- Визнання майна спільним при розлученні
- Підстави визнання особистого майна спільною власністю подружжя
- Перехід особистого майна в спільне при розлученні
- Позовна заява про визнання спільно нажитим майна при розлученні
- Докази для визнання особистого майна подружжя спільним майном
- Поділ спільного майна при розлученні через суд
- Рішення суду про визнання майна спільно нажитим при розлученні
- Визнання майна спільним при розлученні: судова практика
- Відповіді адвоката про визнання майна спільним при розлученні
- Визнання особистого майна спільним при розлученні через суд
Визнання майна спільним при розлученні
Коли в період шлюбу власність одного з подружжя була облагороджена іншим з подружжя або спільними зусиллями, то така власність може бути визнана спільним майном.
Права на власність можуть бути перерозподілені як добровільно, шляхом угоди між подружжям та в примусовому порядку через суд.
Для отримання частки в особистому майні подружжя необхідно, щоб зміни в даному майні були суттєвими й всупереч зносу збільшили його ринкову вартість.
З урахуванням всіх обставин і сум вкладень, а також різниці між вартістю майна до та після докладених зусиль, можна визначити розмір частки подружжя в даному майні.
Суд бере до уваги будь-які письмові докази вироблених поліпшень, у тому числі платіжні документи, що містять інформацію про вартість товарів або послуг, використаних для облагородження майна.
Підстави визнання особистого майна спільною власністю подружжя
Коли в процесі сімейного життя окремі речі, спочатку належали тільки одному з подружжя, піддалися перетворенню або ремонту, який поліпшує їх якісно (і, як наслідок, збільшили їх вартість), то таке майно перестає бути власністю одного з подружжя і стає спільною.
У Сімейному Кодексі України чітко вказано, що підставою для визнання особистого майна спільною власністю служить встановлений факт, що за допомогою праці або вкладень одного з подружжя в особисте майно іншого, значно збільшилася вартість даного майна. Вкладення можуть бути при цьому зроблені як із загального, так і з особистого майна подружжя.
Перехід особистого майна в спільне при розлученні
Приклад
Жінка вступила в шлюб, маючи автомобіль. Під час шлюбу чоловік-автослюсар зробив капітальний ремонт авто із заміною зношених деталей мотора і кузова, фарбувальними роботами, що збільшило ринкову вартість авто. На підставі плодів своєї праці та чеків на куплені деталі він може претендувати на визнання машини спільним майном.
Водночас в ЦК України є уточнення, що на підставі договору між подружжям може бути встановлено, що навіть, попри зроблені зміни, і поліпшення, майно не перестане бути власністю тільки одного.
Заборона поділу особистої власності може бути обґрунтована високою вартістю деяких видів майна: бізнес, нерухомість, авто. Зазвичай під договором між подружжям мається на увазі шлюбний контракт, що укладається до шлюбу.
Позовна заява про визнання спільно нажитим майна при розлученні
Якщо є підстави для вимоги частки в особистому майні подружжя, то можна переоформити права двома способами:
- За узгодженням. Це означає, що на підставі добровільної волі особа готова надати частку у своєму майні, внаслідок його поліпшення. До шлюбу ця умова може бути зафіксована шлюбним договором, під час шлюбу – шляхом підписання угоди між подружжям про поділ спільного майна.
- Через суд.
Позов слід подавати за місцем реєстрації проживання відповідача. Коли поділу підлягає нерухоме майно, то позов подається за місцем знаходження даного об’єкта.
Вартість позову враховується на момент подачі заяви. Зазвичай вона вказується позивачем в заяві на підставі ринкової вартості майна або виробленої аудиторської оцінки.
Докази для визнання особистого майна подружжя спільним майном
Через те, що підставою для визнання майна спільним слугує його поліпшення та збільшення вартості, то і доводити доведеться саме ці обставини.
Суд приймає до розгляду будь-які письмові докази:
- Чеки.
- Кошториси.
- Акти приймання робіт.
- Розписки.
- Платіжні документи.
- Показання свідка.
- Висновки експертних комісій.
Поділ спільного майна при розлученні через суд
Суд буде виходити з дійсної вартості майна, з урахуванням наступних обставин:
- Сформована ціна на будівельні матеріали (якщо проводився ремонт нерухомого майна).
- Ринкові ціни на транспортні послуги.
- Ринкова вартість майна.
- Ступінь благоустрою майна.
- Можливості використання.
У суді необхідно надати вичерпні відомості про первісну та нинішню вартість майна. Через те що до уваги береться саме обставина значного його поліпшення.
Слід враховувати, що в законодавстві є визначення, що належать до капітального ремонту і реконструкції.
Таким чином, існують встановлені норми для визначення ступеня вироблених робіт та їх категорії. Залишається довести суми вкладень в благоустрій нерухомості.
Справа ускладнюється, якщо особа вимагає частки в підприємстві, що належить на правах особистої власності іншому з подружжя. Згідно з нормами Сімейного кодексу України доходи підприємства будуть спільною власністю. Якщо дохід істотний і спрямований на подальшу діяльність підприємства, що збільшує вартість акцій, то це може бути підставою для отримання частки в майні.
Рішення суду про визнання майна спільно нажитим при розлученні
Якщо суд виносить позитивне рішення, то на підставі його відбувається перерозподіл прав власності та подальша їх реєстрація (отримання свідоцтва про право).
Брак при цьому не обов’язково розривати, поділ спірного майна може бути здійснений і протягом шлюбу. В цьому випадку при розірванні шлюбу дане майно не підлягатиме поділу повторно.
Визнання майна спільним при розлученні: судова практика
Приклад
Максименко І.С. звернулася з позовом про те, що її чоловік відмовляється при реєстрації прибудов до будинку виділити їй частку в нерухомому майні, а також земельній ділянці під ним. У заяві було зазначено, що на момент укладення шлюбу у чоловіка був будинок, який дістався йому від батьків. У перші роки шлюбу на її особисті кошти було проведено перепланування будинку, прибудовані приміщення, що істотно збільшили загальну площу будівлі в цілому.
Максименко Д.С. подав зустрічний позов про виключення земельної ділянки з майна, що підлягає розподілу, на підставі того, що ділянка дісталася йому за безоплатною угодою.
Суд постановив, що внаслідок проведених будівельних робіт і на підставі висновку співробітників БТІ площа будинку збільшилася вдвічі. Позов Максименко І.С. задовольнили повністю і виділили частину наявної нерухомості в натурі.
Позов Максименко Д.С. також задовольнили та присудили виплату вартості частини земельної ділянки, що знаходиться під прибудованим приміщенням, і належить дружині.
Судом внесено пропозицію щодо ліквідації вхідного отвору між початковим будівництвом і прибудованим, поділ системи опалення на дві автономні системи, що дасть можливість поділити будинок на дві ізольовані половини з окремими входами, що ні суперечить технічним вимогам до даної будівлі.
Витрати на перепланування та реєстрацію будинку в органах БТІ подружжя має поділити порівну.
Відповіді адвоката про визнання майна спільним при розлученні
Визнання особистого майна спільним при розлученні через суд
Визнання особистого майна спільним проводиться за позовною заявою до суду, де встановлюється факт збільшення його вартості за допомогою грошових вкладень коштів другої половини. Таким чином, поділ такого майна при розлученні буде здійснюватися в рівних частках між подружжям.
При цьому найчастіше суперечки виникають про розподіл майна категорії тривалого користування:
- квартири;
- будинки;
- транспорт і т п.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Поділ майна за шлюбним договором
- Поділ майна за згодою при розлученні
- Порядок розподілу майна при розлученні
- Підстави для поділу майна при розлученні
- Розлучення без поділу майна
- Визнання майна спадковим при розлученні
- Визнання майна особистим при розлученні
- Визнання прав на майно при розлученні
- Майно дітей при розлученні