Подароване майно: поділ при розлученні подружжя
Поділ майна при розлученні породжує безліч суперечок і нерідко призводить до довгих розглядів. Одне з важливих питань – чи підлягає поділу власність, отримана одним з подружжя в дар.
Норми Сімейного кодексу України чітко визначають, що на таке майно не поширюється режим спільної власності та, отже, розподілу при розлученні воно не підлягає. Однак є дві умови, які можуть дати справі протилежний оборот:
- відсутність доказів, що підтверджують факт дарування;
- збільшення вартості майна за час шлюбу.
Докази, що підтверджують факт дарування при розподілі майна
Щоб уникнути поділу майна, отриманого в дар, суду необхідно представити вагомі докази того, що «подарунок» дійсно призначався конкретній людині, а не сім’ї, як, наприклад, презенти на весілля або річницю. І, звичайно ж, не був куплений за сімейні кошти.
У якості доказів потрібно надати договори дарування або забезпечити явку свідків, які можуть підтвердити цей факт. У разі відсутності того чи іншого, суддя, швидше за все, прийме рішення задовольнити вимоги першої сторони.
Збільшення вартості подарованого майна за час шлюбу при поділі
Якщо цінності, отримані в дар одним з подружжя, виросли в ціні в результаті вкладення коштів із сімейного бюджету або зусиль коштів другої половини, вони підлягають розподілу при розлученні.
Для наочного подання такої ситуації можна навести досить поширений на практиці приклад.
Приклад
Дружина отримала в подарунок від батьків приватний будинок. Під час сімейного життя в ньому було проведено дорогий ремонт і перепланування, в результаті чого ціна будинку істотно зросла. При розлученні це майно буде поділено між сторонами, через те, що зростання вартості відбулося шляхом спільних зусиль і вкладення загальних коштів.
Розподіл подарунків при розділі майна під час розлучення
Дуже часто подружжя, яке розлучається, цікавиться, чи вважаються особистим майном речі, подаровані одним членом подружжя іншому, і, відповідно, чи є необхідність ділити їх при розлученні.
Такі речі переходять в особисте користування одному з подружжя і не підлягають поділу. Однак і в цій ситуації є виключення – предмети розкоші. Сюди відносяться:
- твори мистецтва;
- вироби з дорогоцінних каменів і металів;
- антикваріат та інші дорогі об’єкти, які не є необхідними в повсякденному житті.
Що вважати розкішшю в кожному конкретному випадку, суд визначає, як правило, виходячи із загального рівня життя і достатку в родині.
Подароване майно не підлягає розподілу при розлученні
Майно, подароване одному з подружжя до або під час шлюбу, не підлягає розподілу при розлученні. Однак якщо стороні не вдалося представити докази факту дарування, або вартість цінностей значно зросла за час сімейного життя – власність буде поділена.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: