- Поділ квартири при розлученні
- Мирний розділ квартири при розлученні
- Неофіційна угода про поділ квартири при розірванні шлюбу
- Правова угода про поділ квартири при розлученні
- Частки в житлі при поділі квартири при розлученні подружжя
- Угода про поділ квартири при розірванні шлюбу
- Розділ квартири (нерухомості) через суд при розлученні
- Розділ квартири, придбаної до шлюбу при розлученні
- Розділ приватизованої квартири при розірванні шлюбу
- Розділ неприватизованої квартири при розлученні подружжя
- Як розділити квартиру при розлученні?
Поділ квартири при розлученні
Коли подружжя розлучається, квартирне питання виходить у кожного з них на перший план, адже після розлучення їм потрібно буде десь жити, і бажано, щоб таке місце проживання не було спільним. У той же час ділити житлову нерухомість між сторонами надзвичайно складно, так як при цьому майже неможливо досягти гармонії між інтересами кожного з них.
Мирний розділ квартири при розлученні
Даний спосіб вирішення проблеми розділу спільно нажитої нерухомості є ідеальним, адже при цьому подружжя, «не виносячи сміття з хати», можуть досягти взаємовигідних домовленостей і розлучитися мирно, без скандалів і судових розглядів з викликом свідків, найму адвокатів, проведення оціночних експертиз.
Неофіційна угода про поділ квартири при розірванні шлюбу
Розлучається подружжя може неофіційно (тобто без документального закріплення) домовитися про те, як буде проведено розділ. Однак такі домовленості будуть що-небудь означати тільки тоді, коли на їх підставі буде проведено певні дії (наприклад, станеться розмін квартири на дві окремі квартири або нерухомість буде продана, а виручені кошти – розділені між сторонами).
Правова угода про поділ квартири при розлученні
Офіційні домовленості означають набагато більше. На них можна посилатися, якщо одна зі сторін несподівано вирішить змінити свою думку про те, як повинен бути розділений будинок. Наприклад, сторони можуть укласти угоду про розподіл майна.
Частки в житлі при поділі квартири при розлученні подружжя
У мирному порядку сторони можуть домовитися про визначення часток у праві власності на житлову нерухомість, так як до розлучення, як правило, такі частки не визначаються, і чоловік і дружина володіють будинком на рівних правах. При цьому допускається викуп частки одного боку другою стороною.
Укладаючи угоду про визначення часток, подружжя можуть не дотримуватися правила рівності часток. У деяких випадках частки можуть бути визначені задовго до розлучення – в шлюбному договорі або на вимогу кредиторів.
Угода про поділ квартири при розірванні шлюбу
Угода між сторонами може бути оформлена у простій письмовій формі, однак будь-який юрист скаже, що краще за все запевнити його у нотаріуса. Ця угода мала б бути складено в трьох примірниках: для кожного з подружжя і для того державного органу, який в разі необхідності буде проводити реєстрацію прав на житлове приміщення.
В угоді можуть бути враховані частки кожної зі сторін у праві власності на квартиру. Можна скласти окрему угоду щодо житла, а можна в єдиному документі відобразити домовленості, що стосуються всього, що було нажито спільно. Незважаючи на всі явні переваги такого способу врегулювання відносин, в нашій країні можливістю укласти угоду про розподіл нерухомості користуються нечасто.
Розділ квартири (нерухомості) через суд при розлученні
Коли припинення сімейних відносин та вирішення спірних питань можливе виключно за допомогою зовнішнього втручання, то не уникнути звернення до суду. Звертатися до судді потрібно, якщо немає суперечок про дітей, а також ціна позову при розділі нерухомості не перевищує. У всіх інших випадках шлюборозлучний процес можливий тільки в районному судовому органі.
За звернення до суду стягується державне мито (від до, що залежить від вартості діленого майна).
Суддя, розглянувши справу, може визначити частки подружжя в праві на нерухомість або присудити його одній стороні, зобов’язавши її, в свою чергу, виплатити компенсацію протилежному боці. При цьому протилежна сторона повинна бути забезпечена житлом і бути згодної на отримання компенсації.
Розділ квартири, придбаної до шлюбу при розлученні
Та квартира, яка була придбана чоловіком або дружиною до шлюбу, не підлягає розподілу при розлученні. Вона зізнається особистою власністю відповідної сторони спору.
Однак друга сторона своїми зусиллями або вкладеннями може зробити так, що відбудеться збільшення вартості такої квартири (наприклад, зробити хороший ремонт), що може стати для суду підставою для визнання її спільним майном подружжя з наступним розділом на рівні частки. Якщо дане питання дозволяється самими сторонами шляхом досягнення угоди, то розділ може бути здійснений в будь-яких пропорціях.
Розділ приватизованої квартири при розірванні шлюбу
Приватизована квартира при розлученні не ділиться між подружжям, якщо під час шлюбу не було проведено зміну законного режиму власності. Безкоштовна приватизація визнається безоплатною угодою, при укладанні якої квартира переходить в особисту власність будь-кого з подружжя.
Кожен із подружжя одержує в праві власності на квартиру саме ту частку, яка встановлена договором приватизації і виданим свідоцтвом про право.
Розділ неприватизованої квартири при розлученні подружжя
При розлученні не представляється можливим розділити муніципальне неприватизоване житло. Право користування такою квартирою передбачено договором соціального найму. Такі житлові приміщення не належать тим особам, які в них проживають, а є муніципальною власністю.
Як розділити квартиру при розлученні?
Якщо квартира була придбана за допомогою іпотечного кредиту, то при розділі можливі певні складнощі. З огляду на сформованого в нашій країні правового становища розділ квартири можливий тільки з одночасним розділом солідарних зобов’язань за кредитним договором, так як інше суперечить вимогам Цивільного кодексу України і положеннями Сімейного кодексу України, а також тягне порушення прав кредитора (банку).
В такому випадку один з подружжя в рамках процедури розділу має право претендувати на всю квартиру, з припиненням прав другого з подружжя на неї і з віднесенням на того чоловіка, якому присуджено вся квартира, зобов’язань, що стосуються виконання умов кредитного договору, при одночасній виплаті іншого члена подружжя грошової компенсації.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Поділ банківських вкладів і цінних паперів між подружжям
- Поділ автомобіля при розлученні
- Поділ приватизованого майна при розлученні
- Поділ земельної ділянки при розлученні
- Поділ житлового будинку при розлученні
- Поділ нерухомості при розлученні
- Поділ спільно нажитого майна при розлученні
- Грошова компенсація при поділі майна
- Експертиза при поділі майна