Поділ майна в судовому порядку

Поділ майна в судовому порядку

Розділ майна в судовому порядку

Подружжя має право розділити спільне майно, як перебуваючи в шлюбі, так і після його розірвання. Розділ майна може бути необхідний, коли кредитори бажають звернути стягнення на матеріальну частку особи, яка перебуває в шлюбних відносинах.

Щоб розділити майно подружжя досить укласти обопільну угоду, а при неможливості узгодження даного питання – громадянам доведеться звернутися в суд. І рішенням суду буде визначено, яке саме майно належить кожному з подружжя (ст. 38 СК  – Сімейний кодекс України).

На вимогу подружжя, при поділі спільно нажитого майна застосовується трирічний строк позовної давності.

Важливо, що чоловік і жінка, при зверненні для поділу спільної власності в судові органи мають право на будь-якому етапі розгляду справи прийти до укладення мирової угоди.

Позовна давність при розділі майна в судовому порядку

Позовна давність – це проміжок часу, який визначений в чинному законодавстві нашої країни для захисту порушеного права в судовому порядку (Цивільний кодекс України). Цей термін становить три роки (СК України). При цьому суд приймає від громадян вимоги про захист їх порушених прав навіть в тому випадку, коли термін позовної давності минув.

Початок обчислення позовної давності визначається днем, коли особа дізналася або ж повинна була дізнатися про те, що її права порушуються і про те, хто саме їх порушив.

Важливо, що якщо після розділу майна подружжя продовжують спільно використовувати спільне майно, то термін щодо захисту порушеного права починає текти з того моменту, коли хтось із них перешкодить іншому здійснювати свої можливості щодо спільно нажитої власності.

Розподіл майна подружжя через суд

Приклад

У 2017 році Ніконенко Н.Г. подала позов на свого колишнього чоловіка Ніконенко К.Л. про визнання незаконною угоди з продажу автомобіля. Ніконенко Н.Г. та Ніконенко К.Л. були розлучені за рішенням суду у 2010 році. Раніше ще чоловіком і дружиною була куплена машина, яку оформили на Ніконенко К.Л. У 2010 році, вже після розлучення, Ніконенко К.Л. вирішив продати автомобіль. У суді було встановлено, що Ніконенко Н.Г. дізналася про продаж автомобіля чоловіком у 2010 році. Відповідач заявив в судовому процесі, що термін позовної давності для захисту дружиною свого порушеного права закінчився.

Суд прийшов до висновку, що позивач знала про угоду, яку вирішив укласти її колишній чоловік, але не робила ніяких дій до 2017 року. Поважних причин для поновлення строку на подачу позову судом встановлено не було. Термін позовної давності визначено законом в три роки, Ніконенко Н.Г. його пропустила, тому у задоволенні позову їй було відмовлено.

Термін позовної давності для розділу майна в судовому порядку може бути припинений, якщо:

  1. Відповідач або позивач прибували в складі Збройних Сил України, що був переведений на воєнний стан.
  2. Позов не міг бути пред’явлений через надзвичайні події або дії непереборної сили (катастрофи, стихійні лиха).
  3. Мораторій (призупинення або відстрочка для виконання будь-яких дій за рішенням Уряду України).
  4. Через призупинення дії правового акта, який регулює дану область сімейних відносин.

Вищевказані умови припиняють перебіг позовної давності, якщо такі обставини виникли, і існували в останні 6 місяців строку щодо захисту порушеного права.

З поважних причин суд може визнати, що громадянин має право на пред’явлення позовної заяви навіть при пропуску необхідного для цього терміну. Наприклад, через важку хворобу позивача, його безпорадний стан (ЦК України).

Позовна заява про поділ майна в судовому порядку

При складанні позову для розділу майна подружжя необхідно визначитися з його складом. Не можуть відноситися до спільно нажитої власності:

  • речі, призначені для індивідуального використання (взуття, одяг і т.д.);
  • майно, яким володів громадянин до вступу в шлюб, а так само подарунки, спадок;
  • плоди інтелектуальної діяльності (наприклад, твори науки, мистецтва і літератури) (СК України).

Спільним майном осіб, які перебувають у шлюбних відносинах є та власність, яка була нажита ними в період шлюбу, незалежно від того на чиє саме ім’я вона оформлена. Це можуть бути: заробітна плата, гонорари, пенсії, цінні папери, нерухомість тощо. Не підлягає розділу майно неповнолітніх спільних дітей.

Позовна заява подається до суду за місцем проживання відповідача (Цивільний процесуальний кодекс України). При цьому, якщо поділу підлягає майно, до якого відносяться нерухомі об’єкти (земельна ділянка, квартира), то позов подається за місцем знаходження нерухомості.

Позов про поділ спільного майна через суд

Позов про поділ спільного майна подружжя повинен бути складений письмово (ЦПК України). У ньому вказуються:

  • найменування, адреса суду;
  • відомості про позивача і відповідача (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання);
  • обставини порушення прав, докази такого порушення;
  • ціна позову (визначається на підставі оцінки всього майна, що підлягає розподілу – ЦПК України);
  • перелік спільно нажитої власності.

Документи для поділу майна в судовому порядку при розлученні

До позову обов’язково потрібно додати: документи, які підтверджують обставини, які вказуються в позовній заяві, довіреність на представника (якщо такий є), копію позову для відповідача, будь-які документи на майно (наприклад, свідоцтво про право власності), документ про сплату державного мита (ЦПК України).

Державне мито за позовом про поділ спільного майна подружжя визначається виходячи з його ціни. Позов може бути направлений до суду рекомендованим листом з повідомленням або поданий в канцелярію суду. Можлива електронна подача заяви.

З моменту надходження позову до судового органу, його розглядають протягом п’яти днів, і вирішується питання про його прийнятті до провадження (ЦПК України).

Порядок розгляду судом справи про поділ майна при розлученні

Суд, розглядаючи справу про розподіл майна, виходить із принципу рівності часток спільно нажитої власності (СК України). Цей принцип, може не враховуватися в цілях захисту інтересів загальних неповнолітніх дітей.

Під час поділу майна беруть до уваги наявні у подружжя борги. Вимоги третіх осіб, наприклад кредиторів, які заявляють права на майно, розглядаються, як правило, разом з вимогами про розподіл майна між подружжям.

Якщо судом буде встановлено, що один з подружжя витратив або яким-небудь чином розпорядився спільним майном, без згоди або всупереч волі другого з подружжя, то суд може визнати такі дії недійсними (СК України) і віднести це майно разом з його вартістю до спільної власності для подальшого розділу.

Судова практика поділу майна при розлученні

Приклад

Прохоренко П.І. подав позов до суду про поділ спільного майна з його колишньою дружиною Прохоренко Т.А. Предметом позову був пред’явлений перелік майна, яке, на його думку, відносилося до спільно нажитої власності. При цьому в судовому процесі з’ясувалося, що дачну ділянку, яку Прохоренко П.І. придбав в період шлюбу, його колишня дружина продала шість місяців тому. Прохоренко П.І. пояснив суду, що не знав про продаж, свою згоду не давав. Прохоренко Т.А. пояснила, що вважала дачну ділянку своїю, тому що чоловік не брав участі в догляді за нею, не приїжджав туди, всі господарські роботи Прохоренко Т.А. проводила сама, хоча податок за ділянку виплачувався її колишнім чоловіком.

Суд, розглянувши обставини справи, зобов’язав Прохоренко Т.А. доповнити загальне майно подружжя, шляхом внесення грошової суми, вирученої від продажу дачної ділянки, так як в натуральному вигляді її повернення неможливо.

Під час поділу спільної власності подружжя в судовому порядку визначається, яке майно належить кожному з подружжя. Коли майно для однієї особи за вартістю перевищує належну йому частину, тоді іншому подружжю може бути призначена грошова або інша компенсація.

Мирова угода про розподіл майна подружжя

Мирова угода є домовленістю між подружжям, якою вони припиняють судовий розгляд і встановлюють обов’язки, і права на розділ майна, визначають між собою, яка власність і кому буде належати (Цивільно процесуальний кодекс України).

Суд зацікавлений в тому, щоб особи прийшли до мирного врегулювання спору, він вживає заходів для досягнення сторонами мирової угоди, перевіряє законність даної домовленості (Цивільно процесуальний кодекс України).

Подружжя має право укласти мирову угоду на будь-якій зі стадій судового процесу, і навіть на етапі виконання рішення судовим органом (Цивільно процесуальний кодекс України).

Коли подружжя вирішує укласти мирову угоду про розподіл майна, суд переносить судове засідання, надає громадянам час для складання угоди, і визначення її умов.

Після досягнення домовленості готовий текст мирової угоди надається на перевірку законності його змісту суду, який в цьому ж засіданні переглядає його і при відсутності зауважень, стверджує.

Угода про розподіл майна подружжя

Виконати мирову угоду про розподіл власності подружжя можна:

  • в добровільному порядку;
  • на підставі виконавчого листа, отриманого в суді, який необхідно направити до територіального органу служби судових приставів.

Мирову угоду, як і будь-яке визначення суду, можливо скасувати шляхом подачі апеляційної чи касаційної скарги.

Важливо враховувати, що після досягнення мирової угоди у сторін вже не буде можливості для повторного звернення до суду з тими ж вимогами і з тих самих підстав (Цивільно процесуальний кодекс України).

Відповіді адвоката про поділ майна в судовому порядку

Мій чоловік вирішив розділити майно, нажите нами в шлюбі. Ми одружені три роки, протягом яких я не працювала, тому, що перебувала у відпустці по догляду за дитиною. Мій чоловік сказав, що я не маю права на квартиру, яку ми купили в шлюбі, і оформили на нього. Підкажіть чи маю я право на це житло?

Так, маєте. Відповідно до Сімейного кодексу України особа, яка в період шлюбу вела домашнє господарство, доглядала за дитиною або з інших поважних причин не могла мати самостійного доходу, має такі ж права, як і той, хто забезпечував сім’ю.

Ми з чоловіком вирішили подати заяву на розлучення. У нас двоє неповнолітніх дітей. Як буде розподілено майно судом, якщо за умовами укладеної між нами угоди діти залишаються проживати зі мною?

При розподілі майна в судовому порядку частки на загальну власність визнаються в рівних частинах. Але рівність може бути порушена судом в інтересах спільних дітей (Сімейний кодекс України). Речі, які були придбані для неповнолітніх (взуття, одяг, шкільне приладдя тощо) не розділяються, а передаються в разі розлучення батьків тому, з ким буде проживати дитина (Сімейний кодекс України).

Розподіл спільної власності подружжя в суді

В період шлюбу у подружжя з’являється спільна власність, яку вони мають право розділити між собою, як в період шлюбу, так і в процесі розлучення.

Складання спільної угоди про розподіл майна може вирішити всі необхідні питання. Але найчастіше досягти згоди подружжю буває не просто і тоді проблему розподілу власності вирішує суд.

Суд, ґрунтуючись на принципі рівноправності громадян, розподіляє майно, нажите в шлюбі, при цьому враховуючи інтереси третіх осіб і неповнолітніх дітей.

Під час поділу спільної власності в судовому порядку у громадян залишається можливість укладення мирової угоди, переваги якої полягають в праві осіб самостійно визначати умови та зміст документа, відповідно до вимог законності та дотримання інтересів сторін.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна в районному суді
  2. Підсудність при поділі майна подружжя
  3. Розписка про поділ майна
  4. Угода про розподіл майна подружжя
  5. Поділ майна нотаріусом
  6. Поділ майна після розлучення
  7. Поділ майна при розлученні подружжя
  8. Розділ майна подружжя в шлюбі
  9. Строки поділу майна при розлученні
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Family lawyer
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: