- Поділ земельної ділянки при розлученні
- Як поділити земельну ділянку при розлученні?
- Угода про розподіл земельної ділянки при розірванні шлюбу
- Позов про поділ земельної ділянки між подружжям при розлученні
- Документи для поділу земельної ділянки при розлученні
- Судова практика поділу земельної ділянки при розлученні
- Рішення суду про поділ земельної ділянки між подружжям
- Зміст рішення суду про поділ земельної ділянки між подружжям
- Судова практика по розділу земельної ділянки між подружжям
- Поділ земельних ділянок при розділі майна між подружжям
- Відповіді адвоката про поділ земельної ділянки при розлученні
- Особливості поділу земельної ділянки при розірванні шлюбу
Поділ земельної ділянки при розлученні
Найчастіше при розірванні шлюбу подружжя попутно стикаються з проблемою розподілу спільного (загального) майна. Відповідно до Сімейного кодексу України (Сімейний кодекс України) спільне майно – всі види речей, які були придбані подружжям (в тому числі одним з подружжя) в період шлюбу.
Земельна ділянка, набутий в період шлюбу, також є спільною власністю подружжя, тому на нього поширюються норми СК України про поділ спільно нажитого майна. Однак оскільки земля є особливим об’єктом цивільного обороту, то і розділ земельної ділянки буде регулювати не тільки нормами СК України, але і Цивільного кодексу (ЦК) України і Земельного кодексу (ЗК України).
Як поділити земельну ділянку при розлученні?
ЗК України містить ряд вимог, які ставляться до параметрів земельної ділянки. У тому числі ЗК України визначає граничні розміри знову утвореною частини землі (тобто коли ділиться ділянку між подружжям, то утворюються два нових). Кожен з новостворених повинен відповідати вимогам земельного законодавства.
Під час поділу землі між подружжям важливо, щоб розмір нових ділянок не був менше встановленого в законі показника. Єдиний показник максимального і мінімального розміру відсутня. Він відрізняється залежно від регіону України. наприклад:
- в Київській області мінімальний розмір земельних ділянок для садоводничества – 0,06 га, городництва – 0,04 га, дачного будівництва 0,06 – га.
- в Харківській області – 0,04 га, 0,03 га, 0,06 га, відповідно.
Угода про розподіл земельної ділянки при розірванні шлюбу
Одним із способів поділу спільної власності чоловіка і дружини є угода про розподіл спільного майна (Сімейний кодекс України). Угодою є документ, що володіє юридичною силою і встановлює часткову або приватну власність на майно, що підлягає розподілу. Процедура складання угоди можлива, якщо обоє з подружжя виявляють свою згоду на даний документ.
В угоді сторони вказують прізвище, ім’я, по батькові кожного, місце розташування земельної ділянки, документ, на підставі якого земельну ділянку надійшов в їх спільну власність. Обидві сторони підписують угоди і ставлять дату складання документа. Потім можливо способу розділу:
- В результаті утворюється дві земельні ділянки, які стають особистою власністю кожного з подружжя.
- У одного з подружжя земля залишається в особистій власності. Сторони можуть передбачити, що за це другого з подружжя виплачується грошова компенсація.
Відповідно до Сімейного кодексу України завіряти угоду в нотаріуса необов’язково (необхідно тільки при бажанні обох або однієї зі сторін). Однак, нотаріальне завірення даної угоди в разі виникнення спору матиме велике значення і в деяких випадках дозволить вирішити проблему без звернення до суду.
Угода може бути складено до розірвання шлюбу, в період розлучення і навіть після, якщо це питання не було врегульоване при розлученні. Можливе створення угоди, яка регулювала б поділ усього спільного майна подружжя або встановлювало право власності подружжя лише на земельну ділянку.
Позов про поділ земельної ділянки між подружжям при розлученні
Коли подружня пара не може прийти до єдиної думки з приводу розподілу землі одному з подружжя слід звернутися до суду з позовною заявою про поділ земельної ділянки. Вимоги до змісту позовної заяви містяться в (Цивільно процесуальний кодекс України) . Обов’язково має бути зазначено:
- Суд, в який подається позовна заява.
- Прізвище, ім’я, по батькові позивача (особи, яка заявляє вимоги до суду), його місце проживання.
- Прізвище, ім’я, по батькові відповідача (особи, до якого пред’являються заявлені позовні вимоги), його місце проживання.
- Вимоги позивача. В даному випадку – про поділ земельної ділянки.
- Обставини, на яких грунтуються вимоги.
- Ціна позову.
- Документи, що підтверджують зміст позову.
- Дата подачі позовної заяви.
- Підпис позивача.
Документи для поділу земельної ділянки при розлученні
До позовної заяви додаються документи. Перш за все, копія позовної заяви за кількістю відповідачів (при поділі земельної ділянки між подружжям подається позовні заяви), квитанція про оплату держмита.
Також потрібно надати всі документи, які обґрунтовують заявлені вимоги. До них відносяться:
- Кадастровий паспорт на земельну ділянку;
- Документи, що підтверджують придбання права власності у подружжя (наприклад, договір купівлі-продажу).
Позивач подає позов до суду, до юрисдикції якого відноситься дана земельна ділянка (за його місцезнаходженням). В даному випадку не діє правило про подачу позовної заяви за місцем проживання відповідача.
Судова практика поділу земельної ділянки при розлученні
приклад
Подружжя Федечкіни Любов і Геннадій, які проживають в Ленінському районі міста Новосибірська, мали у спільній власності земельну ділянку, що знаходиться на території Жовтневого району міста Новосибірська. Федечкіни вирішили розірвати шлюб і подали заяву до органів реєстрації актів цивільного стану. Одночасно Любов вирішила розділити земельну ділянку і подала позовну заяву про розподіл земельної ділянки в Жовтневий районний суд міста Новосибірська.
Вибір суду, який буде розглядати спір, залежить від ціни позову (вартості земельної ділянки). Відповідно до ЦПК України при ціні позову менше п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян спір підлягає розгляду в суді. При ціні позову перевищує названу суму районний суд розглядатиме позовну заяву про розподіл майна. Так як земельну ділянку, як правило, має високу вартість, то практично всі суперечки розглядаються районними судами.
Рішення суду про поділ земельної ділянки між подружжям
По закінченню судового розгляду суддя виносить судове рішення. Рішення ґрунтується на доказах сторін, пред’явлених під час судового слухання. Суддя враховує всі обставини, які мають значення для справи, вивчає документацію.
У судовому рішенні розділ земельної ділянки можливий двома способами:
- Земельна ділянка ділиться на частини, кожна з яких переходить в особисту власність подружжя. Згідно Сімейного кодексу України частки подружжя при поділі спільного майна визнаються рівними.
- Земельна ділянка відноситься до категорії неподільних (якщо в разі поділу розмір нових земельних ділянок нижче мінімальної межі, встановленого законодавством), тому цілком переходить у власність одного з подружжя, який повинен виплатити іншому грошову компенсацію.
Також суд може прийти до висновку про те, що земельна ділянка поділу не підлягає, якщо він належить одному з подружжя на праві особистої власності. Це можливо, коли земельна ділянка була придбана одним з подружжя до вступу в шлюб, або вчинив у власність за договором дарування або в порядку спадкування (Сімейний кодекс України).
Зміст рішення суду про поділ земельної ділянки між подружжям
При цьому в судовому рішенні встановлюються кордону, площа, кадастровий номер кожної земельної ділянки. На підставі рішення суду подружжя проводять межування земельної ділянки, отримують нові кадастрові номери в органі місцевого самоврядування та потім звертаються до органу кадастрового обліку для реєстрації права власності.
Після набрання судовим рішенням законної сили (місяць з дня його винесення) воно повинно бути виконано. Це означає, що кожен чоловік повинен звільнити земельну ділянку другого з подружжя, не використовувати особисту долю другого з подружжя і не перешкоджати користуванню власника ділянки землі. Деякі подружжя добровільно здійснюють такі дії.
Якщо одна зі сторін перешкоджає виконанню судового рішення, тоді інша сторона має право звернутися до відповідних органів. Спеціалізованим органом по примусовому виконанню судових рішень є Державна виконавча служба. Тому чоловік, разом з виконавчим листом повинен звернутися в службу судових приставів із заявою про порушення виконавчого провадження. На підставі цієї заяви судові пристави вживають відповідних заходів.
Судова практика по розділу земельної ділянки між подружжям
Проаналізувавши судову практику останніх років, можна прийти до висновку про те, що можливість перерозподілу земельної ділянки залежить від ряду обставин. До них відносяться:
- Цільове призначення земель. Відповідно до ЗК України землі діляться на певні категорії, правове використання цих земель здійснюється відповідно до їх цільовим призначенням, тому не всі землі можуть перебувати у приватній власності громадян України.
- Розмір земельної ділянки. Як вже зазначалося вище, при розділі утворені земельні ділянки повинні відповідати мінімальним і максимальним розмірами, встановленими в законодавстві суб’єкта України, на території якого вони розташовані.
- Види прав щодо земельної ділянки. Відповідно до земельного та цивільного законодавства ділянку землі може належати не тільки на праві власності, а також на праві довічного успадкованого володіння і постійного безстрокового користування ( ЦК України). Розділ таких земельних ділянок не допускається.
- Розділ певної ділянки землі в будь-якому разі не повинен порушувати вимоги закону про землю.
При винесенні судового рішення суд встановлює, чи будуть збережені всі нормативи і вимоги законів при поділі земельної ділянки. Для цього вивчаються всі документи, що містять відомості про земельну ділянку, які подаються разом з позовною заявою. Для отримання таких документів необхідно провести кадастрові роботи.
Поділ земельних ділянок при розділі майна між подружжям
Під час поділу земельної ділянки незалежно від його способу (складання угоди або звернення до суду) завжди необхідно проводити межування земельної ділянки. Під межування розуміється проведення певних робіт по встановленню меж земельної ділянки та інших його даних.
Такі роботи проводять спеціальні компанії, а також самостійні кадастрові інженери, що спеціалізуються на проведенні інженерно-геодезичних, кадастрових та інших видів послуг. В результаті проведення межування складається межовий план. Відповідно до Закону України «Про державний кадастр нерухомості» межовим планом є документ, в якому зазначено відомості про утворених земельних ділянках.
В результаті проведення кадастрових робіт, в тому числі межування, забезпечується підготовка документів, яка необхідна при поділі земельної ділянки. Якщо розділ здійснюється за угодою, то всі ці документи необхідно подати в орган кадастрового обліку для постановки на облік земельних ділянок.
При вирішенні спору в судовому порядку межовий план поряд з іншими кадастровими документами варто направити в суд разом з позовною заявою. Якщо ці документи не будуть подані, суддя залишить позовну заяву без руху (Цивільно процесуальний кодекс України), надавши певний строк для надання необхідних документів.
Відповіді адвоката про поділ земельної ділянки при розлученні
Ми з чоловіком в період шлюбу придбали земельну ділянку. Через кілька років чоловік, отримавши дозвіл від органів муніципального освіти, самостійно побудував на земельній ділянці дачний будиночок. Останні років ми разом з чоловіком користувалися земельною ділянкою та дачним будинком. Зараз ми розлучаємося і ділимо спільне майно. Чоловік заявив, що оскільки дачний будинок був побудований їм на його кошти, то я не маю ніякого права на нього, а також на земельну ділянку. Чи правий він?
Ваш чоловік не правий. Відповідно до Сімейного кодексу України нерухоме майно, отримане в період шлюбу, визнається спільною власністю подружжя незалежно від підстави його придбання. Це означає, що будь-хто і на чиї кошти побудував будинок, він все одно визнається спільною власністю.
При цьому згідно зі ЦК України власник земельної ділянки набуває право власності на нерухоме майно, зведене на даній ділянці. Відповідно, земельну ділянку, а також дачний будинок підлягає розподілу з Вашим чоловіком в рівних частках, якщо інше не буде встановлено судом.
При розлученні з чоловіком ми не стали ділити спільне майно, а кожен користувався спільним майном за фактом. Колишній чоловік містив земельну ділянку, який був придбаний нами в період шлюбу. Через кілька років я дізналася, що чоловік продав земельну ділянку без моєї згоди. При цьому з моменту продажу пройшло більше -х років, чи можу я якимось чином скасувати даний продаж або отримати відповідну компенсацію?
У Вашому випадку оптимальним варіантом буде звернення до суду з позовною заявою про визнання угоди недійсною. Незважаючи на те, що строк позовної давності по таких справах становить три роки, він починає текти з того моменту, коли ви дізналися про продаж земельної ділянки (порушення Вашого права). Тому строк не вважається пропущеним. Після того, як суд визнає угоду недійсною, Ви зможете вимагати в чоловіка поділу земельної ділянки та виділу з нього частки, або грошової компенсації (ЦК України).
Особливості поділу земельної ділянки при розірванні шлюбу
Поділ земельної ділянки має свої особливості, так як вимоги до земельних ділянок особливо врегульовані в законодавстві. Як і при будь-якому розділі спільного майна передбачається способи: складання угоди про розподіл спільного майна та подання позовної заяви до суду.
Особливостями розділу є те, що перед початком цієї процедури необхідно провести кадастрові роботи, включаючи межування земель. Все це спрямовано на те, щоб визначити межі, площа утворених земельних ділянок, а також підготувати необхідну документацію. Тільки після проведення межування і отримання межового плану можливо звертатися до суду або до Державного реєстру прав на нерухоме майно.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Поділ банківських вкладів і цінних паперів між подружжям
- Поділ автомобіля при розлученні
- Поділ приватизованого майна при розлученні
- Поділ житлового будинку при розлученні
- Поділ квартири при розлученні
- Поділ нерухомості при розлученні
- Поділ спільно нажитого майна при розлученні
- Грошова компенсація при поділі майна
- Експертиза при поділі майна