Розлучення через РАЦС за заявою одного з подружжя

Розлучення через РАЦС за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Шлюб розривається державним органом реєстрації актів цивіль­ного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:

  • визнаний безвісно відсутнім;
  • визнаний недієздатним;
  • засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Але перш ніж перейти до коментаря цієї норми ми вважаємо доцільним звернути увагу на те, що як у ст. 106 СК, так і у ст. 107 СК йдеться про розірвання шлюбу органом РАЦСу, а не просто про реєстрацію розір­вання шлюбу.

Для правильного розуміння такої позиції порівняємо реєстрацію народження та реєстрацію розірвання шлюбу.

Щодо реєстрації народження, то сам факт народження відбувається поза межами РАЦСу, а у цьому органі здійснюється тільки його реєстрація.

А щодо реєстрації розір­вання шлюбу, то, на нашу думку, такий шлюб повинен бути розірваним, а лише потім цей юридичний факт повинен бути зареєстрованим.

Адвокат по сімейним справам

photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
Сімейний адвокат
Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як розірвати шлюб через РАЦС за заявою одного з подружжя? Які підстави розірвання шлюбу через РАЦС? Чи може орган РАЦСу розірвати шлюб при наявності у подружжя неповнолітніх дітей та спору щодо них?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Перевірка підстав для розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу органом РАЦСу – це не формальність, оскільки при розірванні шлюбу повинні встановлюватися обставини – підстави розірван­ня шлюбу з метою саме припинення шлюбу та подальшого сімейного жит­тя.

Хоча у законі окремою нормою не передбачено підстави розірвання шлюбу, але їх перевірка є обов’язковою, наприклад, нездатність чоловіка до зачаття дитини (ч. 2 ст. 49 СК), оскільки, якщо буде встановлено, що жінка та чоловік продовжували проживати однією сім’єю і не мали наміру припинити шлюбні відносини, розірвали шлюб для якоїсь іншої мети, таке розірвання шлюбу за заявою зацікавленої особи може бути визнане су­дом фіктивним та на підставі рішення суду орган РАЦСу анулює запис та Свідоцтво про розірвання шлюбу (ст. 108 СК).

Тому на підтвердження такої концепції та підстав розірвання шлю­бу – фактичних обставин – органу РАЦСу повинні подаватися безспірні до­кази, наприклад довідка лікувальної установи тощо.

Щодо ст. 107 СК, то обставини, про які йдеться у цій нормі та які є підставою для розірвання шлюбу, також повинні перевірятися органом РАЦСу, а не сприйматися «на слово».

Тому ці підстави розірвання шлюбу заявником повинні підтве­рджуватися безспірними доказами, які орган РАЦСу відповідно до своєї компетенції має право досліджувати (на відміну від органів РАЦСу, суд мо­же досліджувати будь-які докази, наприклад допитувати свідків).

Так, на підтвердження обставини, що один із подружжя визнаний безвісно відсут­нім має подаватися рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою (статті 246-250 ЦПК), що набрало законної сили, визнання недієздатним – рішення суду, що набрало законної сили про визнання одного з подружжя недієздатним (статті 236-241 ЦПК), позбавлення волі одного з подружжя строком не менше трьох років – вирок суду, що набрав законної сили, де місцем відбуття покарання є місце позбавлення волі.

Відсутність дітей, як підстава для розірвання шлюбу

Крім того, оскільки у ст. 107 СК відсутнє положення про можливість ро­зірвання шлюбу за умови, що у подружжя немає дітей, на нашу думку, у такому разі повинні поширюватися загальні підстави розірвання шлюбу в органах РАЦСу, передбачені ст. 106 СК, тобто такий шлюб може бути ро­зірваний за умови, що у подружжя немає дітей.

Орган РАЦСу повинен повідомити дру­гого з подружжя, який знаходиться у місцях позбавлення волі, про надход­ження заяви, також доцільно направити її копію, але щодо отримання від нього відповіді про наявність або відсутність спору про дітей або майно, то це положення є зайвим, оскільки згідно ч. 2 ст. 107 СК шлюб розривається, незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Крім того, якщо подружжя має неповнолітніх дітей та є спір щодо них, то за такої умови орган РАЦСу не може розривати шлюб, бо це питання належить до компетенції суду (ст. 110 СК), який розриває шлюб за позовом одного з подружжя.

Розірвання шлюбу, якщо один з подружжя перебуває у місцях позбавлен­ня волі

У такому разі суд направляє копію позовної заяви відповідачеві – тому з подружжя, хто перебуває у місцях позбавлення волі, та пропонує йому подати свої заперечення проти позову у встановлений судом термін, зокрема, щодо визначення місця проживан­ня дитини, а також щодо майна, якщо позивачем заявлено позов про роз­поділ спільно набутого майна.

Органу РАЦСу просто надсилається відпо­відь чи погоджується той з подружжя, який перебуває у місцях позбавлен­ня волі, на розірвання шлюбу за зазначених у заяві підстав.

З урахуванням усіх обставин орган РАЦСу розриває шлюб та реєструє цей факт.

Щодо за­яви одного з подружжя про розірвання шлюбу з другим, який визнаний недієздатним, то копія цієї заяви повинна направлятися опікуну для вис­ловлення згоди на розірвання шлюбу.

Припинення шлюбу, якщо один із подружжя визнаний безвісно відсутнім

Щодо направлення заяви одного з подружжя у разі розірвання шлюбу з другим із подружжя, який визнаний безвісно відсутнім, то, взагалі, якщо у безвісно відсутнього було майно та над ним встановлена опіка та призначено хранителя майна, така згода на розірвання шлюбу не потрібна, оскільки він опікується тільки майном, а шлюб може розриватися, незалежно від наявності між подружжям майно­вого спору.

У пункті 1 ч. 1 ст. 107 СК йдеться про розірвання шлюбу в органах РАЦСу, якщо один із подружжя визнаний безвісно відсутнім.

При цьому слід зробити акцент на тому, що, звертаючись до РАЦСу, заявник повинен мати рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою, що набрало законної сили.

Сама безвісна відсутність, тобто якщо про особу протягом одного року в місці її постійного проживання не було відомостей про місце її перебування, не дає підстав для розірвання шлюбу у порядку п. 1 ч. 1 ст. 107 СК. Якщо особа (дру­гий із подружжя) не звернеться до суду за визнанням чоловіка (дружини) безвісно відсутнім, то суд не вправі відмовити у прийнятті заяви про розірван­ня шлюбу.

Щодо особи, оголошеною померлою, та такий шлюб припиняється не шляхом розірвання, а на підставі ч. 1 ст. 104 СК.

У разі з’явлення цих осіб шлюб може бути поновлено за певних умов, передбачених у ст. 118 СК.

Ми не погоджуємося також із таким положенням: якщо той із подруж­жя, хто перебуває у місцях позбавлення волі, порушить спір щодо дітей та майна, розірвання шлюбу провадиться у судовому порядку, оскільки це по­ложення раніше містилось у ст. 182 КпШС, але ця стаття зараз не чинна.

Фіктивне розірвання шлюбу

Викликає  зауваження думка, що розірвання шлюбу у зазначених вище випадках проводиться, незалежно від наявності між подружжям майнового спору і дітей віком до 18 років, тут, мабуть, малось на увазі не «незалеж­но від наявності», а за відсутності дітей віком до 18 років та незалежно від на­явності майнового спору.

Заслуговує на увагу думка про те, що ст. 107 СК пов’язує розірвання шлюбу органом РАЦСу із наявністю будь-якого спору.

Але на практиці виникають такі запитання: якщо орган РАЦСу при розгляді спільної заяви подружжя про розірвання шлюбу встановить, що він розривається не з метою припинення шлюбних відносин, а, наприклад, для отримання житлової площі від держави, він повинен відмовити у розір­ванні шлюбу чи такий шлюб у будь-якому разі підлягає розірванню?

Закон на це запитання відповіді не дає.

На нашу думку, орган РАЦСу може від­мовити подружжю або одному із них у розірванні шлюбу при наявності ві­домостей про обставини, що свідчать про фіктивність такого розірвання, для того, щоб надалі не усувати прогалини своєї діяльності шляхом визнання розірвання шлюбу фіктивним, оскільки орган РАЦСу при роз­гляді справи повинен досліджувати підстави такого розірвання.

Оскарження рішення органу РАЦС

Особа, якщо вона не погоджується з рішенням органу РАЦСу, може ос­каржити таке рішення шляхом подання адміністративного позову до адмі­ністративного суду.

Отже, представникам РАЦСу, щоб забезпечувати свої права від можливого оскарження дій, доцільно відмовляти у розірванні шлюбу з підстав його фіктивності лише у тому разі, коли про це заявлять уповноважені особи (наприклад прокурор) або будуть безспірні докази для встановлення цього факту.

Сімейний адвокат при вирішенні справ про розірвання шлюбу через РАЦС за заявою одного з подружжя

У вирішенні справи про розірвання шлюбу через РАЦС за заявою одного з подружжя більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

  • оперативність вирішення справи про розірвання шлюбу через РАЦС за заявою одного з подружжя;
  • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
  • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
  • можливість розв’язувати питання онлайн.
Дар'я Сергіївна Скрябіна
Сімейний адвокат
Кращий спосіб заощадити час і гроші при розірванні шлюбу через РАЦС за заявою одного з подружжя - звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Найчастіші питання адвокату

Чи може вважатися підставою для розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя те, що інший з подружжя недієздатний?
Чи може бути підставою для розірвання шлюбу нездатність чоловіка до зачаття дитини?
Чи може орган РАЦСу розірвати шлюб при наявності у подружжя неповнолітніх дітей та спору щодо них?
Чи потрібно особиста присутність Клієнта в суді?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?

Якщо стаття “Розлучення через РАЦС за заявою одного з подружжя” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Підстави припинення шлюбу
  2. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання
  3. Розлучення через РАЦС
  4. Визнання розірвання шлюбу фіктивним
  5. Спільна заява про розлучення
  6. Позов про розірвання шлюбу
  7. Примирення подружжя
  8. Підстави для розірвання шлюбу через суд
  9. Вибір прізвища після розірвання шлюбу
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Family lawyer
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: