- Поділ майна і ЦПК (цивільний процесуальний кодекс)
- Підсудність розгляду позову про поділ майна по ЦПК України
- Поділ майна за ЦПК (цивільно процесуальним кодексом)
- Поділ майна через суд за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
- Підсудність поділу майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
- Подача в суд позовної заяви про поділ майна подружжя за ЦПК
- Позовна заява про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
- Відмова у прийнятті позову про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
- Як оформити зустрічний позов про розподіл майна за ЦПК України
- Розгляд у суді позовної заяви про поділ майна подружжя за ЦПК
- Забезпечення збереження поділеного майна за ЦПК
- Рішення суду про поділ спільного майна подружжя за ЦПК України
- Відповіді адвоката про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
- Поділ майна подружжя при розлученні та ЦПК
Поділ майна і ЦПК (цивільний процесуальний кодекс)
Порядок і процедура звернення до суду з питання поділу спільного майна подружжя, а також порядок розгляду справи і прийняття рішення щодо нього визначені нормами Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК).
Підсудність розгляду позову про поділ майна по ЦПК України
Вибір судової інстанції, компетентної розглядати позовну заяву про поділ спільно нажитого майна, залежить від кількох факторів. Так, мають значення:
- момент подачі заяви (під час шлюборозлучного процесу, після нього, або в шлюбі);
- ціна позову (вартість спільного майна, що підлягає розподілу);
- наявність серед розділяється майна об’єктів нерухомості.
Виділяють два види підсудності: родову і територіальну. Територіальна підсудність визначає місце знаходження судової інстанції, в яку необхідно подати заяву, а родова підсудність визначає інстанційний рівень судового органу, уповноваженого на розгляд того чи іншого питання ( суд, районний, міський, апеляційний тощо), тобто розмежовує компетенцію між судами однієї ланки.
Поділ майна за ЦПК (цивільно процесуальним кодексом)
Діяльність судді спрямована на вирішення спірних питань в області порушення норм сімейного та майнового законодавства. При цьому слід враховувати, що мирові судді працюють над вирішенням лише простих конфліктів і суперечок. Саме в зв’язку з цим в ЦПК є відповідні обмежувальні рамки для розгляду справ зазначеної інстанцією.
Судді підсудні справи за позовними заявами про поділ спільно нажитого майна подружжя, ціна позову в яких не перевищує (Цивільно процесуальний кодекс України).
Спори про розподіл майна між подружжям можуть розглядатися суддею одночасно з розглядом питання про розірвання шлюбу (у разі відсутності спору про неповнолітніх дітей) і стягнення аліментів.
Суддя зобов’язаний направити справу за підсудністю, якщо в справі з’явилося одне з обставин, що роблять позов підсудним районному суду:
- в процесі розгляду виникла необхідність в об’єднанні позовних вимог, пов’язаних між собою;
- змінилася ціна позову, його предмет;
- надійшов зустрічний позов від відповідача, ціна якого перевищує (Цивільно процесуальний кодекс України).
Про прийняте рішення судом виноситься ухвала про передачу справи за підсудністю.
Поділ майна через суд за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
До кола питань, що вирішуються районним судом в якості суду першої інстанції, віднесені спори про поділ майна подружжя, обтяжені додатковими спірними обставинами або високою вартістю майна.
Так, районним судам підсудні адміністративні справи за позовами про поділ майна, ціна яких перевищує, а також у справах, в яких одночасно вирішуються питання про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та поділ майна, за наявності спору про дітей, навіть якщо ціна позову в такому суперечці становить менше (Цивільно процесуальний кодекс України).
приклад
Громадянин К. подає до своєї дружини громадянці С. позовну заяву про розірвання шлюбу, в якому також просить визначити місце проживання спільного неповнолітнього сина з ним і встановити порядок спілкування дитини з матір’ю. Ціна позову становить рублей. Такий позов в будь-якому випадку буде підсудний районному суду, оскільки на розгляд суду також виноситься спірне питання про дітей, дозвіл якого прямо віднесено законом до компетенції районного суду.
Підсудність поділу майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
Визначення територіальної підсудності залежить від того, заявлено вимогу про розділ майна самостійно або разом з вимогою про розірвання шлюбу.
Загальним правилом територіальної підсудності, які можуть застосовуватися, зокрема, і до справ про поділ спільно нажитого майна подружжя, є наступне: позов подається за місцем проживання (перебування) відповідача (Цивільно процесуальний кодекс України).
Місцем проживання вважається те місце, де особа на постійній основі або переважно проживає (ЦК).
Однак, в загальному правилі є винятки:
- Якщо розділ майна планується провести з чоловіком, який перебуває в місцях позбавлення волі, позов повинен подаватися за останнім місцем проживання чоловіка, оскільки місця позбавлення волі не можна вважати місцем проживання.
- У випадках, коли позов про розподіл майна подається після того, як вже подано позов про розірвання шлюбу, він повинен бути спрямований в той же суд, де проводиться шлюборозлучний процес. Зміна статусу спільного майна подружжя є питанням, тісно пов’язаним з припиненням шлюбних відносин, а тому позовні заяви в даному випадку повинні бути об’єднані в одне провадження.
- Якщо предметом спору виступає нерухоме майно (земельна ділянка, надра, будівлі, житлові та нежитлові приміщення), то заяву про його розділі повинно подаватися до суду за місцем його знаходження (Цивільно процесуальний кодекс України). Коли в предмет спору (поділюване майно) входить кілька об’єктів нерухомості, заява може бути подана до суду за місцем знаходження одного з об’єктів (на вибір позивача).
- У ситуації, коли вимоги про поділ спільного майна пред’являються позивачем одночасно з вимогами про розірвання шлюбу, стягнення аліментів або встановлення батьківства, позовну заяву може бути на розсуд позивача бути подано до суду за місцем його проживання.
Законодавець також передбачив можливість зміни територіальної підсудності на підставі добровільної угоди між подружжям. Такий вид підсудності іменується договірної. Умовами зміни в даному випадку виступають наявність договору між подружжям і укладення угоди до прийняття позовної заяви до провадження будь-яким судом (Цивільно процесуальний кодекс України).
Подача в суд позовної заяви про поділ майна подружжя за ЦПК
Позовна заява про поділ спільного майна може бути подано до суду позивачем особисто або його офіційним представником. Не виключається можливість відправлення документа поштою.
Позовна заява складається в письмовому вигляді і має відповідати вимогам, закріпленим в законодавстві. Так, документ повинен в обов’язковому порядку містити такі реквізити:
- Повний найменування суду, в який він подається
- Прізвище, ім’я та по батькові, а також контактні дані позивача (місце проживання, телефон, факс, електронна пошта), а в разі наявності офіційного представника – прізвище, ім’я, по батькові та контактні дані представника позивача
- Прізвище ім’я та по батькові відповідача, а також його контактні дані (Цивільно процесуальний кодекс України)
Документ визначає ціну позову, яка буде показувати вартість майна, що підлягає розподілу, обгрунтовану відповідним розрахунком, що додається до позову. Крім того, позивачем повинні бути надані документи, що підтверджують і обґрунтовують його позицію у справі, а також оплату їм держмита. У число обов’язкових додатків також входять копії позовної заяви відповідачу і третім особам, документ, що посвідчує повноваження представника позивача при його наявності (Цивільно процесуальний кодекс України).
Позовна заява про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
Що стосується змісту позовної заяви, то законом встановлено, що документ повинен містити: інформацію про те, в чому саме полягає порушення або загроза порушення прав і законних інтересів позивача; інформацію про обставини, які аргументують позицію позивача у справі, а також посилання на докази, що підтверджують його позицію.
Позовна заява підписується позивачем або його офіційним представником.
Протягом п’яти днів з моменту надходження позовної заяви до суду, суддя повинен винести рішення про прийняття позову до провадження або про відмову в прийнятті його до виробництва. Рішення судді оформляється винесенням ухвали.
Одночасно з подачею позову про розподіл спільного майна позивач вправі звернеться до суду з клопотанням про накладення арешту на майна, що підлягає розподілу для забезпечення його схоронності.
Відмова у прийнятті позову про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
Суд має право відмовити в прийнятті позову про розподіл майна подружжя до виробництва у випадках, якщо:
- по суперечці вже винесено рішення суду, яке набрало законної сили
- по суперечці винесено ухвалу суду про припинення провадження у справі, в зв’язку з відмовою позивача від позовних вимог або укладенням мирової угоди між подружжям (Цивільно процесуальний кодекс України)
Винесення такого визначення виключає можливість повторного звернення позивача із заявою до відповідача з тих самих підстав, проте воно може бути оскаржене в приватному порядку.
Позовна заява може бути повернуто позивачеві у разі, коли воно:
- не підписана позивачем або його офіційним представником
- позивачем порушені правила підсудності при його подачі
Рішення судді в цьому випадку також оформляється визначенням. Повернення позовної заяви не перешкоджає його повторному поданні при усуненні існуючих недоліків або за підсудністю (Цивільно процесуальний кодекс України).
Суддя може прийняти рішення про залишення позовної заяви без руху в разі, коли позивачем не додержано правил оформлення документа, а також додатків до нього. Ухвалою суду встановлюється розумний строк для усунення недоліків в позовній заяві. Якщо недоліки усунуті не будуть – позовна заява повертається позивачеві з усіма пропонує документами (Цивільно процесуальний кодекс України).
Як оформити зустрічний позов про розподіл майна за ЦПК України
Подружжя-відповідач у справі про розподіл спільного майна наділений правом подачі зустрічного позову, який має бути розглянутий разом з позовом первісним (Цивільно процесуальний кодекс України).
Подати зустрічний позов можна до винесення судом остаточного рішення за позовом первинного. Документ оформлюється відповідно до вимог, що пред’являються ЦПК до оформлення всіх позовних заяв.
Зустрічна позовна заява подається до суду, в провадженні якого знаходиться первісний позов.
Слід зазначити, що свою думку щодо вимог позивача, незгоду з його позицією, відповідач може викласти і в іншому документі – відгуку на позов, долучається до матеріалів справи. Однак більш ефективним інструментом захисту все ж залишається зустрічний позов.
Зустрічний позов у справі про розподіл майна може бути прийнятий суддею до розгляду тільки, якщо:
- його задоволення повністю або частково виключає задоволення первісного позову;
- між двома позовами проглядається чіткий зв’язок і їх спільний розгляд дозволить вирішити спір швидше (Цивільно процесуальний кодекс України).
Розгляд у суді позовної заяви про поділ майна подружжя за ЦПК
Справа за позовом про поділ спільно нажитого майна подружжя розглядається в тому ж порядку і за тими самими правилами, що і всі цивільні справи. Загальний строк розгляду справи не повинен перевищувати місяців (Цивільно процесуальний кодекс України).
Якщо позовну заяву про розподіл майна подано спільно з позовом про розірвання шлюбу, суд має право виділити позовну заяву про розподіл майна в окреме провадження (Цивільно процесуальний кодекс України). Це обумовлено наявністю цілого ряду обставин, що вимагають встановлення і підтвердження в суді, а, відповідно, і більш тривалого часу, ніж прийняття рішення про розірвання шлюбу.
Звертаючись до суду, чоловік і жінка можуть просити про розподіл не тільки, а лише частини майна. Це означає, що після закінчення часу один з подружжя знову може звернутися до суду з позовними вимогами про розподіл ще не поділеного майна.
Питання, які вирішуються судом при винесенні рішення у справі про розподіл майна, можна сформулювати наступним чином:
- яке саме майно подружжя є їхньою спільною власністю?
- як визначити частки кожного з подружжя в зазначеному майні?
У предмет доказування у справі про розподіл майна входить:
- визначення складу і вартості спільного майна;
- час придбання майна;
- знаходження в сімейних відносинах на момент придбання того чи іншого майна;
- наявність вкладень в придбане майно кожним з подружжя, що значно збільшує вартість придбання.
Доведення в суді може включати обгрунтування своєї позиції стороною документально або із залученням свідків.
У разі необхідності, судом можуть бути задіяні експерти та фахівці, які мають можливість надати компетентне роз’яснення з того чи іншого питання, що цікавить суд і має значення для прийняття рішення у справі.
Забезпечення збереження поділеного майна за ЦПК
Розділ майна колишнього подружжя супроводжується, як правило, неприхильним і навіть ворожим ставленням їх один до одного, тому доцільно використовувати право клопотати перед судом про вжиття заходів щодо забезпечення позову (накладення арешту на майно, заборона здійснювати певні дії відповідача та іншим особам). Така заява може бути подана будь-якою особою, які беруть участь в розгляді справи, тобто подружжям або третьою особою (Цивільно процесуальний кодекс України).
Рішення про забезпечення позову відповідними заходами суд або суддя приймають в день надходження заяви, без повідомлення сторін, третіх осіб. Про прийняте рішення виноситься ухвала (Цивільно процесуальний кодекс України). Законодавцем допускається заміна одних забезпечувальних заходів іншими в разі виникнення необхідності, а також заміна забезпечувальних заходів розміщенням грошових коштів на рахунку суду (Цивільно процесуальний кодекс України).
Рішення суду про поділ спільного майна подружжя за ЦПК України
При прийнятті рішення по конкретній справі суд:
- дає оцінку доказам, дослідженим в судовому засіданні
- встановлює, яке майно відноситься до загального спільного, яким чином і коли воно купувалося
- хто з подружжя, як і скільки робив вкладень, примножували вартість спільного майна і інші суттєві обставини
Якщо в дорадчій кімнаті суддя прийде до висновку про те, що будь-яких доказів у справі недостатньо або слід перевірити додаткові дані, він виносить ухвалу про поновлення судового розгляду (Цивільно процесуальний кодекс України).
Суд приймає рішення в межах заявлених позивачем позовних вимог.
Рішення суду по справі приймається негайно після закінчення його розгляду і оголошується в тому ж судовому засіданні. Якщо рішення у справі об’ємно і вимагає тривалого часу для його складання, в засіданні суд має право оголосити скорочений варіант рішення, що складається з вступної та резолютивної частин. Написання ж мотивувальній частині суд може відкласти на строк, що не перевищує днів (Цивільно процесуальний кодекс України).
Суддя має право не складати мотивоване рішення у справі. Таке рішення складається їм лише в разі, коли сторони, які брали участь у справі, звернулися до суду відповідною заявою про видачу їм мотивованого рішення (Цивільно процесуальний кодекс України).
Особи, які беруть участь у справі і присутні в засіданні мають можливість отримати копії рішення суду на руки в день його прийняття. Тим же учасникам, які не були присутні на засіданні, суд зобов’язаний вислати копії рішення поштою в строк не більше днів з моменту його остаточного оформлення (Цивільно процесуальний кодекс України).
Відповіді адвоката про поділ майна за ЦПК (цивільно-процесуальним кодексом)
Чи потрібно оплачувати держмито при подачі зустрічного позову про розподіл майна? В якому розмірі?
Природно, оскільки держмито стягується за розгляд справи судом. Ваш позов підлягає розгляду, а, відповідно, і держмито повинна бути сплачена. Сума держмита розраховується за загальними правилами на підставі ціни Вашого (не первинна, а саме зустрічного) позову.
Моя дружина подала на розлучення. Одночасно з цим вона почала активно продавати спільно нажите майно. Як мені зупинити це?
Кращим виходом з ситуації, що склалася для Вас стане подача в суд зустрічного позову про розподіл спільного майна і клопотання про забезпечення позову за рахунок накладення арешту на спільне майно. У клопотанні вкажіть, яке саме майно є спільним, до якого просите застосувати забезпечувальні заходи і в чому вбачаєте загрозу їх збереження. У разі прийняття судом рішення про необхідність застосування забезпечувальних заходів, дружина не матиме права, яким би то не було способом відчужувати спільне майно (дарувати, продавати).
Поділ майна подружжя при розлученні та ЦПК
ЦПК України щодо розподілу власності подружжя встановлює наступне:
- Поділ майна подружжя, дійсних або колишніх, може проходити за допомогою розгляду позовної заяви мировим суддею або районним судом.
- Позов про поділ майна подружжя складається за загальними правилами складання позовних заяв та повинен містити ті ж обов’язкові реквізити.
- В ході розгляду справи про поділ спільного майна, стороною відповідача може бути поданий зустрічний позов, що викладає його вимоги в частині визначення часток. Ціна зустрічного позову може істотно відрізнятися від ціни позову первісного.
- Для обґрунтування своєї позиції в суді сторонами (подружжям) можуть бути використані як письмові, речові докази, так і пояснення свідків.
- Рішення суду оформляється в друкованому вигляді, підписується суддею. Його копія вручається кожному з учасників розгляду.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Цивільний кодекс про поділ майна
- Сімейний кодекс про поділ майна
- Закони про розподіл майна при розлученні
- Поділ майна після смерті чоловіка
- Поділ проданого чоловіком майна
- Арешт майна під час розподілу при розлучені
- Поділ автокредиту при розлученні
- Іпотека при розлученні подружжя
- Поділ боргів подружжя при розлученні