Поділ майна після смерті чоловіка

Поділ майна після смерті чоловіка

podil-majna-pislya-smerti-cholovika

Поділ майна після смерті чоловіка

Розділ майна після смерті одного з подружжя необхідний для того, щоб половина загальної власності, по праву належить чоловікові або дружині, що не перейшла спадкоємцям померлого. Такий розділ оформляється нотаріальним посвідченням чи в судовому порядку. При цьому чоловік, що пережив, крім своєї частки в спільному майні, має право претендувати на частину спадщини покійного, в яке також увійде і його частина спільно нажитого майна.

  • Якщо на момент смерті одного з подружжя вони перебували в розлученні, колишній чоловік втрачає право на спадкування за покійним.
  • Якщо до цього моменту вони ще не встигли поділити власність і строк давності не минув, то вона може бути поділена спадкоємцями і колишнім чоловіком. Факт нового шлюбу на це не впливає.

Набагато важче розділити майно після смерті співмешканця – на нього, навіть якщо воно фактично придбано спільними зусиллями, режим спільної власності не поширюється. Однак, якщо пережив співмешканцю вдасться довести в суді факт спільного володіння і розпорядження, воно може бути розділене як загальне пайову майно.

rozdil-spilno-nazhitogo-majna-pislya-smerti-cholovika

Розділ спільно нажитого майна після смерті чоловіка

Найчастіше, розділ спільно нажитого майна здійснюється при розірванні шлюбу. Однак, після смерті одного з подружжя, питання розділу стає не менш гостро, оскільки в зв’язку з цим активізуються спадкоємці померлого, які претендують на залишене ним майно. Щоб по праву належить пережив дружину власність не увійшла в спадкову масу покійного, необхідно провести процедуру розділу спільної власності.

Згідно ЦК, право пережив чоловіка або дружини на спадкування за своїм померлим чоловіком не позбавляє його права на частку в спільному майні (якщо такий режим не виключався шлюбним контрактом), нажите з померлим під час перебування в шлюбі.

При цьому частка померлого у спільному майні, яка повинна увійти в спадкову масу, визначається за правилами, встановленими СК України (ЦК).

osoblivosti-podilu-majna-pislya-smerti-cholovika

Особливості поділу майна після смерті чоловіка

Розглянемо деякі особливості даного процесу, які можуть виникнути під час розподілу:

  • У разі відсутності спірних питань з спадкоємцями, розділ майна з покійним може здійснюватися шляхом звернення до нотаріуса за місцем відкриття спадкової справи, який може визначити його частку в загальній власності і видати дружину відповідне свідоцтво про право власності. Воно буде підтверджувати право другого з подружжя на половину спільно нажитого майна (Основ законодавства про нотаріат).
  • Якщо будь-які зацікавлені особи (спадкоємці, кредитори померлого) незгодні з розділом, здійсненим нотаріусом, і вважають виділений обсяг речей невідповідним частці другого з подружжя, вони мають право оскаржити його в судовому порядку. Більш того, частка такого чоловіка або дружини також може бути визначена судом, в разі претензій третіх осіб.
  • За заявою які прийняли спадщину спадкоємців і згоди другого з подружжя, нотаріус також може визначити частку померлого у спільному майні. Вона визначається в свідоцтві про право власності пережив чоловіка. Подібна процедура необхідна у випадку, коли титульним власником підлягає розділу речі є пережив чоловік або ж все вона знаходиться у нього у володінні і користуванні.
  • Слід враховувати, що померлий чоловік міг залишити після себе заповіт, в якому він розпорядився спільно нажитим майном не на користь другого з подружжя, будучи всього лише його титульним власником. За мотивами того, що таким заповітом покійний порушив права свого другого з подружжя, такий заповіт може бути оскаржене в судовому порядку, після чого, розділ здійснюється в загальному порядку.

У разі відсутності претензій з боку кредиторів, відсутність інших спадкоємців або залишення всього майна за заповітом пережили дружину, процедура розділу після смерті чоловіка або дружини втрачає будь-який сенс, тому що вся власність все одно перейде пережили дружину. В такому випадку він має право подати нотаріусу заяву про відсутність у спільному майні його частки.

sudova-praktika-podilu-majna-pislya-smerti-cholovika

Судова практика поділу майна після смерті чоловіка

приклад

Після смерті громадянина К, до спадкування, крім його дружини Т і матері, були покликані двоє дітей До від його першого шлюбу. При цьому мати До відразу ж написала спрямований відмова від спадщини на користь Т. При визначенні обсягу спадкової маси, діти До звернули увагу нотаріуса на те, що під час перебування в шлюбі, Т була придбана квартира, виходячи з чого і згідно зі СК, половина цієї квартири належала К, а тому ця частина повинна бути включена в спадок.

Крім того, було й інше майно, титульним власником якого була Т, проте воно також було придбано в шлюбі. На підставі цього і керуючись ч. Основ законодавства України про нотаріат, діти До подали нотаріусу заяву, в якому просили розділити спільне майно подружжя Т і К, виділити частки кожного з них, після чого частку До включити в спадок. На підставі цієї заяви нотаріус виготовив свідоцтво про право власності Т на спільно нажиті речі, в якому визначив і частку покійного К.

rozdil-majna-pislya-rozluchennya-razi-smerti-kolishnogo-cholovika

Розділ майна після розлучення в разі смерті колишнього чоловіка

У разі якщо на момент смерті чоловіка, шлюб з пережили його чоловіком або дружиною вже був розірваний, при відсутності імені пережив в заповіті, такі чоловік або дружина не будуть входити в число спадкоємців. Тоді, якщо на момент відкриття спадщини покійного власність таких них не була фактично розділена або не були виділені частки, то питання розділу з ним ставати особливо гостро.

Слід враховувати, що до вимог про поділ спільного майна після розірвання шлюбу застосовується трирічний строк позовної давності (Сімейний кодекс України). Таким чином, якщо смерть колишнього чоловіка наступила після трьох років з моменту, коли право чоловіка на користування і володіння загальними речами було порушено, його розділ буде неможливий, незалежно від того, де таке майно перебуває.

Виходячи з вищесказаного, якщо спільне майно знаходиться у котрий пережив колишнього чоловіка, а строк давності для розділу був пропущений покійним, то такому пережили дружину нічого бояться – претензії кредиторів і спадкоємців померлого колишнього чоловіка на його частку у спільній власності безпідставні і будуть відхилені.

strok-davnosti-podilu-majna-pislya-smerti-odnogo-podruzhzhya

Строк давності поділу майна після смерті одного подружжя

Однак якщо строки давності ще не минули, то пережив колишньому чоловікові необхідно знати, що:

  1. Частка такого колишнього чоловіка в спільному майні, в разі смерті чоловіка або дружини після розлучення, може бути встановлена ​​шляхом укладення таким чоловіком і спадкоємцями померлого, які прийняли спадщину, відповідної угоди. Такий розділ буде потрібно, якщо все або частину загальних речей увійшли або на думку спадкоємців повинні увійти в спадок. При наявності спору між спадкоємцями і колишнім чоловіком, він може бути вирішено в судовому порядку.
  2. Якщо колишній чоловік на момент своєї смерті не встиг вступити в новий шлюб, то в його спадкову масу, крім частки в спільному майні колишнього подружжя, увійде також все, придбане ним після розлучення, а також до вступу в шлюб (Сімейний кодекс України). Навіть якщо таке майно буде перебувати у володінні пережив колишнього чоловіка, він не має підстав претендувати на нього під час розподілу, а тому, зобов’язаний буде передати його спадкоємцям померлого.
  3. Якщо померлий чоловік після розлучення вступив в новий шлюб, то до числа спадкоємців, які претендують на його частку у спільній власності розлученого подружжя, додасться також його новий чоловік або дружина (ЦК). Речі, нажиті померлим разом з його новим чоловіком, також повинні бути розділені між ними і частина з них повинна увійти в спадок. Новий чоловік, при відсутності заповіту, буде претендувати на рівну з іншими спадкоємцями частку спадщини.

Звернемо увагу, що новий шлюб померлого колишнього чоловіка ніяк не може вплинути на обсяг підлягає розподілу спільно нажитого майна і саму процедуру його розділу. Це може лише розширити коло потенційних спадкоємців покійного (нова дружина і діти) і зменшити обсяг спадкової маси, до чого сам колишній чоловік вже ніякого відношення мати не буде.

rozdil-majna-pislya-smerti-civilnogo-cholovika

Розділ майна після смерті цивільного чоловіка

Як відомо, цивільним подружжям (співмешканцями) визнаються громадяни, які перебувають у фактичних шлюбних відносинах, проте не оформляють їх у встановлений законом спосіб. Співжиття не зізнається законодавцем, як юридичний факт, а тому перебування громадян в таких відносинах не утворює спільної власності на спільно придбане при знаходженні в таких відносинах майно і не дає пережив співмешканцю будь-яких спадкових прав.

Таким чином, навіть при спільному придбанні речей і реєстрації їх на одного з співмешканців, в разі його смерті пережив співмешканець не може претендувати на них, оскільки воно повністю увійде в спадкову масу і перейде спадкоємцям.

Уникнути втрати частки в спільно набутому майні можна, довівши знаходження у померлого співмешканця на утриманні. Згідно ЦК, це дозволить співмешканцю бути покликаним до спадкоємства нарівні з іншими спадкоємцями. Однак, в такому випадку, спільно придбане майно доведеться ділити з іншими спадкоємцями, але разом з тим це дасть право на отримання частини від усієї спадщини, придбаного і до співжиття.

zakon-pro-podil-majna-pislya-smerti-civilnogo-cholovika

Закон про поділ майна після смерті цивільного чоловіка

Якщо ж спільно придбане з покійним співмешканцем представляє цінність для пережив, виділити з нього свою частку можна наступним шляхом:

  1. Згідно ЦК, майно, що перебуває у власності двох або декількох осіб, належить їм на праві спільної часткової власності. Таким чином, можна вважати, що власність, придбана співмешканцями в цивільному шлюбі, є їхнім спільним пайовою майном.
  2. Згідно ЦК, якщо частки у спільній власності не визначені угодою співвласників або не можуть бути визначені за законом, то їх слід вважати рівними. Виходячи з цього, якщо пережив співмешканець зможе довести спільне володіння з покійним придбаними в цивільному шлюбі речами, то при неможливості визначення вкладу кожного з них, він зможе претендувати на половину загальної власності.
  3. Згідно ЦК, речі, що знаходяться у спільній частковій власності, за бажанням одного з учасників можуть бути розділені, і він може вимагати виділу своєї частки. Виходячи з цього, для отримання своєї частини, таким співмешканцю необхідно подати в суд позов про визнання права спільної часткової власності на конкретне майно і права заявника на частку в цьому майні, з вимогою про її виділ.
  4. При цьому необхідно враховувати, що випадки успішного розділу між співмешканцями поодинокі, через що зацікавленій в тому пережив співмешканцю, необхідно сформувати конкретну доказову позицію. В її рамках йому необхідно буде довести:
  • Факт співжиття;
  • Факт ведення спільного господарства та бюджету;
  • Факт формування спільного майна (розрахунок загальних доходів, порука, надання речей одного для забезпечення застави іншого тощо);
  • Факт обопільного вкладення коштів у спільне майно тощо.

Звернемо увагу, що одним з основних чинників, що впливають на позитивний результат справи, є доведеність ступеня участі співмешканця в придбанні загального майна (як засобами, так і працею). У разі позитивного результату справи, який пережив співмешканець отримує виділену частку в загальній власності, а частка покійного цивільного чоловіка входить в його спадкову масу.

vidpovidi-advokata-pro-podil-majna-pislya-smerti-odnogo-podruzhzhya

Відповіді адвоката про поділ майна після смерті одного подружжя

З колишнім чоловіком я розлучилася років тому, проте до цих пір проживаю в нашій спільній квартирі, оформленої на нього. Нещодавно він помер і його діти від першого шлюбу, які є спадкоємцями, намагаються виселити мене з квартири за мотивами того, що я не маю на неї ніяких прав. На мої репліки щодо того, що це загальна квартира, куплена в шлюбі, вони стверджують, що строк давності для її розділу давно пройшов. Невже я більше не маю прав на квартиру?

Це не так. Дійсно, строк давності за вимогами про поділ спільного майна становить три роки (Сімейний кодекс України). Однак його протягом починається з моменту, коли ваше право на власність буде порушено (ЦК). Оскільки ви вільно користувалися їй до смерті чоловіка, ваше право порушено не було, і строк давності ще не минув. Для відновлення своїх прав Вам необхідно звернутися до суду.

Чи можу я претендувати на половину будинку, купленого чоловіком в шлюбі зі мною, або він разом з усією іншою власністю за заповітом йде спадкоємцям?

Чоловік може заповідати тільки те, що йому фактично належить. Оскільки будинок куплений в шлюбі, він є спільним майном (Сімейний кодекс України) і Ви мали на нього такі ж права, як і покійний чоловік (Сімейний кодекс України). Таким чином, якщо за заповітом будинок переходить спадкоємцям, такий заповіт порушує Ваші майнові права, а отже, воно може бути визнано недійсним, після чого Вам буде необхідно звернутися до нотаріуса, який розділить спільне майно і видасть свідоцтво про право власності на частину будинку (ст. Основ законодавства про нотаріат). А вже частина належить чоловікові увійде в спадкову масу.

yak-dilitsya-majno-pislya-smerti-cholovika

Як ділиться майно після смерті чоловіка?

Як встановлено, застосовуваний механізм поділу спільного майна після смерті чоловіка або дружини, буде залежати від правового режиму їх відносин на момент смерті. Так, знаходження в шлюбі дозволяє максимально спростити процедуру розділу, а смерть після розірвання шлюбу вимагає застосування строку давності і врахування інтересів спадкоємців покійного. Співжиття ж, не утворюючи спільної власності, навіть після смерті одного з співмешканців, не дозволяє повноцінно захистити майнові права пережив цивільного чоловіка, змушуючи його доводити факт спільної власності в судовому порядку.

Поділ майна після смерті чоловіка

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна і ЦПК (цивільний процесуальний кодекс)
  2. Цивільний кодекс про поділ майна
  3. Сімейний кодекс про поділ майна
  4. Закони про розподіл майна при розлученні
  5. Поділ проданого чоловіком майна
  6. Арешт майна під час розподілу при розлучені
  7. Поділ автокредиту при розлученні
  8. Іпотека при розлученні подружжя
  9. Поділ боргів подружжя при розлученні
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: