Визнання майна спадковим при розлученні

Визнання майна спадковим при розлученні

Визнання майна спадковим при розлученні

В рамках шлюборозлучного процесу подружжя досить часто ділять спільно нажите майно. У випадках, коли до такої власності, на думку одного з подружжя, відносяться успадковані, проте не оформлені належним чином речі, йому необхідно буде довести спадковий статус таких речей – в такому випадку вони не будуть підлягати поділу. Для цього необхідно отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину.

У разі, якщо він не зможе довести нотаріусу факт прийняття спадкової речі, процедура визнання майна спадковим проводиться в судовому порядку. Для цього потрібно подати до суду позовну заяву і в судовому процесі доводити приналежність майна до спадкової маси померлого. Отримавши позитивне рішення суду, з його допомогою особа зможе уникнути поділу спірного майна.

Порядок визнання права власності на спадкове майно при розлученні

Як відомо, майно, отримане одним з подружжя в порядку спадкування в період, коли він знаходиться в офіційно зареєстрованому шлюбі, є його особистою власністю (Сімейний кодекс України). Режим спільної власності подружжя на нього не поширюється, а тому, в разі розлучення, чоловік чи жінка не можуть претендувати на його частку при поділі власності.

Однак право особистої власності на отримані речі виникає лише в тому випадку, коли отриманий спадок був оформлений належним чином і прийнятий у встановлені законом строки, як спадок.

У разі прийняття майна без дотримання встановленої процедури, у другого з подружжя є всі підстави вважати таке майно їхньою спільною власністю і вимагати його поділу, згідно з нормами Сімейного кодексу України.

Цивільний кодекс про визнання майна спадковим при розлученні

Фактичне заволодіння спадщиною, згідно ЦК, дозволяє вважати, що спадкоємець прийняв спадщину, нарівні з оформленням такого прийняття у нотаріуса. Однак, для підтвердження цього необхідно отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. Виходячи з цього, порядок визнання права власності на спадщину, складається з наступних етапів:

  1. Підготовка документів. Серед них повинні бути документи, що підтверджують відкриття спадщини, час і місце її відкриття, документи, що підтверджують отримання майна, що до смерті належало спадкодавцеві (ЦК), а також документальні докази заволодіння ним з дотриманням строків, встановлених ЦК.
  2. Подача нотаріусу заяви. Заява про видачу свідоцтва про право на спадщину разом із зібраними документами, в разі фактичного прийняття майна, може подаватися нотаріусу як до, так і після закінчення строку, встановленого ЦК.
  3. Отримання свідоцтва. Якщо докази фактичного прийняття будуть достатніми для нотаріуса, після закінчення піврічного строку з моменту смерті спадкодавця (ЦК), він видасть необхідне свідоцтво, яке підтвердить спадковий статус речі, на частину якої раніше претендував інший член подружжя під час розподілу.

Закон про визнання майна спадковим через суд

Однак, якщо докази фактичного заволодіння річчю в установлений строк не будуть для нотаріуса достатніми, то він відмовить спадкоємцю у видачі свідоцтва і роз’яснить його право на визнання права власності та визначення статусу речі в судовому порядку.

Приклад

Громадянин В був колекціонером велосипедів, які він зберігав в господарських будівлях за адресою проживання свого сина П. Після раптової смерті В, все його майно, крім велосипедів, відійшло за заповітом його дружині А. Син же, не повідомляючи про наявність у нього на зберіганні колекції, залишив велосипеди собі. Через деякий час П вирішив розлучатися зі своєю дружиною, яка також вимагала поділу спільно нажитого майна, в тому числі й велосипедів.

Однак П послався на Сімейний кодекс України, згідно з яким отримане у спадок майно було його особистою власністю і не підлягало поділу. Але його дружина цьому не повірила і зажадала свідоцтва про право на спадщину. Звернувшись до нотаріуса П дізнався, що той не може видати йому свідоцтво, оскільки за заповітом все майно, в тому числі й велосипеди, переходили дружині батька А. Таким чином, П не тільки не отримав половини від колекції під час розподілу, а й був зобов’язаний віддати всі велосипеди своїй мачусі А.

Позов про визнання майна спадковим при розлученні

Процесуальні норми не передбачають, а судова практика не містить прецедентів, коли предметом судового розгляду було б питання про визнання майна спадковим. Так, з огляду на відмову нотаріусом, більш доцільно подавати в суд позов про визнання факту прийняття спадщини з вимогою про визнання за спадкоємцем права особистої власності на спірну річ.

Позовна заява про встановлення факту прийняття спадщини та про визнання права власності на майно, згідно з ЦПК, подається за місцем проживання чоловіка-спадкоємця або за місцем знаходження нерухомості, яку необхідно визнати як спадкову.

Перед подачею позовної заяви, заявнику необхідно сплатити судовий збір. Сама заява, крім стандартних реквізитів про найменування суду і заявника, повинна містити:

  1. Вказівки ​​на те, чому прийняте спадкоємцем майно слід вважати спадковим. Підтвердженням такого статусу прийнятої речі буде фактичне володіння померлим спадкодавцем таким майном на момент його смерті (ЦК).
  2. Вказівки ​​на відомості про те, які конкретно дії по фактичному прийняттю спадщини були здійснені спадкодавцем, із зазначенням на дотримання встановлених ЦК строків. Крім того, необхідно обґрунтувати, чому такі дії свідчать про фактичне прийняття майна, наприклад, вони, можуть міститися в переліку таких дій, визначених ЦК.
  3. Крім цього, заява повинна містити цілі встановлення факту прийняття спадщини, мети визнання права власності, а також цілі визнання речі спадковою. Необхідно також вказати на неможливість проведення даних процедур в позасудовому порядку, із зазначенням причин того.
  4. Позовні вимоги такої заяви повинні містити прохання про визнання прийнятого особою майна, що входить до спадкової маси, про визнання факту його прийняття особою, а також про визнання права власності на нього. При задоволенні всіх зазначених вимог, отримання свідоцтва не буде потрібно – рішення суду буде підтверджувати спадковий статус речі.

Докази для визнання майна спадковим при розлученні через суд

Для того, щоб суд визнав факт прийняття заявником конкретних речей у встановлений законом строк і спадковий статус такого майна, заявник повинен надати суду незаперечні докази, що підтверджують дані обставини (Цивільно процесуальний кодекс України). Такі докази можуть мати, як документальну, письмову форму, так і виражатися в показаннях свідків.

В першу чергу заявнику необхідно надати суду докази того, що на момент смерті спадкодавця, майно входило в його спадкову масу. Доказом того можуть бути свідоцтва про право власності, договір дарування та купівлі-продажу, чеки та будь-які інші документи, що підтверджують придбання речі померлим.

Про факт прийняття особою спадщини у встановлений строк, відповідно до Методичних рекомендацій щодо оформлення спадкових прав, будуть свідчити:

  • довідки з ЖЕО, органів МВС або місцевого самоврядування про фактичне проживання заявника в спадковому будинку;
  • квитанції про оплату комунальних платежів, про сплату кредиту за річ, про проведення її ремонту або реконструкції, про будь-які інші капіталовкладення;
  • договори про здачу речі в оренду, про її охорону, про встановлення охоронної сигналізації тощо;
  • документальні свідчення сплати боргів померлого спадкодавця, навіть якщо вони не стосувалися спірної речі, за умови, що є докази її входження в спадкову масу;
  • документальні свідчення того, що заявник отримав борги, які повинні були бути сплачені спадкодавцеві;
  • показання незацікавлених свідків, що прямо або опосередковано вказують на факт прийняття заявником спірної речі.

Рішення суду про визнання майна спадковим при розлученні

Розглянувши справу по суті, заслухавши думку заявника та усіх зацікавлених сторін, суд повинен винести рішення, яким або задовольнить позовні вимоги потенційного спадкоємця, або відмовить в їх задоволенні. Звернемо увагу, що суд може вирішити справу лише в межах заявлених вимог, однак відсутність вимоги про визнання майна спадковим не може стати причиною його невизнання таким, оскільки це буде витікати із суті справи.

Згідно ЦПК України, позитивне рішення суду буде підтверджувати факт прийняття спадщини заявником, і буде свідчити про визнання судом відповідного статусу прийнятого ним майна.

У разі визнання таким рішенням права власності за заявником, воно також буде підставою для проведення при необхідності державної реєстрації права на річ. Таке рішення:

  • має бути викладено в письмовій формі у вигляді окремого документа і підписане суддею, який його виніс (Цивільно процесуальний кодекс України). Будь-які зміни й дописки, які вносяться до нього,  також засвідчуються підписом судді;
  • повинно містити час і місце його винесення, характеристику розглянутого питання, викладені заявником обставини, висновки суду, а також правове обґрунтування зроблених судом висновків (Цивільно процесуальний кодекс України). Зокрема, має бути вказівка ​​на встановлений судом факт прийняття спадщини та цілі його встановлення;
  • набирає чинності після закінчення строку, встановленого для його оскарження. Згідно ЦПК України, оскарження такого рішення зацікавленими особами допустимо в місячний термін з моменту його винесення.

Наявність такого рішення із зазначенням в ньому спадкового статусу спірного між подружжям майна, дозволяє виключити зазначені в документі речі з числа підлягає поділу власності.

Відповіді адвоката про визнання майна спадковим при розлученні

Ми з дружиною розлучаємося, і вона вимагає поділу отриманого в спадок від батька розбірного гаража. Спадщину не оформляв, тому що крім гаража іншого майна не було. Минуло вже понад два роки після смерті батька. Скажіть, чи можу я зараз отримати свідоцтво про спадщину на гараж?
Чи може те, що я оплачував комунальні платежі, доводити факт прийняття мною дачі в спадок після матері?

 

Суперечки про визнання майна спадковим при розлученні

Необхідність визнання майна спадковим може знадобитися лише у випадках, коли між подружжям є суперечка щодо конкретного майна, яке, на думку одного з них є загальним. Після тривалого строку довести такий статус майна буде досить складно – просто можуть загубитися документальні докази. Тому щоб уникнути подібних проблем у майбутньому, необхідно спочатку дотримуватися встановленої законом процедури спадкування.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна за шлюбним договором
  2. Поділ майна за згодою при розлученні
  3. Порядок розподілу майна при розлученні
  4. Підстави для поділу майна при розлученні
  5. Розлучення без поділу майна
  6. Визнання майна особистим при розлученні
  7. Визнання майна спільним при розлученні
  8. Визнання прав на майно при розлученні
  9. Майно дітей при розлученні
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Family lawyer
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: