Розписка про поділ майна

Розписка про поділ майна

Розписка про поділ майна подружжя

Розділ майна в шлюбі зазвичай є складною процедурою. Часто сторони не можуть прийти до єдиної думки з приводу поділу майна. Чинне законодавство визначає два варіанти розподілу власності:

  • Угода про розподіл майна (сторони самостійно вказують склад майна, яке залишається за ними).
  • В судовому порядку.

Розділ майна регламентується нормами сімейного права. Загальну власність можна розділити за обопільною угодою сторін. У цій статті мова йтиме, головним чином про те, як правильно юридично закріпити позиції сторін: за допомогою розписки і відмови від своєї частини або шляхом складання угоди про розподіл.

Сімейний кодекс про поділ майна подружжя

Розділу підлягає тільки майно, яке було спільно нажите в шлюбі. Безпосередньо види спільного майна передбачені в СК України:

  1. Перший вид – це заощадження, нажиті під час шлюбу (будь-яке рухоме і нерухоме майно, наприклад, квартира, машина і так далі).
  2. Спільною власністю також визнаються цінні папери, вклади в банках.
  3. Наступний вид – це дохід фізичних осіб також дохід від підприємницької діяльності, дохід від авторської, інтелектуальної діяльності (наприклад, допомоги по втраті працездатності, по безробіттю тощо)

Чи може розписка замінити угоду про розподіл майна

Згідно Сімейного кодексу України загальна власність може бути розділена між подружжям за спільною згодою. З цього положення не випливає, який саме документ вони зобов’язані скласти в даному випадку. Тому виходячи з цієї норми можна зробити висновок, що заощадження можна розділити, як в формі розписки, так і в формі угоди.

При складанні розписки необхідно керуватися деякими правилами:

  • Розписка повинна бути обов’язково в письмовій формі.
  • У документі не може бути прописаний той факт, що одна сторона повністю відмовляється від своїх прав.

Відповідно до ЦК України громадянин не може відмовитися від своїх прав, якщо інше не передбачено в законі. Навіть якщо він відмовиться, то таке положення в договорі буде нікчемним.

У тому випадку, якщо ви хочете розділити майно саме шляхом складання розписки, то найкраще це зробити, склавши два документи. У кожному документі особа вкаже майно, від якого вона відмовляється на користь іншого з подружжя. Така розписка матиме юридичні наслідки для сторін.

Угода і розписка про поділ майна подружжя

Однак юридично правильним буде, якщо чоловік і жінка складуть угоду про розподіл власності. Така угода, як і розписка обов’язково повинна містити в собі наступні обставини:

  1. П.І.Б. подружжя, їх повні паспортні дані.
  2. Мета угоди (розділ спільного майна).
  3. Детальний опис майна, яке перебуває у спільній власності, кому, і в якому порядку буде переходити майно. Де на момент складання документа знаходиться майно. Можна також прописати частки, якщо це необхідно.
  4. Дата і місце укладення угоди.
  5. Особисті підписи та інші умови.

Чи має силу нотаріально не завірена розписка про розподіл майна?

Розписка про розподіл майна не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Якщо документ правильно оформлений, коректно вказані дані обох подружжя, докладно описане майно, яке підлягає передачі іншій стороні, то цей документ буде мати повну юридичну силу.

Однак, якщо така необхідність існує, і ви звертаєтеся до нотаріуса за посвідченням документа, то це несе додаткову гарантію того, що документ грамотно складений.

Нотаріус, через те, що є кваліфікованим юристом, може перевірити документ на наявність некоректних формулювань, можливо, якісь умови були прописані так, що їх неоднозначно можна буде тлумачити.

Засвідчення нотаріусом підписів на розписці призведе до додаткових витрат. Але, слід пам’ятати, що документ, завірений нотаріусом та інший в простій письмовій формі, мають однакову юридичну силу.

Можливі проблеми, пов’язані з розпискою про розподіл майна

Не завжди виникають моменти, коли необхідно в судовому порядку розділяти майно. Можна врегулювати дані відносини мирним шляхом і розділити майно за допомогою складання розписки.

Проблеми при складанні розписки можуть виникнути, в разі, якщо ви невірно виклали свої претензії на спільне майно, якщо в розписці містяться умови про повну відмову претензій на спільне майно.

Розписка є простим зобов’язанням однієї сторони тоді, коли під час розподілу майна беруть участь обидві сторони. На підставі цього такий документ може бути визнаний недійсним.

У цьому випадку суд може не взяти до уваги такий документ, як розписка, і розділити майно відповідно до закону, тобто в рівних частках.

Альтернатива розписці про поділ майна подружжя при розлученні

За відсутності шлюбного договору (угода про майнові відносини подружжя), можуть виникнути складні суперечки з приводу поділу майна. Кращим рішенням при розділі майна буде угода подружжя, що закріплює майно, на яке претендують подружжя.

Договір може бути укладений, як у період шлюбу, так і після його розірвання, в обов’язковій письмовій формі. Угода може містити умови, як з приводу всього майна, так і будь-якої частини.

Документ про розподіл майна відрізняється від шлюбного договору. Можна виділити наступні відмінності:

  • Угода не вимагає нотаріального посвідчення. Шлюбний договір вимагає.
  • Угода може бути укладена під час шлюбу, або після його розірвання. Шлюбний договір може бути укладений до шлюбу або в шлюбі.
  • Домовленість стосується конкретного майна, наявного у подружжя. Шлюбний контракт може містити умови про власність, яка буде придбана в майбутньому.

У законодавстві встановлений строк, який становить три роки, коли договір можна оскаржити. При складанні угоди обов’язково вказується вартість майна. Вартість визначається відповідно до ринкових цін. Також можна вдатися до послуг оцінювача.

Укладання угоди про поділ спільно нажитого майна є найкращим варіантом для подружжя, які збираються розірвати шлюб.

Договір чи угода про поділ майна подружжя при розлученні?

Приклад

Бондаренко К. звернулася в суд до Бондаренко А. з позовом про поділ спільно нажитого майна. У позовній заяві вона уточнила наступне: Бондаренко К. та Бондаренко А. знаходилися в зареєстрованому шлюбі з 2000 по 2019 роки. Під час шлюбу було придбано наступне: земельна ділянка, житловий будинок, автомобіль та гаражний бокс. Після розлучення подружжя оформили договір, за яким земельна ділянка, житловий будинок та були розділені між подружжям. Згоди щодо розділу гаража досягнуто не було.

Позивач Бондаренко К. просить суд визнати гараж спільно нажитим майном і так, як він відноситься до неподільного майна, то визначити грошову компенсацію в розмірі половини вартості гаража. Суд задовольнив вимоги позивача в повному обсязі.

Таким чином, угода про розподіл майна є двосторонньою угодою, яка має повну юридичну силу і є дешевшим варіантом, в порівнянні зі шлюбним договором. Розписка не може порівнюватися з угодою про розподіл майна.

Відповіді адвоката про поділ майна подружжя при розлученні

Розлучилися з дружиною, через те, що спільних дітей немає. Розлучення проходило через органи РАЦС. При розлученні я в заяві вказав, що претензій до розділу заощаджень не маю. Чи маю я право пред’явити позов до суду про розподіл майна?

На підставі Цивільного кодексу України громадянин не має право відмовитися від захисту своїх прав. Така відмова є недійсною. Тому ви маєте право подати заяву про розподіл майна. Слід пам’ятати також, що існує строк позовної давності, тому свої претензії ви можете пред’явити протягом трьох років.

Під час шлюбу підписали з дружиною документ про поділ спільно нажитого автомобіля, який перейшов мені, а дружині я надав грошову компенсацію. За паспортом ТЗ власником є ​​я. Чи потрібно в цьому випадку йти до поліції?

При досягненні угоди про розподіл майна, звертатися до реєстраційного органу необхідно. У вашому випадку звертатися до поліції необов’язково. Максимум, що може змінитися, це те, що в паспорт ТЗ внесуть пункт, згідно з яким власність перейшла за угодою про розподіл нажитого майна. Через те, що власник по факту не змінився, то це будуть додаткові грошові витрати з вашого боку.

Хочемо з чоловіком скласти угоду про розподіл майна. В якій формі має бути угода. І чи матиме юридичну силу без нотаріального завірення цей документ?

Договір про розподіл майна укладається у письмовій формі, і буде мати юридичну силу, залежно чи був він завірений нотаріусом чи ні.

Розписка чи угода про поділ майна подружжя?

Документ про поділ спільно нажитої власності – це важливий юридичний документ, який може визначити майнові відносини між подружжям. Для того, щоб документ мав юридичну силу, його необхідно грамотно скласти: вказати П.І.Б. подружжя, майно, яке підлягає поділу, його ринкову вартість, кому передається майно, в яких частках, де знаходиться майно, грошова компенсація, якщо це необхідно, підписи сторін, що свідчать про обопільну згоду на складання документу.

Угода відрізняється від шлюбного договору там, що не вимагає нотаріального посвідчення, може складатися після розлучення, визначає тільки розділ нажитого майна і тільки майна, яке безпосередньо нажито в шлюбі.

У разі якщо між сторонами не досягнуто домовленості, то в такому випадку сторони будуть змушені звернутися до суду, що спричинить додаткові витрати та втрату особистого часу.

Розписка про поділ майна

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна в районному суді
  2. Підсудність при поділі майна подружжя
  3. Угода про розподіл майна подружжя
  4. Поділ майна нотаріусом
  5. Поділ майна після розлучення
  6. Поділ майна при розлученні подружжя
  7. Розділ майна подружжя в шлюбі
  8. Строки поділу майна при розлученні
  9. Поділ майна в судовому порядку
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: