Строки поділу майна при розлученні

Строки поділу майна при розлученні

Строки поділу майна при розлученні

Загальна власність подружжя – це все майно, придбане ними в шлюбі. Після створення сім’ї, доходи чоловіка і дружини є спільними. І при цьому не важливо, хто формально є господарем. Зазначене правило не стосується речей, які перейшли в якості подарунка або в спадщину. Майно, отримане зазначеними способами (тобто з безоплатної угоди), буде особистою власністю кожного з подружжя.

Розділити майно можна способами:

  • угодою про розподіл майна, якщо обоє з подружжя згодні на це;
  • заявою до суду про розподіл майна.

Розділ можна проводити до шлюбу, під час шлюбу і після шлюбу. Подружжя спільно вирішують питання про розподіл власності або один з них може звернутися до суду.

Термін позовної давності при розділі майна подружжя

Громадяни, які перебувають у шлюбі або розлучилися, мають право протягом трьох років вимагати поділу спільної власності. Верховний суд України, пояснив, що позовна давність, починає обчислюватися не з дня розірвання шлюбу, а саме з того моменту, коли особа, чиї права були порушені, дізналася про це, або повинна була дізнатися про цей факт.

Слід мати на увазі, що шлюб припиняється в день, коли внесено запис про розірвання шлюбу в книгу актів цивільного стану (у разі розірвання за допомогою органу РАЦС) або з моменту набрання рішенням суду законної сили (при розірванні шлюбу через суд). Під порушеним правом, мається на увазі перешкоду у використанні майна.

Строки поділу майна через суд

Приклад

Остапенко А.В. і Остапенко К.А. знаходилися в шлюбі 7 років. У 2018 році шлюбний союз був розірваний за рішенням суду. На початку 2020 року громадянка Остапенко К.А. приїхала на дачу, яка була придбана в період сімейного життя, в свідоцтві про право власності, власником був зазначений Остапенко А.В. Колишня дружина не змогла відкрити двері своїми ключами, тому що були змінені замки. До цього моменту, Остапенко К.А. безперешкодно користувалася зазначеним майном. Право вважається порушеним з того моменту, коли зазначена громадянка не змогла скористатися власністю. Колишнім чоловіком було скоєно дію (зміна замку), яка стала на перешкоді в користуванні дачею. Громадянка Остапенко К.А. звернулася в суд за захистом порушеного права, з позовною заявою про поділ спільно нажитого майна.

У прикладі, як і в інших подібних ситуаціях, починається обчислення строку не з того дня, коли шлюб біло розірвано офіційним органом, тобто судом, а з того дня, коли позивач дізнався про обмеження своїх прав (зміну замків).

Закон про строки поділу майна подружжя

ЦК України закріплює положення про обчислення строку з дня, коли особа дізналася або повинна була бути поінформована про порушене право. Знання того, що право порушено так само є приводом для обчислення строку. Тобто, якщо один з подружжя, повинен був дізнатися про подію, що послужила початком порушеного права.

Приклад

Один з подружжя направив лист з повідомленням про вручення, в якому заявив про намір продати їх спільну власність. Отже, чоловік направив лист і одержав повідомлення про вручення адресату, може вважати, що другий з подружжя повинен був дізнатися про його дії. При наявності даних обставин, строк давності починається не з того моменту, коли чоловік або дружина особисто переконалися у відчуженні майна, а з дня отримання листа.

Термін давності, починає обчислюватися з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушене право. Після цього необхідно звернутися за його захистом. Якщо особа не вжила жодних дій, щоб відновити права володіння і користування майном в зазначений законодавцем проміжок часу, то строк позовної давності є можливість відновити. Підстави, за якими суд може поновити строк, повинні бути нерозривно пов’язані з особистістю позивача / станом його здоров’я.

Підстави поновлення строку про розгляд справи щодо розділу майна

Поважними причинами можна вважати:

  1. Стан здоров’я. Це може бути лікування в стаціонарі, хвороба, наявність якої можна підтвердити довідкою. Поважною, так само буде вважатися причина, згідно з якою безпорадний стан позивача позбавив його змоги раніше звернутися за захистом права.
  2. Особисті обставини. Наприклад, відрядження, армія, знаходження за кордоном, в місцях позбавлення волі тощо.
  3. Сімейні обставини. Здійснення догляду за членом сім’ї через його хворобу та таке інше.

Крім перерахованих обставин, суд може визнати поважними й інші підстави, через які особа не мала можливості захистити свої права за допомогою державного органу. Слід мати на увазі, що строк можна відновити, тільки якщо є причини, що існували протягом усього трирічного періоду або останніх шести місяців.

Відновлення пропущеного строку супроводжується заявою. У документі потрібно описати підстави, за якими не стало можливим своєчасне звернення, і підтвердити свої доводи документами.

У разі, коли самостійно надати документи неможливо, то можна подати клопотання до суду про витребування доказів. Суд винесе рішення про поновлення строку позовної давності, якщо вважатиме доводи переконливими.

Поділ майна подружжя під час шлюбу

Розділити майно, можна як в шлюбі, так і після його розірвання. Визначення частки допустимо і в шлюбі, коли кожен з подружжя хоче самостійно розпоряджатися майном, без згоди другого з подружжя. Ініціатором розділу власності може бути і кредитор, з метою звернення стягнення на належне майно боржника-подружжя.

  • Обопільна згода про розподіл, супроводжується письмовою угодою. При цьому, юридичну силу матиме угода про розподіл майна, складена самостійно, як з посвідченням нотаріуса, так і без. У документі кожна річ може бути розділена на частки або визначено, кому і що належить.
  • Коли розв’язувати питання розділу майна в шлюбі мирним шляхом не вдасться, то сторони можуть заявити в судовий орган про розподіл власності. Додатково, повинні бути надані правовстановлюючі документи на власність. Необхідно також надати свідоцтво про шлюб, для того, щоб суду було ясно, яке майно придбали в шлюбі. При наявності спору про частки, суд приймає рішення про розподіл часток.

На вимогу сторін, суд вирішує, кому з подружжя, перейде конкретне майно. Якщо майно, яке буде належати одному з подружжя, за оцінювальною вартістю перевищує те майно, яке перейшло до другої сторони, то судом може бути призначена компенсація у вигляді грошей чи інша. Ціна майна описується в поданій заяві.

  • Якщо сторони, знаходяться у шлюбних відносинах, але проживають окремо, суд визнає майно, нажите хоч і в офіційному шлюбі, але без сімейних взаємин особистим майном кожного. Така власність поділу не підлягає.
  • Те майно, яке не було розділене, і те, що буде нажито надалі, вважається спільною власністю.

Майно, яке ділиться при розлученні

До спільно нажитого майна відносяться: доходи від трудової і / або підприємницької діяльності, пенсії, допомоги, результати інтелектуальної діяльності, фінансові виплати подружжю, що не мають соціального характеру (наприклад, відшкодування шкоди у зв’язку з втратою працездатності тощо). Загальним, визнається так само майно, придбане на кошти подружжя – паї, нерухомість, цінні папери, вклади, будь-яке майно, нажите в шлюбі.

Не підлягає розділу майно, отримане до вступу в шлюб, а також в результаті безоплатної угоди (дарування, успадкування). Дана власність є річчю того з подружжя, якому вона була подарована або відчужена іншим шляхом.

Речі особистого користування, наприклад взуття, одяг та інші є майном того, хто їх використовував. Виняток становлять предмети розкоші і коштовності, а так само виняткові права на результат інтелектуальної діяльності.

Розділ майна подружжя при розлученні

При розірванні шлюбу, спільно з позовом про вимогу розірвати шлюб, можна заявити про розподіл спільного майна. Заяву потрібно подавати за місцем проживання відповідача. При сумі позову менш, він подається за місцем проживання відповідача, якщо більше зазначеної суми, то в районний суд, так само за місцем знаходження відповідача.

Як і в період шлюбу, розділ майна може бути проведений за згодою сторін, якщо відсутній спір. Але розірвання шлюбу можливе тільки державним органом (РАЦСом) при відсутності неповнолітніх дітей і при наявності обопільної згоди (виняток становить кримінальне покарання другої половини на строк понад 3 роки, її недієздатність або безвісна відсутність).

Документи, позовна заява для розділу майна через суд

В інших випадках, розривати шлюб буде суд. Тільки після вступу в законну силу рішення про розірвання шлюбу, необхідно звернення до РАЦСу за видачею свідоцтва.

До позовної заяви додається:

  • свідоцтво про шлюб;
  • квитанція про оплату державного мита;
  • перелік спільно нажитого майна із зазначенням вартості;
  • правовстановлюючі документи на майно.

У разі необхідності, в залежності від ситуації, суд може витребувати інші документи.

Як правило, частки подружжя вважаються рівними. Суперечка про розділ майна дозволяється, виходячи з принципу рівності часток подружжя. Даний принцип може бути порушений за наявності конкретних обставин. Якщо один з подружжя не працює без поважної причини, поставив сім’ю в тяжке матеріальне становище, то від принципу рівності часток можна відійти. Тобто більша частина буде присуджена сумлінному подружжю, а менша – іншому.

Під час поділу майна, діляться і борги, отже, при рівному розподілі власності і борги будуть поділені порівну. У разі відступу від рівності часток, і борги будуть поділені відповідно.

Приклад

Припустимо, якщо суд вирішить будинок, взятий в іпотеку, присудити дружині, з огляду на те, що з нею залишаються діти, а машину, взяту в кредит чоловікові, то і борги будуть так само розділені. Дружина буде оплачувати іпотеку, а чоловік – кредит на авто.

Розділ майна колишнього подружжя після розлучення

Особи мають право розривати шлюб і без поділу майна. Розділ може бути здійснений через певний час. Подружжя можуть так само скласти угоду про розподіл власності, не звертаючись до судового органу. У разі недосягнення взаємної згоди, звернення до суду буде необхідне. Подача позовної заяви буде супроводжуватися оплатою державного мита. Розмір мита, як правило, залежить від суми позову.

Потрібно мати на увазі, що факт відчуження власності третій особі, під час шлюбу від переходу майна вже після розірвання шлюбу різний, навіть якщо сторони не живуть разом.

  • У цьому випадку договір про відчуження майна може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо згода чоловіка була відсутня.
  • Але, якщо сторони розірвали шлюб, майно залишається у спільній власності, але недійсною угода буде визнана тільки при наявності обізнаності другого учасника договору про те, що колишній чоловік згоду не давав.
  • Якщо третя особа повинна була знати, що умова підходить для звернення до суду за визнанням угоди недійсною.

Якщо колишній чоловік не давав схвалення на операцію з загальним майном, а інша сторона за угодою не знала про це, то він може тільки з допомогою суду вимагати половину суми, отриманої другим подружжя, який підписав угоду.

У суді необхідно буде довести обізнаність другої сторони щодо відсутності згоди чоловіка, якщо він заявляє про це. При цьому тягар доведення лежить на позивачі. Складним так само буде питання про реальну суму угоди, тому що в договорах часто вказують занижену вартість, через податкові зобов’язання.

Відповіді адвоката строки поділу майна при розлученні

Моя сестра живе разом з чоловіком понад 3 роки. За вказаний проміжок часу, вони купили автомобіль за рахунок спільних коштів і дорогу побутову техніку, живуть у нього в квартирі. У разі припинення спільного проживання, чи буде щось ділитися?

Автомобіль дістанеться тому, хто є його власником за документами. Побутова техніка може бути витребувана через суд, при наявності чеків на неї у Вашої сестри, але без посилання на спільно нажите майно. Сімейне законодавство в зазначеному випадку не буде застосовуватися.

Мій чоловік взяв іпотеку за пару місяців до нашого весілля. Після реєстрації шлюбу, з сімейного бюджету виплачувався іпотечний кредит. Повну оплату ми зробили через п’ять років, але після шостого року сімейного життя ми розлучилися, чи маю я право претендувати на частину цього майна, якщо я не працювала кілька років, тому що перебувала у відпустці по догляду за дитиною?

Сімейне законодавство передбачає, що спільним майном вважається будь-який дохід подружжя (за винятком отриманого за безоплатною ​​угодою). Не є важливим, хто саме з подружжя працює, або з якоїсь причини не працює взагалі. Далі, не дивлячись на ту обставину, що іпотека була офіційно оформлена до шлюбу, можна вважати, що вся сума була внесена із загального бюджету і вважається, що дана власність придбана у шлюбі. І як наслідок, під час розподілу власності Ви маєте право як мінімум на половину спільно нажитого.

Строки поділу майна при розірванні шлюбу

Термін позовної давності розділу майна становить 3 роки. Розірвання шлюбу не залежить від розподілу власності, це може бути один позов з декількома вимогами і два позови. Вони можуть подаватися в різний проміжок часу. Після вступу в законну силу, рішення суду підлягає обов’язковому виконанню.

Розірвання шлюбу, як правило, в будь-якому випадку, супроводжується розподілом власності. Угода про розподіл спростить цю процедуру. Судове рішення, згідно з нормами законодавства, набирає чинності через один місяць після прийняття. Даний строк встановлений, щоб сторона, яка не згодна з прийнятим рішенням суду, встигла подати апеляційну скаргу.

Слід мати на увазі, що шлюбний договір і угода про розподіл майна – це абсолютно різні документи.

  1. Угода може бути складена в будь-який період шлюбу і навіть після нього.
  2. Шлюбний договір – тільки в період спільного життя.

Обидва документи мають юридичну силу і визначають долю майна.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна в районному суді
  2. Підсудність при поділі майна подружжя
  3. Розписка про поділ майна
  4. Угода про розподіл майна подружжя
  5. Поділ майна нотаріусом
  6. Поділ майна після розлучення
  7. Поділ майна при розлученні подружжя
  8. Розділ майна подружжя в шлюбі
  9. Поділ майна в судовому порядку
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Family lawyer
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: