- Розділ майна подружжя у шлюбі
- Угода про розділ майна подружжя у шлюбі
- Зміст угоди про розділ майна подружжя в шлюбі
- Розподіл майна подружжя під час шлюбу
- Позов про поділ майна подружжя у шлюбі
- Документи для розділу майна подружжя у шлюбі
- Поділ майна подружжя в цивільному шлюбі
- Розділ приватного будинку в шлюбі
- Розділ в шлюбі авто, купленого в кредит
- Відповіді адвоката про розділ майна подружжя в шлюбі
- Розділ спільного майна подружжя в шлюбі
Розділ майна подружжя у шлюбі
Будь-хто з подружжя може вимагати поділу спільної власності, нажитої в шлюбі, перелік якої закріплений законодавством. Майном, нажитим у шлюбі згідно норм Сімейного кодексу України вважається також заробітна плата подружжя, пенсія, допомога, грошові суми, що не мають цільового призначення (премія, матеріальна допомога та ін.). Право на спільну власність в рівних частках належить подружжю, не дивлячись на те, що один з них з поважної причини в період шлюбу міг не мати доходу (здійснював догляд за дітьми, вів домашнє господарство та ін.).
У разі, якщо було укладено шлюбний договір, режим спільної власності, встановлений законом (Сімейний кодекс України), змінюється. Речі діляться на підставі передбачених у ньому умов.
Для визначення об’єктів власності та подальшого вільного розпорядження ними без згоди другого з подружжя (продавати, дарувати, обмінювати тощо), Сторони можуть в добровільному порядку укласти угоду про розподіл майна. Якщо ж один з подружжя не згоден або ухиляється від укладення угоди, то другий вправі звернутися з позовом до суду. Також розділ нажитої в шлюбі власності здійснюється у разі подання заяви кредитором про поділ спільного майна подружжя для звернення стягнення на частку одного з них.
Угода про розділ майна подружжя у шлюбі
У Сімейному кодексі України передбачено право подружжя укласти угоду про розподіл майна, однак законодавець не вказує обов’язкову форму документа, отже, угода оформляється в письмовому вигляді відповідно до норм ЦК України. Відносно нотаріального посвідчення документа, то в СК України подана лише її рекомендація, тобто це не є обов’язковою процедурою.
Зміст угоди про розділ майна подружжя в шлюбі
В угоді зазначаються:
- перелік спільного майна подружжя, що підлягає розподілу;
- розмір часток;
- порядок визначення вартості майна під час розподілу;
- порядок передачі майна;
- права та інтереси неповнолітніх дітей;
- інші умови.
Сторони мають право скласти угоду щодо всього майна, так і його певної частини. Можна також на кожен об’єкт спільної власності оформити окремий договір. Укладення угоди між подружжям необхідне, щоб уникнути надалі спірних ситуацій щодо їх спільної власності (дружина віддала старе комп’ютерне крісло сусідці, а чоловік був проти).
В угоді про розподіл майна краще передбачити умову про порядок розподілу загальних боргів подружжя із зазначенням конкретних розмірів заборгованості. Якщо такий розділ в документі відсутній, то подружжя перед кредитором несуть солідарну відповідальність.
Головне – не плутати угоду і шлюбний договір – це два абсолютно різних документа, що мають суттєві відмінності: щодо моменту укладення і вступу в силу, а також щодо нотаріального посвідчення та розподілу майна.
Розподіл майна подружжя під час шлюбу
Приклад
Подружжя Оксана та Володимир Кузьменко склали угоду про розподіл майна, в якій говорилося, що колекція картин К. Моне належить в повному обсязі Оксані. Після розлучення Володимир порахував, що раз шлюб розірвано, то й укладена з колишньою дружиною угода автоматично втратила силу, і вивіз колекцію картин. Оксана звернулася до суду з вимогою до колишнього чоловіка повернути картини, приклавши до позовної заяви копію укладеної з Володимиром угоди.
Суд виніс рішення, в якому зобов’язав Володимира Кузьменко повернути картини Оксані, тому що припинення шлюбу не є причиною автоматичного анулювання угоди про розподіл майна. Розподіл повинен бути здійснений в тому ж вигляді, що й сама угода, тобто якщо остання була укладена в простій письмовій формі і при цьому засвідчена нотаріально, то умова про розірвання повинна бути також оформлена письмово і завірена нотаріусом.
Позов про поділ майна подружжя у шлюбі
Якщо подружня пара не змогла вирішити мирним шляхом питання про розподіл майна, то тоді один з подружжя має право звернутися до суду з позовною заявою. Позов подається за місцем знаходження чоловіка і повинен відповідати вимогам ЦПК України:
- З правого боку аркуша вказується найменування суду, ПІБ і місце проживання позивача (хто подає) і відповідача (на кого подають), якщо від імені позивача діє представник, то вказується його ПІБ і місце проживання.
- У тексті слід вказати:перелік спільно нажитого майна, що підлягає розподілу, з точним зазначенням найменування предметів і ознак, що їх ідентифікують, вартість речей, розмір частки, об’єкти, що підлягають передачі позивачеві з описом причини (наприклад, шуба, носить її тільки позивач, більше ніхто її носити не зможе, тому що вона жіноча і маленького розміру), наявність неповнолітніх дітей, тому що речі придбані для їх особистого користування поділу не підлягають (одяг, ковзани, іграшки, набори для творчості та ін.), те ж саме стосується і вкладів, відкритих на ім’я спільної дитини.
- Чітке формулювання вимог позивача і копії документів, що додаються. Головне докласти квитанцію про оплату державного мита. Без її наявності суд може не прийняти документи. Але слід пам’ятати, що розмір мита безпосередньо залежить від розміру ціни позову.
Для визначення оцінювальної вартості нерухомого майна або інших цінностей бажано залучити оцінювача, якщо це не можливо, то рекомендуємо вказати ринкову вартість майна.
Документи для розділу майна подружжя у шлюбі
Під час поділу майна подружжя, пакет документів, що надається в суд, можна розділити на дві частини: основну і особливу. Перша частина подається завжди, незалежно від того, яка власність є предметом спору. Друга частина – пов’язана з майном, що є предметом спору.
Документи основної частини:
- позовна заява для відповідача;
- копія документа, що посвідчує особу позивача;
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтв про народження дітей;
- перелік майна з визначенням вартості кожної окремо взятої речі;
- квитанція про оплату держмита за звернення до суду (оплата здійснюється позивачем).
Документи особливої частини, зібрані в відношенні кожного конкретного об’єкта, що виступає предметом спору. При цьому законодавством не закріплений конкретний перелік паперів. Тому суддя вправі вимагати від сторін додаткові документи. В основному в суд надаються: документи, що підтверджують право власності (свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу та ін.), оплата (чеки, квитанції, виписки по рахунку з банку), документи, що підтверджують вартість майна (висновок оцінювача).
Поділ майна подружжя в цивільному шлюбі
Під цивільним шлюбом слід розуміти фактично подружні стосунки, спрямовані на створення і ведення спільного побуту, народження дітей, але офіційно не зареєстровані в органах РАЦСу. Ніякі органи влади не розглядають такі відносини, як законний шлюб.
У зв’язку з великою кількістю подібних союзів в нашій країні, законодавець встановив, що на розділ майна поширюється дія цивільного права, а не сімейного. І обставини регулюються ЦК України.
Розділ майна в цивільному шлюбі здійснюється двома способами:
- угода сторін;
- судовий порядок.
Для поділу майна необхідно довести не тільки факт спільного проживання власників, а й надати документальні докази, що підтверджують придбання речі і здійснення за нею догляду та утримання.
Звертаємо увагу, що частки з власності при цивільному шлюбі виділяються не в рівних пропорціях, а в відповідності розміру внесених коштів, що також повинно мати документальні докази (ЦК України). У разі, якщо власники не домовилися, то суд залишає за собою право запропонувати одному зі співмешканців викупити у другого власника частку. В іншому випадку частка виділяється в натуральному вигляді.
Майно пари, яка не перебуває в офіційному шлюбі, вважається роздільною власністю. Тому, квартира, дача або машина, оформлені на одного з цивільного подружжя під час неофіційного шлюбу, вважається тільки його власністю. Все йде набагато складніше з майном яке не вимагає реєстрації (побутова техніка, меблі, коштовності та ін.), тому що практично неможливо довести хто скільки коштів вклав в покупку.
Розділ приватного будинку в шлюбі
Для збереження фінансів та заощадження сімейного бюджету при розділі приватного будинку, радимо укласти угоду, тому що при судовому вирішенні питання доведеться заплатити відчутне держмито.
Якщо з якихось причин розділ будинку неможливий (наприклад, в будинку всього одна невелика кімната), але один з подружжя згоден відмовитися від майна на користь другого, то йому присуджується компенсація. Якщо будинок є постійно житловим, то слід звернути увагу на проживання в ньому неповнолітніх дітей. Суддя має право виділити з території приватного будинку необхідну площу, яка не підлягає поділу, для проживання дітей.
Виносячи рішення про розподіл власності, суддя не бере до уваги, на кого з подружжя зареєстрований будинок, він розділяє майно, керуючись принципом справедливості. Виникають труднощі при розподілі недобудованого або не зареєстрованого будинку, однак існують два шляхи вирішення цього питання:
- виділення коштів, внесених в будівництво будинку одного з подружжя;
- в судовому порядку вимагати провести реєстрацію об’єкта незавершеної будови, а після на підставі виданих документів здійснити розділ.
Слід пам’ятати, що будинок вважається набутим у шлюбі, якщо реєстрація права власності на нього здійснилася після укладення шлюбного союзу, навіть якщо договір купівлі – продажу був підписаний до весілля. Якщо ж будинок був куплений за допомогою іпотеки, то обтяження розподіляється пропорційно розміру частки в будинку.
Розділ в шлюбі авто, купленого в кредит
Під час поділу автомобіля між чоловіком і дружиною основна проблема полягає в тому, що він є неподільним предметом. Тому в разі звернення подружжя до суду для розділу транспортного засобу, суддя встановлює, якої зі сторін потрібніше авто, хто частіше ним користувався, таким чином, визначаючи власника (у чоловіка немає водійських прав, а дружина регулярно відвозить дітей в школу, на спортивні секції, їздить за продуктами). Чоловікові присуджується виплата компенсації в розмірі частки, вираженої в грошовому еквіваленті. Обов’язкова до виплати сума визначається на підставі висновку бюро оцінки.
Транспортний засіб підлягає розподілу, якщо він був придбаний під час шлюбу на спільні кошти подружжя. При цьому суд не буде брати до уваги, на кого оформлений автомобіль.
До власника автомобіля разом з правами переходить обов’язок по сплаті за нього кредиту і щорічних страхових внесків, тому подружжю необхідно повідомити банк, шляхом звернення, надавши завірену підписом копію угоди або копію судового рішення.
Відповіді адвоката про розділ майна подружжя в шлюбі
Ми з дружиною спільно вклалися в будівництво будинку. Зараз вона подає в суд, наполягаючи на його розділі. При цьому у нас двоє неповнолітніх синів. Чи буде їм автоматично до досягнення 18 років присуджена якась частина?
Під час поділу спільного з дружиною майна сини, згідно норм Сімейного кодексу України, не мають права власності на майно батьків, отже, вони не братимуть участі в розділі спільного майна подружжя.
З чоловіком ми перебуваємо в цивільному шлюбі та проживаємо в квартирі моєї бабусі, де чоловік зробив капітальний ремонт, включаючи скління та утеплення балкона, заміну труб, сантехніки, проводки. Протягом 3 років я перебувала в декреті, і чоловік повністю матеріально забезпечував. Якщо ми розійдемося, яку частину коштів цивільний чоловік зможе з мене вимагати?
Вимагати відшкодування коштів цивільний чоловік може тільки в судовому порядку, надавши документацію, що свідчить про грошові кошти і цілі, на які вони були витрачені. На підставі судової практики, майже не можливо довести утримання подружжя, що тимчасово не працює, в т.ч. що знаходиться в декреті.
Я перебуваю в законному шлюбі і бажаю розділити придбану з чоловіком квартиру навпіл, тому що у нього є двоє дітей від першого шлюбу, які зараз проживають з його колишньою дружиною. Чоловік не згоден на укладення угоди і тому я хочу звернутися до суду. Які документи мені необхідно надати?
Під час поділу квартири необхідно додати до позовної заяви наступні документи: копію позову (для чоловіка), копію свідоцтва про укладення шлюбу, копію свідоцтва про право власності на квартиру, технічний паспорт, договір купівлі-продажу, якщо квартира була куплена, виписку з єдиного державного реєстру, якщо квартира взята в іпотеку, то надаються також чеки та квитанції про оплату іпотечних внесків, виписки з банку, що підтверджують з чийого рахунку здійснювалась оплата, висновок оцінювача, виписка з будинкової книги, квитанція про оплату держмита. Також суддя на свій розсуд може вимагати від вас або від чоловіка додаткові документи.
Розділ спільного майна подружжя в шлюбі
Рекомендуємо подружжю здійснювати розділ спільної власності мирним шляхом, уклавши угоду, яка може бути змінена або розірвана за обопільним рішенням в будь-який час. Звертатися до суду варто тільки в самому крайньому випадку, тому що крім витрачених нервів доведеться понести ще чималі фінансові витрати у вигляді оплати оцінювальної експертизи, сплати значного державного мита за подачу позовної заяви, і при необхідності винагороду послуг адвоката.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: