- Як поділити майно на частки між подружжям?
- Як визначаються частки подружжя при розділі майна?
- Частки майна при поділі: особиста власність подружжя
- Поділ майна частинами між подружжям при розлученні
- Як розділити квартиру на частки між подружжям при розлученні?
- Збільшення частки подружжя при розділі майна
- Коли майно ділиться не в рівних частках між подружжям при розлученні?
- Частка дітей при розлученні та розподіл майна
- Як розділити майно на частки через суд?
- Відповіді адвоката: як поділити майно на частки між подружжям при розлученні?
- Визначення часток спільного майна між подружжям при розлученні
Як поділити майно на частки між подружжям?
- Як ділиться майно при розлученні
- Як розділити квартиру
- Виділення нерівних часток при розділі майна
- Розділ майна при наявності дітей
- Порядок звернення до суду
За правилами Сімейного кодексу, все нажите під час шлюбу майно подружжя – це їх спільна власність. Якщо ж подружжя бажають розділити майно і визнати за кожним відповідні частки, то зробити вони це можуть як в період шлюбу, так і після розлучення.
Якщо в добровільному порядку, шляхом укладення угоди, розподілити майно неможливо, то подружжю необхідно звернутися в суд. Суддя може відступити від принципу рівності часток, з огляду на наступні обставини:
- час придбання власності;
- на чиї кошти вона була куплена;
- рівень добробуту кожної зі сторін і інші.
Суд може виділити нерівні частки для кожної зі сторін як в ідеальних пропорціях (/, / і так далі), так і визначити за колишніми чоловіком та дружиною конкретне майно.
Як визначаються частки подружжя при розділі майна?
Згідно ч. Сімейного кодексу України України, подружжя мають рівні права на майно, набуте ними під час шлюбу. Це означає, що в більшості випадків все майно ділиться між сторонами навпіл. Винятком з цього правила є випадки, коли між чоловіком і дружиною укладено договір, що описує інший порядок розподілу власності.
Якщо чоловік і дружина ділять спільне майно, то власність перетворюється в часткову. Якщо будуть визначені частки, кожна зі сторін зможе володіти і розпоряджатися своєю частиною на свій розсуд і без згоди другого з подружжя.
Також існує неподільне майно, яке фізично неможливо розділити на частки, наприклад, автомобіль. В такому випадку, один з подружжя забере власність собі, але буде зобов’язаний виплатити другій стороні грошову компенсацію або передати їй інше рівноцінне майно. Потрібно це для того, щоб вся спільно набута власність була поділена в рівних частках.
Частки майна при поділі: особиста власність подружжя
Також існують речі, які є власністю тільки одного з подружжя. До них відносяться:
- Майно, придбане однієї зі сторін до вступу в шлюб.
- Власність, отримана чоловіком в порядку спадщини, в дар або на підставі інших безоплатних угод – навіть в період шлюбу.
Суддя може визнати таке майно спільною власністю подружжя, якщо на нього затрачивались спільні кошти, в результаті чого собівартість майна зросла – СК України. Це справедливо, наприклад, якщо чоловік і жінка разом зробили капітальний ремонт у квартирі, яка спочатку належала чоловікові.
- Речі, якими користується тільки один з подружжя: одяг, взуття, медикаменти і так далі. Винятком є коштовності або предмети розкоші.
- Результати інтелектуальної діяльності однієї із сторін: патенти на винаходи, права на твори науки, літератури і мистецтва. При цьому доходи, які приносить така діяльність, за законом належать кожному з подружжя.
- Речі, придбані для задоволення потреб неповнолітніх дітей: взуття, одяг, меблі, а також вклади на ім’я дитини – ця власність передається батькові, з яким залишиться неповнолітній.
Суд може визнати майно, набуте подружжям у період шлюбу, але на особисті гроші однієї зі сторін, її особистою власністю. Однак для цього необхідно буде довести, що чоловік і правда витратив на покупку власні кошти.
Поділ майна частинами між подружжям при розлученні
Спільне майно подружжя може бути поділене як в період шлюбу, так і після його розірвання. Визначити частки подружжя можна декількома способами:
- За угодою – у нотаріуса складається домовленість, в якій подружжя самостійно визначають, кому буде належати та чи інша частина майна. Скласти документ можна як в шлюбі, так і після його розірвання.
- Шляхом укладення шлюбного договору – документ також підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню і може бути складений в період шлюбу, а також до його укладення. Особливість такого договору в тому, що в ньому можна вказати, кому і в яких частках буде належати майно, яке з’явиться в майбутньому. При цьому договір починає діяти тільки після укладення шлюбу сторонами.
- В судовому порядку – якщо досягти домовленості про розподіл майна мирним шляхом не вдається, то зробити це можна буде через суд. У такому випадку суд самостійно визначить долю кожного чоловіка з урахуванням всіх заслуговують уваги обставин.
Як розділити квартиру на частки між подружжям при розлученні?
Під час поділу спільної квартири у подружжя утворюється право часткової власності, тобто кожен буде володіти / (половиною) житла. Це так звані «ідеальні частки»: володіння ними умовно, адже на практиці квартира навпіл не ділиться.
Також частки можуть мати реальне значення, тобто кожному власнику дістається конкретна кімната, і визначається порядок користування загальними приміщеннями: коридором, кухнею, ванною. Якщо ж одному з подружжя дістається кімната більшого або меншого розміру, то суд може зобов’язати чоловіка або дружину виплатити компенсацію за різницю в площі.
Частка майна одного з подружжя в житло може бути збільшена судом, якщо буде встановлено, що протягом шлюбу за рахунок його особистих коштів були зроблені поліпшення, значно збільшують вартість квартири. Наприклад, зроблений капітальний ремонт.
Як докази проведення поліпшень можуть служити договори з підрядними організаціями про проведення ремонту, квитанції про оплату, виписки з банківських рахунків, показання свідків. Також слід провести оціночну експертизу для встановлення різниці часткою в грошовому еквіваленті.
Якщо квартира була придбана чоловіком до шлюбу і є його одноосібною власністю, то в разі внесення поліпшень за рахунок загальних або особистих коштів суд може виділити в ній частку другому чоловікові.
Збільшення частки подружжя при розділі майна
Можливість відступу від принципу рівності часток при розділі майна встановлена Сімейним кодексом, зокрема, якщо це відбувається не за угодою або шлюбним договором, то нерівні частки можуть бути виділені за рішенням суду на підставі наступних обставин:
- З урахуванням інтересів дітей, які залишилися після розлучення з одним з батьків.
- Якщо чоловік не брав участі у веденні спільного господарства: з неповажних причин не мав доходів або ж витрачав майно на шкоду інтересам сім’ї.
При цьому, якщо чоловік вів домашнє господарство і здійснював догляд за дітьми і з поважних причин не мав постійного заробітку, то, незалежно від вкладу кожного з подружжя, нажите майно буде загальним.
Якщо подружжя залишилося в шлюбі, але фактично разом не проживають, то суд може визнати майно, набуте кожним з них в період роздільного проживання, їх особистою власністю. Однак для цього потрібно довести, що майно придбано вже в період, коли сторони жили окремо, а на його покупку були витрачені особисті кошти одного з подружжя.
Коли майно ділиться не в рівних частках між подружжям при розлученні?
Чіткого визначення підстав відступу від рівності часток законом не визначено. При розгляді подібних справ суди керуються Постановою Пленуму Верховного Суду України однак в кожному конкретному випадку рішення виноситься на розсуд суду з урахуванням всіх обставин справи.
Суд може відступити від принципу рівності часток кожного з подружжя, але це не означає, що він зобов’язаний це робити – кінцеве рішення залежить від конкретних обставин справи, що розглядається.
Суд також враховує заслуговують на увагу інтереси подружжя. Якщо заявлено вимогу про збільшення частки в зв’язку з відсутністю у одного боку доходів з неповажних причин, то позивачеві потрібно буде довести, що чоловік тривалий час не працює і не робить спроб працевлаштуватися.
Також, якщо вимога пов’язана зі зловживанням спиртними напоями, наркотиками або азартними іграми, то слід надати відповідні медичні довідки, що підтверджують звернення до нарколога.
Якщо судом буде встановлено, що при розділі майна один з подружжя якимось чином приховав спільно нажите майно, то частка коштів другої половини може бути збільшена пропорційно вартості прихованого майна.
Також береться до уваги стан здоров’я учасників процесу. Суд може відступити від рівності часток, якщо один з подружжя не здатний виконувати трудову діяльність і отримувати дохід, наприклад, у зв’язку з інвалідністю. В такому випадку він, як потребує, може отримати більшу частку.
У більшості випадків кредити і інші грошові зобов’язання також враховуються при розділі майна і визначення часток. Якщо кредит брав на себе тільки один з подружжя, то обов’язок виплачувати його може бути встановлена для обох подружжя, якщо буде доведено, що кошти були потрібні для задоволення потреб сім’ї.
Частка дітей при розлученні та розподіл майна
За правилом СК України, діти не мають відношення до спільного майну батьків. Відповідно, при розділі майна батьків дітям виділяти частку не обов’язково. Винятком є випадки, коли нерухомість куплена з використанням цільових коштів, наприклад, материнського капіталу. В такому випадку закон зобов’язує наділяти правом власності всіх членів сім’ї.
У судовій практиці часто зустрічаються випадки, коли один з батьків бажає збільшити свою частку, засновуючи свою точку зору на те, що з ним залишаться неповнолітні діти. У деяких випадках суд і правда може збільшити частку, якщо дитина дійсно цього потребує.
Наприклад, це може бути частка в квартирі або транспортний засіб, якщо воно необхідне для пересування дитини-інваліда (Ухвала Верховного Суду України).
Під час поділу майна з урахуванням нужденності неповнолітніх суд повинен керуватися майновим становищем батьків. Якщо, наприклад, мати залишається з дітьми одна, то при розділі майна слід враховувати мінімальний розмір житлоплощі, встановлений в регіоні для кожного члена сім’ї і виходячи з цього виділяти в житло відповідні частки.
При вимозі про відступ часткою з урахуванням наявності дітей суд також приймає до уваги порядок утримання дітей батьками. Наприклад, якщо чоловік бере участь в житті дітей і сумлінно оплачує аліменти, то суд може не побачити потребу неповнолітніх в збільшенні частки майна. Однак, якщо житло було придбано батьками з метою поліпшення житлових умов у зв’язку з народженням дитини, то це може бути приводом для відступу від рівності часток.
Також, якщо власником майна є дитина (це може бути комп’ютер, письмовий стіл, музичний інструмент), то ця власність не підлягає розподілу і залишається у дитини і у батька, з яким він буде проживати (Сімейний кодекс України). При цьому ніяких компенсацій другого з батьків не покладається.
Як розділити майно на частки через суд?
Для поділу майна можна звернутися в суд як в період шлюбу, так і після його розірвання. Згідно ч. Цивільно-процесуального кодексу, справи про розподіл майна між подружжям розглядає ом, але тільки в тому випадку, якщо ціна позову, тобто вартість діленого майна, не перевищує тисяч. Якщо ж вартість власності більше, то звертатися потрібно в районний суд.
Відносно територіальної підсудності, то в основному суди розглядають дані справи за місцем проживання відповідача. Однак, якщо об’єктом спору є нерухомість, то бувають випадки, коли позовна заява залишається без розгляду при подачі його за місцем проживання відповідача з рекомендацією звернення до суду за місцем знаходження такої нерухомості. В такому випадку перед зверненням з позовом слід уточнити в суді, чи підсудна йому цю справу.
Розмір державного мита за розділ майна в судовому порядку становить від 200 грн. до 20000 грн. і залежить від ціни позову.
Згідно Сімейного кодексу України, строк позовної давності при розділі майна подружжя після розлучення становить роки. Протягом зазначеного періоду починається з моменту, коли одна зі сторін дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх майнових прав, а не з моменту розірвання шлюбу.
Наприклад, дружина з початком довгого часу після розлучення дізналася, що чоловік подарував дитині квартиру, яка була куплена ним у період шлюбу, при цьому згоди на відчуження від подружжя отримано не було (визначення Верховного Суду України). У цій справі суд вказав, що визначати строк позовної давності необхідно не з моменту розлучення подружжя, а з моменту, коли колишня дружина дізналася про те, що її права були порушені.
Відповіді адвоката: як поділити майно на частки між подружжям при розлученні?
У шлюбі була придбана однокімнатна квартира, я і чоловік маємо в ній рівні частки. У шлюбі народився син. Зараз ми подали на розлучення. Чи буде мені належати за законом велика частина квартири, якщо дитина залишається зі мною?
За загальним правилом, діти не мають до майна подружжя ніякого відношення. Однак суд може відійти від принципу рівності, якщо є будь-які виняткові обставини, наприклад, в тому випадку, якщо у вас дитина-інвалід.
Розлучаємося з дружиною. Мені на весілля подарували автомобіль і холодильник. Чи вважається це спільно нажитим майном. І як в такому випадку воно буде ділитися?
Це залежить від того, кому подарували автомобіль і холодильник. Якщо вам особисто, то ці речі будуть вашим особистим майном і не підлягатимуть розділу, так як дарування – це безоплатна угода. Власність, отримана таким шляхом в період шлюбу, є особистою власністю того чоловіка, якому її подарували.
Визначення часток спільного майна між подружжям при розлученні
Існує два порядки визначення часток у спільному майні.
- Перший варіант – це добровільний (досудовий) порядок. Для цього порядку необхідне укладення шлюбного договору або угоди про розподіл спільного майна.
- Другий варіант розділу – це судовий порядок.
За загальним правилом, розділ нажитий власності відбувається в рівних частках (крім особистих речей, речей нажитих до шлюбу, або по безоплатних угодах). Суд може відійти від загального порядку тільки при наявності вагомих підстав.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Вартість майна під час розподілу
- Оцінка майна подружжя при поділі
- Реальний поділ майна в натурі
- Частка дитини при поділі майна
- Виділ частки подружжя при поділі майна
- Поділ майна в частковій власності
- Визнання недійсною угоди про розподіл майна
- Клопотання при поділі майна
- Заперечення на позовну заяву про розподіл майна