- Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
- Адвокат по сімейним справам
- Причини заборони вступу у шлюб родичів
- Перелік обмежень для вступу у шлюб, прийнятий в Україні
- Шлюб між дітьми, усиновленими однією особою
- Можливість вступу у шлюб усиновлювача та усиновленої ним дитини
- Реєстрація шлюбу у РАЦС
- Наслідки реєстрації шлюбу на судні
- Укладення шлюбу на судні
- Сімейний адвокат про осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
- Найчастіші питання адвокату
Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення.
У шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати та сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати та сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
У шлюбі між собою не можуть перебувати двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ним дитина.
Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише у разі скасування усиновлення.
У шлюбі між собою не можуть перебувати особи, які є родичами прямої лінії споріднення – це загальне правило, яке розкривається у наступних частинах цієї статті.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Причини заборони вступу у шлюб родичів
У цій статті сконцентровано не стільки досвід медичних досліджень, релігійних заборон, оскільки у святих книгах різних релігій існує табу щодо кровозмішування, скільки негативний досвід народження дітей від осіб, які є родичами прямої лінії споріднення.
Історії відомі релігійні заборони вступати в інтимні стосунки з родичами до сьомого ступеня споріднення, зокрема, це положення було властиве Європі у X столітті.
Тому ця норма має імперативний характер, що продиктовано інтересами забезпечення народження здорових дітей, що підтверджується багатовіковими традиціями переважної більшості культур.
Якщо кровозмішування унеможливлює реєстрацію шлюбу, то статеві зв’язки між близькими родичами мають бути заборонені іншим законодавством.
Перелік обмежень для вступу у шлюб, прийнятий в Україні
В Україні існує чіткий перелік обмежень, відповідно до якого у шлюбі між собою не можуть перебувати:
- Батьки та діти, оскільки в деяких сім’ях існують випадки статевих зв’язків між батьком та дочкою тощо, хоча такі факти приховуються, але існують навіть статистичні дослідження з цього приводу.
- Рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати та сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
- Двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.
Шлюб між дітьми, усиновленими однією особою
У такому разі існують кровні зв’язки, які беруться до уваги з вищенаведених причин, але існують і юридичні зв’язки між людьми, які де юре прирівнюються до кровних.
Так, при усиновленні набувається статус батьків і дітей, але такі відносини фактично не пов’язані з кровним спорідненням.
У зв’язку з цим за рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.
Представляється, що у цьому випадку суд має визначати можливість вступу до шлюбу усиновлених дітей, але з урахуванням наявності у них кровного споріднення.
Так, особа може усиновити рідних брата і сестру, тому суд не може давати згоду на шлюб між ними.
Можливість вступу у шлюб усиновлювача та усиновленої ним дитини
Деякою мірою відрізняється випадок, коли зареєструвати шлюб бажають усиновлювач та усиновлена ним дитина.
Так, ч. 5 коментованої статті встановлено, що у шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ним дитина, але шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано в разі скасування усиновлення.
Якщо розглядати державну реєстрацію шлюбу за назвами статей, які входять до цієї глави, то вийде не зовсім чітка процедура діяльності осіб по реєстрації шлюбу.
Тут мається на увазі значна частина декларативних норм, які не вносять конкретики в процедуру реєстрації шлюбу.
Реєстрація шлюбу у РАЦС
Зокрема, у статті 29 СК йдеться про ознайомлення наречених з їхніми правами та обов’язками, але не встановлено, коли та що орган державної реєстрації актів цивільного стану роз’яснює нареченим.
Тобто до такого роз’яснення має увійти весь Сімейний кодекс?
Вважається також, що орган не може роз’яснювати права та обов’язки, а такий обов’язок може виконати його належний представник.
Наслідки реєстрації шлюбу на судні
У СК не проведено зв’язку з іншими нормативними актами, оскільки громадяни вправі реєструвати шлюб не тільки в органах реєстрації актів цивільного стану, але і в консульських установах України та згідно зі ст. 70 Кодексу торговельного мореплавства України про кожний випадок народження дитини, укладення шлюбу на судні капітан зобов’язаний скласти акт у присутності двох свідків, а також зробити запис у судновому журналі.
Отже, шлюб може укладатися і на кораблі.
Але подальше положення про такий шлюб дуже складне, оскільки такий акт підлягає поданню до органів реєстрації актів громадянського (нині за СК – цивільного) стану для одержання свідоцтва про шлюб.
Тому виникає необхідність аналізувати не тільки СК, а й підзаконні акти, зокрема, Наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін та доповнень до Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні» від 18 листопада 2003 р. N 140/5, де конкретизуються положення СК та інших нормативних актів.
Щодо шлюбу, зареєстрованого на судні, у п. 4. 16 Правил зазначено: «Реєстрація шлюбу проводиться відділом реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя встановленої форми у книзі поновлених актових записів актів про шлюб, на підставі акта, складеного капітаном судна, у присутності осіб, які уклали цей шлюб.
В актовому записі про шлюб проставляються підписи осіб, які уклали шлюб, а також дані їх паспортів або паспортних документів, а в графі «Для відміток» зазначаються підстави його складання: місце, дата складання акта, а також прізвище посадової особи, яка його склала.
У таких випадках дата виникнення фактичних шлюбних відносин зазначається у графі «Для відміток» актового запису та у графі «Зареєстрували шлюб» свідоцтва про шлюб відповідно до дати складання акта капітаном судна.
Укладення шлюбу на судні
Якщо на день звернення до відділу реєстрації актів цивільного стану одна з осіб, з якою було укладено шлюб шляхом складання вищезазначеного акта капітаном судна, померла, то друга особа має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах (згідно з п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК – встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу).
У цьому разі реєстрація шлюбу провадиться у відділі реєстрації актів цивільного стану на підставі копії рішення суду про встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах (факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу).
На підставі складеного поновленого актового запису в день реєстрації заявникам видається відповідне свідоцтво про шлюб зі штампом «Поновлено».
Наведений фрагмент Правил свідчить про абсолютне ігнорування логікою сприйняття реєстрації шлюбу, оскільки зареєстрований на судні шлюб пропонується сприймати та пов’язувати з фактом виникнення фактичних шлюбних відносин.
У цьому контексті виникає запитання: навіщо звертатися із заявою до суду «про встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах», якщо треба встановлювати факт реєстрації шлюбу?
Це питання свідчить про втрату сенсу реєстрації шлюбу на судні.
Доцільно також говорити не про поновлення шлюбу, а про його реєстрацію.
Тому у подальшому коментарі положення Правил будуть широко використовуватися для роз’яснення положень СК, але з авторськими застереженнями.
Слід також звернути увагу на те, що положення Правил стосуються також іноземних громадян та осіб без громадянства.
Але ці положення мають відповідати не тільки СК, а й Закону України «Про міжнародне приватне право», в розділі IX якого сформульовано колізійні норми сімейного права щодо шлюбу.
Сімейний адвокат про осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
У вирішенні справи про осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.
Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.
Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:
- оперативність вирішення справи про осіб, які не можуть перебувати у шлюбі між собою;
- швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
- економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
- можливість розв’язати питання онлайн.
Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!
Найчастіші питання адвокату
Якщо стаття “Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: