згідно з нормами цивільного та сімейного законодавства.
- Підписи сторін.
Для посвідчення угоди нотаріусу слід надати такі документи:
- паспорта сторін, які підписують угоду на аліменти;
- свідоцтво про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу;
- свідоцтва про народження дітей і паспорт, якщо дитині понад 14 років;
- довідка з місця роботи про заробітну плату чоловіка або інші документи, що підтверджують доходи (наприклад, довідка з податкової про доходи).
Документи про доходи необхідно надати нотаріусу, оскільки відповідно до Сімейного кодексу України розмір аліментів на дітей, встановлений за угодою, не повинен бути нижче, ніж за рішенням суду.
Розірвання нотаріального договору про сплату аліментів
Угода може бути змінена або розірвана за взаємною згодою сторін в будь-який час. Для цього сторонам необхідно буде звернутися до нотаріуса для складання нової угоди, яка буде змінювати умови раніше укладеної.
При зміні умов договору сторони можуть встановити менший розмір аліментних виплат, ніж був би встановлений для них судом. Однак згодом зацікавлена сторона матиме право звернутися до суду для оспорювання угоди й стягнення недоплачених коштів. У такому випадку суд може прийняти рішення про скасування угоди, якщо не буде встановлено, що оплата аліментів в меншому розмірі відповідає матеріальним становищам сторін.
Щоб угода була змінена, повинні бути присутніми також відповідні підстави, такі як:
- Зміна матеріального становища – втрата роботи, поява у платника аліментів важкої хвороби або інвалідності, внаслідок якої він став непрацездатним.
- Виникла необхідність нести додаткові витрати на утримання дитини, наприклад, на навчання або оплату медичних послуг.
- Поява у платника інших осіб на утриманні.
- Збільшення доходу у платника або одержувача аліментів.
- Поява у неповнолітнього власного доходу.
Якщо добровільно змінити угоду у сторін не вийшло, то зробити це можна через суд. Однак в суді візьмуть позовну заяву до розгляду, якщо тільки до цього позивач звертався до іншої сторони з пропозицією змінити умови угоди. Як докази можна надати повідомлення про відправлення поштою пропозиції.
Відповіді адвоката про угоду при стягненні аліментів
Більш як два роки тому я розлучився зі своєю дружиною. Наш загальний неповнолітня дитина за рішенням суду залишився з нею. Нами було складено угоду про сплату аліментів, однак з тих пір моє матеріальне становище значно погіршилося, і я не в змозі виплачувати суму, зазначену в документі. Чи можна змінити суму таких виплат в сторону зменшення? Чи можна розірвати таку угоду? Якщо так, то яким чином?
Відповідно до Сімейного кодексу Ви за згодою з одержувачем аліментів в будь-який час маєте право на зміну або розірвання такого раніше складеної угоди. Тобто, в першу чергу, варто спробувати пояснити другій стороні своє складне матеріальне становище і запропонувати змінити або скасувати такий документ. Якщо ж згоди в цьому питанні неможливо досягти, Ви маєте право звернутися до суду з відповідним проханням. Однак ні в якому разі не відмовляйтеся від виконання домовленості в односторонньому порядку.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по стягненню аліментів.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по стягненню аліментів, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: