Час реєстрації шлюбу
Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
За наявності поважних причин керівник державного органу реєстрації актів цивільного стану дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.
У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник державного органу реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене у суді.
Як свідчить практика, при поданні заяви наречені узгоджують з РАЦСом день і час майбутньої реєстрації шлюбу, яка, зазвичай, може відбутися після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
Якщо громадяни, які бажають укласти шлюб, не можуть з’явитися з поважних причин до органу реєстрації актів цивільного стану у призначений для реєстрації шлюбу день, то день реєстрації шлюбу за їх письмовою заявою переноситься згідно з їхнім бажанням на інший день, про що робиться відмітка на заяві та в журналі обліку заяв.
У таких випадках строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви. Якщо особи, які подали заяву, не з’явилися до органу реєстрації актів цивільного стану протягом тримісячного строку з дня її подання і не повідомили причину неявки, то заява втрачає чинність.
Відділ реєстрації актів цивільного стану, який отримав спільну заяву про шлюб, коли наречена або наречений засуджені, призначає дату та час реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє особам, які бажають укласти шлюб, а також адміністрацію виправно-трудової установи, у якій утримується засуджена особа, яка бажає укласти шлюб.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Реєстрація шлюбу у день подання заяви
У виняткових випадках місячний строк може бути скорочений керівником відділу реєстрації актів цивільного стану на підставі спільної заяви осіб, які бажають вступити в шлюб, та документів, які підтверджують наявність поважної причини для його скорочення.
Це положення розташоване як абзац 2 ч. 1, тому його можна сприймати як загальне правило, тобто достатньо наявності поважних причин, щоб керівник РАЦСу дозволив реєстрацію шлюбу раніше встановленого терміну.
Наприклад, короткочасне відрядження моряка або військовослужбовця може розцінюватися, як поважна причина для реєстрації шлюбу в коротший термін. Ця норма, на наш погляд, дозволяє реєструвати шлюб в день подання заяви.
Частина 2 коментованої норми є більш конкретною, оскільки визначено, що у разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, за наявності документів, що підтверджують викладені факти, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви.
У цій нормі наведено конкретний перелік підстав, за яких реєстрація шлюбу має відбуватися у день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця.
Це положення свідчить про право обирати день реєстрації шлюбу, але не обов’язок наречених реєструвати шлюб у скорочені терміни.
Частину 3 в Правилах реєстрації актів цивільного стану в Україні викладено з урахуванням реальних повноважень РАЦСу.
Перенесення дати реєстрації шлюбу
Зокрема, РАЦС не уповноважений збирати відомості про осіб, які мають намір зареєструвати шлюб.
Тому якщо до органу реєстрації актів цивільного стану надійде письмова інформація про наявність передбачених законодавством перешкод до реєстрації шлюбу, то реєстрація його відкладається, і у такому разі заявнику, який про це повідомив, пропонується у термін не більш як три місяці подати відповідні докази.
Рішення про таке відкладення реєстрації шлюбу може бути оскаржене в судовому порядку.
Виходячи з того, що не завжди інформація про перешкоди для реєстрації шлюбу є об’єктивною, тому особи вправі самі спростувати таку інформацію.
Оскільки визначені у ст. 26 СК обставини, які унеможливлюють реєстрацію шлюбу, документально фіксуються органами РАЦС, то ці органи можуть перевірити таку інформацію за відповідними документами.
Звідси випливає, що зазначену інформацію мають перевіряти саме органи РАЦС.
Оскільки для здійснення перевірки інформації необхідний час, то про відкладення реєстрації шлюбу повинні повідомлятися особи, які подали заяву про вступ у шлюб. Таке повідомлення має надходити негайно, після отримання відомостей, що перешкоджають реєстрації шлюбу.
Це пояснюється тим, що у разі перенесення дати реєстрації шлюбу нареченим може бути завдана шкода, пов’язана із затратами на святкування цієї події.
Тому особи можуть звернутися до органу РАЦСу з адміністративним позовом.
За наявності передбачених законодавством перешкод для реєстрації шлюбу орган РАЦСу відмовляє в його реєстрації та видає письмове роз’яснення.
Якщо відомості про такі перешкоди не будуть підтверджені, то реєстрація шлюбу провадиться на загальних підставах.
Сімейний адвокат при часі реєстрації шлюбу
У вирішенні справи про час реєстрації шлюбу більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.
Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.
Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:
- оперативність вирішення справи про час реєстрації шлюбу;
- швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
- економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
- можливість розв’язати питання онлайн.
Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!
Найчастіші питання адвокату
Якщо стаття “Час реєстрації шлюбу” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:
- Примирення подружжя
- Підстави для розірвання шлюбу через суд
- Вибір прізвища після розірвання шлюбу
- Момент припинення шлюбу у разі його розірвання
- Державна реєстрація розірвання шлюбу
- Встановлення режиму окремого проживання подружжя
- Право на шлюб
- Особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою
- Недійсний шлюб