- Арешт майна під час розподілу при розлученні
- Для чого потрібен арешт спільного майна подружжя при розлученні?
- Арешт, як міра забезпечення позову про поділ спільного майна при розлученні
- Судова практика арешту майна під час розроділу при розлученні
- Терміни арешту майна при поділі та розлученні подружжя
- Накладення арешту на майно при поділі майна
- Клопотання про накладення арешту на майно при розлученні
- Накладення арешту на предмети побуту при поділі спільно нажитого майна подружжя
- Арешт автомобіля при поділі майна подружжя
- Арешт майна під час розподілу боргів в шлюборозлучному процесі
- Відповіді адвоката про арешт майна під час розподілу
- Арешт майна при розділі власності подружжя
Арешт майна під час розподілу при розлученні
Арешт майна під час розподілу є однією з найпоширеніших забезпечувальних заходів, спрямованих на збереження загальних речей від їх приховування. Він здійснюється за клопотанням позивача, в якому вказуються всі підлягають арешту речі і передбачає заборону відповідачеві розпоряджатися, а в деяких випадках володіти і користуватися таким спірним майном.
Задовольняючи клопотання чоловіка-позивача, суд видає йому виконавчий лист, який він спрямовує приставам для негайного виконання. Тобто, в свою чергу, визначають місцезнаходження майна, становлять відносно його акт опису, яким і заарештують його. Арешт речей, які підлягають реєстрації здійснюють реєстраційні органи на підставі постанови пристава. Таким заходи скасовуються:
- з ініціативи сторін – в разі вирішення спору;
- знімається судом – по виконанню рішення.
Для чого потрібен арешт спільного майна подружжя при розлученні?
Згідно СК, якщо колишнє подружжя не змогли домовитися про поділ спільно нажитого майна полюбовно, то дана процедура здійсненна виключно в судовому порядку. Досить часто, відсутність домовленості в даному питанні є причинного конфлікту, що виник між подружжям. На його тлі, недобросовісні сторони нерідко намагаються приховати спільне майно, що стане перешкодою для виконання майбутнього рішення суду про поділ.
У заяві потрібно вказати всю інформацію про подружжя (імена, прізвища, адреси, паспортні дані), а також підстави для розлучення.
Щоб уникнути подібних ситуацій, а також для збереження майна від приховування та забезпечення повноцінного виконання рішення суду, зацікавленим в чесному поділі майна подружжя необхідно клопотати перед судом про застосування ним заходів щодо забезпечення позову (Цивільно процесуальний кодекс України).
Найпоширенішою заходом щодо забезпечення схоронності спірну власність, є арешт спільно нажитого майна, що знаходиться в розпорядженні у відповідача або на зберіганні у інших осіб (Цивільно процесуальний кодекс України).
Арешт, як міра забезпечення позову про поділ спільного майна при розлученні
Арешт, як міра забезпечення позову про розподіл спільного майна, передбачає:
- Обтяження заарештованих речей, шляхом обмеження прав власників на розпорядження, володіння, а в деяких випадках і користування такими речами. Іноді арешт майна може припускати вилучення конкретних речей і передачу їх на зберігання зацікавленим або третім особам.
- Складання акта про накладення арешту, з описом заарештованих речей і фіксацією їх стану на момент скоєння процедури. Арешт щодо речей, які підлягають реєстрації, передбачає також фіксацію обтяження в органах, які здійснюють таку реєстрацію (Держреєстр, ПОЛІЦІЇ).
- Заборона на вчинення будь-яких угод з арештованим майном. Це дозволяє уникнути продажу, дарування спільного майна чи інших способів його відчуження з метою приховування від розділу.
- У разі накладення арешту на кошти, що знаходяться на банківських рахунках, то це виключить можливість їх переведення в готівку, перекладу та інших операцій з грошима.
Судова практика арешту майна під час розроділу при розлученні
приклад
Громадянин Б вже кілька років намагався продати куплену ним у шлюбі з Т квартиру, однак через регулярних сварок і роздільного проживання з дружиною, вона не давала йому на те письмової згоди, чого вимагав СК України. Однак, після проведення процедури розлучення, дана необхідність відпала і Б знову вирішив продати квартиру, швидко знайшов покупця і навіть призначив дату проведення операції.
Дізнавшись про це Т, вважаючи зазначену квартиру, згідно зі СК, спільною власністю, подала в суд позов про поділ спільного майна, з вимогою про накладення арешту на вказану квартиру як заходи забезпечення позову (Цивільно процесуальний кодекс України) Як обгрунтування своїх вимог Т виклала наявні у неї відомості про майбутній продаж. На підставі викладеного, суд прийняв позов до розгляду і наклав на квартиру арешт, чим зірвав майбутню угоду.
Терміни арешту майна при поділі та розлученні подружжя
Яких-небудь конкретних строків, протягом яких буде діяти арешт спільно нажитого майна подружжя, законодавством не передбачено. Однак їх можна визначити в відносному вираженні, виходячи з підстав для скасування забезпечувальних заходів. Так, згідно зі ЦПК, скасування арешту допустима за ініціативою сторін процесу або самого суду.
Виходячи з цього, арешт майна може бути знятий до винесення рішення судом і буде діяти до моменту вирішення спору, до моменту відмови позивача від позову, визнання відповідачем вимог позивача тощо.
Якщо арешт спільного майна зберігся до моменту винесення судом рішення, то його дія повинна бути збережено до моменту повного виконання такого рішення (Цивільно процесуальний кодекс України). В ідеальному вираженні, строк арешту майна не повинен перевищувати сукупності строків проведення судових розглядів – 2 місяці (Цивільно процесуальний кодекс України) і строків виконання вимог рішень суду – 2 місяці (Закону України «Про виконавче провадження»), тобто місяці, що, однак, велика рідкість.
Накладення арешту на майно при поділі майна
Процедура накладення арешту на спільне майно, як одна з забезпечувальних заходів, реалізується виключно в рамках судового процесу самим судом з ініціативи позивача або інших осіб, які беруть участь у справі. Для цього позивачеві необхідно заявити відповідну вимогу в позовній заяві або в окремому клопотанні. Далі, процедура накладення арешту передбачає наступні етапи:
- Розгляд вимоги позивача. У разі якщо вимогу про арешт загального майна заявлено в клопотанні, то воно розглядається в день його подання (Цивільно процесуальний кодекс України), якщо з позовом – в день прийняття позову.
- Винесення ухвали про накладення арешту. У разі задоволення вимоги позивача, суд виносить відповідну ухвалу про накладення арешту на майно, із зазначенням конкретних речей, на яку воно накладено.
- Видача виконавчого листа про накладення арешту. Згідно ЦПК, він видається позивачеві негайно, після винесення судом відповідної ухвали.
- Подача виконавчого листа до відділення (ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ). Виконання ухвали щодо забезпечення цивільних позовів здійснюється за положенням Закон України «Про виконавче провадження», згідно з яким, подача виконавчого листа здійснюється в орган (ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ) за місцем проживання боржника.
- Виконання за виданим виконавчим листом. Здійснюється приставом-виконавцем негайно, без повідомлення боржника про добровільне виконання. Відносно майна, що підлягає реєстрації (нерухомість, авто-, мотозасобів), пристав виносить постанову про накладення арешту, яке спрямовує в реєструючі органи. Відносно іншого рухомого майна, згідно №, складається акт опису, яким накладає арешт.
Клопотання про накладення арешту на майно при розлученні
Як вже говорилося, клопотання про накладення арешту на спільно нажите майно, може бути подано на будь-якій стадії судового процесу про його розділі, до винесення рішення, якщо у позивача є побоювання, що відповідач своїми діями може утруднити чи зробити неможливим виконання подальшого рішення суду, наприклад, він має намір продати або подарувати спільне майно.
Клопотання подається позивачем у вигляді письмового документа, виконаного у вільній формі. З огляду на значимість процедури і можливість настання несприятливих наслідків, клопотання розглядається в день його надходження (Цивільно процесуальний кодекс України).
Так, клопотання про накладення арешту на спільно нажите майно повинно містити:
- відомості про знаходження в провадженні суду конкретного позову про розподіл майна;
- попредметно опис спірного майна, яке підлягає поділу, із зазначенням його характеристик, власника і місцезнаходження майна;
- опис обставин, які, на думку заявника, є підставою вважати, що відповідачем будуть зроблені дії, наслідки яких ускладнять або виключать можливість виконання рішення суду про поділ майна подружжя;
- правове обґрунтування необхідності накладення арешту, як заходи щодо забезпечення позову;
- прохання про накладення арешту і застосуванні інших заходів забезпечення позову.
Накладення арешту на предмети побуту при поділі спільно нажитого майна подружжя
Згідно ЦПК, предмети побуту (предмети звичайної домашньої обстановки та вжитку), входять в число речей, щодо яких заборонено стягнення за виконавчими документами, що, на думку деяких подружжя може звільняти таке майно від арешту при його розділі. До такого майна прийнято відносити меблі, освітлювальні прилади, кухонне начиння, сантехніку, постільні та лазневі приналежності, дрібну побутову техніку тощо.
Однак, зазначене положення, забороняє арешт такого майна лише з метою звернення на нього стягнення. Оскільки вимога про арешт загального майна викладено в судовій ухвалі, згідно з Закон України «Про виконавче провадження», таке накладення арешту є мірою примусового виконання.
Оскільки арешт предметів побуту, як міра забезпечення позову, не спрямований на їх стягнення, він буде цілком законний. Накладення такого арешту здійснюється в загальному порядку, шляхом складання приставом акту про арешт.
Звернемо увагу, що для арешту повинні бути детально перераховані у виконавчому листі (акті про арешт) все арестуемие предмети.
Арешт автомобіля при поділі майна подружжя
Згідно з положеннями Наказу МВС «Про порядок реєстрації транспортних засобів», автомобіль входить в число транспортних засобів, що підлягають обов’язковій реєстрації в органах ДАІ. Згідно Наказу, реєстрація здійснюється за фізичними особами – власниками транспортних засобів. Виходячи з цього, арешт автомобілів при розділі майна повинен здійснюватися реєструючим органом ПОЛІЦІЇ.
Таким чином, арешт спільно нажитого автомобіля при розділі спільної власності подружжя здійснюється в загальному порядку, зазначеним вище – шляхом клопотання, винесення судом визначення, видачі виконавчого листа і подачі його в (ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ).
Подальше проведення процедури, через участь в арешті реєстраційного органу, дещо відрізняється від типового:
- Згідно Закон України «Про виконавче провадження», арешт автомобіля, виконуваний реєструючим органом, оформляється шляхом винесення приставом-виконавцем постанови про накладення арешту, яке в цей же день направляється в ПОЛІЦІЇ.
- Працівники ДАІ, отримавши відповідну постанову, роблять в своєму електронному реєстрі відмітку, що на конкретний транспортний засіб накладено арешт, що не дозволить зняти його з обліку і вчиняти щодо нього будь-які угоди.
- Далі, якщо ухвала суду вимагає обмеження права користування спільним автомобілем, пристав встановлює його місцезнаходження для складання акта опису і передачі його на відповідальне зберігання позивачу або іншим особам. До визначення місцезнаходження загального автомобіля, складання такого акта неможливо.
Арешт майна під час розподілу боргів в шлюборозлучному процесі
Згідно СК, загальні борги подружжя, розподіляються між ними пропорційно присуджених їм часткам при розділі спільно нажитого майна. Таким чином, можливість розділу загальних боргів ставиться законодавцем в залежність від процедури розподілу спільної подружнього власності – без її проведення розділ боргів можливий лише в договірному порядку, шляхом укладення угоди.
Виходячи з цього, розділ боргів в судовому порядку можна здійснити на вимогу одного з подружжя, що розлучається, лише в рамках позову про розподіл спільної власності.
Арешт майна при цьому буде мати будь-якої процесуальний сенс лише для забезпечення вимог про поділ власності, задоволення яких, в свою чергу, вплине на розмір зобов’язань, які підлягають виконанню кожним з розведеного подружжя. Відносно вимоги про розподіл загальних боргів, застосування арешту майна, як заходи забезпечення позову, не має ніякого сенсу.
Звернемо увагу, що спільними боргами подружжя, які можуть бути розділені при розлученні, згідно зі СК, вважаються:
- борги, де подружжя виступають боржниками одночасно (солідарні борги) – созаемщики за кредитними зобов’язаннями, сопокупателі за договорами купівлі-продажу і т.д;
- борги одного з подружжя, отримані за згодою або при поручительстві іншого;
- борги одного з подружжя, якщо отримані за цим зобов’язанням блага використовувалися як спільне майно.
Відповіді адвоката про арешт майна під час розподілу
Як я можу оперативно перешкодити продажу чоловіком спірного автомобіля? Розділ майна здійснюємо через суд.
Вам необхідно якомога раніше подати в суд, який розглядає справу, клопотання про накладення арешту на автомобіль, як захід забезпечення позову (Цивільно процесуальний кодекс України). Згідно ЦПК, воно буде розглянуто в цей же день, після чого Ви отримаєте виконавчий лист, з яким підете до приставам. Оскільки заходи забезпечення позову підлягають негайному виконанню (Цивільно процесуальний кодекс України), постанова про накладення арешту на автомобіль виноситься в день надходження виконавчого листа в ФСПП, через що переоформлення автомобіля стане неможливим вкрай оперативно.
Суд виніс рішення про розподіл між мною і дружиною загального майна. На що входить в нього мотоцикл, який відійшов мені, накладено судовий арешт. Підкажіть, коли він буде знятий?
У разі якщо арешт був накладений як захід забезпечення позову, і він не був знятий одночасно з прийняттям судом рішення про розподіл, то згідно з ЦПК, арешт буде діяти до повного виконання рішення суду. Тільки після виконання Вам необхідно буде заявити в суд клопотання про зняття арешту.
Арешт майна при розділі власності подружжя
Арешт майна – найефективніша міра забезпечення позову при розділі власності подружжя. Її застосування і що важливо, виконання, дозволяє уникнути відчуження спірного майна до фактичного вирішення спору між подружжям. Це дозволяє забезпечити повноцінне виконання рішення суду про поділ, ще до його винесення. Безумовно, наявність такого заходу в процесуальному законодавстві, є однією з основних гарантій дотримання майнових прав подружжя після розлучення.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Поділ проданого чоловіком майна
- Поділ автокредиту при розлученні
- Іпотека при розлученні подружжя
- Поділ боргів подружжя при розлученні
- Поділ майнових зобов’язань подружжя при розлученні
- Материнський капітал при поділі майна
- Поділ майна ІП при розлученні
- Поділ частки в статутному капіталі ТОВ при розлученні
- Поділ коштовностей і предметів розкоші при розлученні