- Підстави виникнення обов’язку батьків утримувати повнолітніх дітей
- Адвокат по сімейним справам
- Аліменти на дітей-інвалідів
- Стягнення аліментів за минулий період
- Обставини, які впливають на зміну розміру аліментів
- Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дітей, які продовжують навчання
- Розмір аліментів на повнолітніх дітей
- Застосування норм СК щодо обов’язку батьків утримувати повнолітніх дітей
- Сімейний адвокат про аліменти на повнолітніх
- Найчастіші питання адвокату
Підстави виникнення обов’язку батьків утримувати повнолітніх дітей
Батьки, які перебувають у шлюбі, або які отримали розлучення через суд зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Справи про стягнення аліментів на утримання повнолітньої непрацездатної дитини розглядаються у порядку позовного провадження. Позивачем у такій категорії справ буде один із батьків, з ким проживає дитина, опікун, піклувальник (хоча у СК ці суб’єкти не зазначені) та сама дитина, яка потребує такого утримання, про що зазначається у ч. 3 ст. 199 СК.
На нашу думку, положення ч. 3 ст. 199 СК у частині права на звернення до суду із заявою про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка потребує їх у зв’язку з продовженням навчання, за аналогією повинно застосовуватися до повнолітньої дитини, яка є непрацездатною.
Адвокат по сімейним справам
На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.
Аліменти на дітей-інвалідів
Щодо непрацездатних дітей, то їм державою виплачується пенсія. Особа може мати зарплату, але якщо цієї зарплати, пенсії чи інших доходів не достатньо для забезпечення життєвого рівня непрацездатної дитини, та суд на підставі поданих доказів визнає їх такими, що потребують матеріальної допомоги, він ухвалює рішення про стягнення з батьків або одного із них аліментів на їхнє утримання з урахуванням матеріального становища батьків.
При призначенні аліментів суд повинен враховувати, якщо непрацездатні повнолітні дочка, син визнані інвалідами першої, другої, третьої групи, аліменти присуджуються на строк інвалідності, а якщо вони є непрацездатними за віком, то аліменти присуджуються довічно.
Щодо повнолітніх дітей, які є інвалідами, то вони у силу фізичних вад чи психічних захворювань не завжди здатні безпосередньо звертатися до суду, тому їх представниками можуть бути один із батьків, піклувальники, опікуни, але позивачами все ж таки повинні вважатися і зазначатися самі діти, оскільки вони потребують матеріальної допомоги.
Механізм визначення часу, передбачений ст. 191 СК, з якого такі аліменти присуджуються, поширюється на випадок, передбачений у даній нормі, тобто, за загальним правилом, такі аліменти присуджуються від дня пред’явлення позову про стягнення аліментів на повнолітню дитину.
Стягнення аліментів за минулий період
Щодо присудження аліментів за минулий час, то суд може присудити їх, але не більше як за три роки, які передували зверненню до суду.
При цьому позивач повинен довести суду обставини та подати докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати.
Ця складна ситуація має враховувати реальні обставини справи та остаточний висновок суду про розмір аліментного обов’язку конкретної особи.
Так, у разі звернення з вимогою лише до однієї із зобов’язаних осіб, аліменти за три роки будуть визначені лише пропорційно тій сумі, яку ця особа була зобов’язана сплачувати разом з іншими платниками аліментів.
Обставини, які впливають на зміну розміру аліментів
На даний вид стягуваних аліментів поширюються положення ст. 192 СК щодо зміни розміру аліментів. Так, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено.
Але такі зміни можуть мати місце залежно від різних обставин, якщо:
- розмір аліментів встановлено на підставі договору, то за згодою всіх суб’єктів можуть бути внесені зміни до договору;
- розмір аліментів встановлено договором, але одна з осіб не погоджується на збільшення або зменшення розміру аліментів, то зміна розміру аліментів вирішуватиметься судом за заявою однієї із зацікавлених осіб;
- розмір аліментів встановлено судом, то зміни можуть вноситися тільки на підставі рішення суду.
Щодо зміни розміру аліментів, то позивачем у даній категорії справ є платник або одержувач аліментів. Такі позови можуть бути пред’явлені до суду.
У разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них. Якщо повнолітня непрацездатна дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи, то розмір аліментів може бути зменшено.
Щодо відповідальності за прострочення сплати аліментів, передбаченої ст. 196 СК, то вона поширюється на особу, яка зобов’язана сплачувати аліменти як за ст. 198 СК, так і ст. 199 СК.
Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дітей, які продовжують навчання
При розлученні та аліментах може знадобитися допомога адвоката по розірвання шлюбу, який володіє знаннями у сфері сімейного законодавства:
- Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
- Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
- Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
У коментованій нормі передбачений один із випадків, коли на батьків покладено обов’язок утримувати повнолітню дочку, сина, які продовжують навчання.
Батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення ними 23 років, тобто до закінчення навчання у навчальному закладі. Але основними умовами, за яких таке утримання можливе, є: повнолітні діти потребують такої допомоги (наприклад, навчання здійснюється на платній основі), а батьки можуть надавати таку матеріальну допомогу (платоспроможні, тобто мають велику зарплату, інші доходи, є працездатними, нікому іншому аліменти не сплачують тощо).
У коментованій частині строк навчання повнолітньої доньки, сина обмежується (однозначно, без будь-яких винятків) строком до досягнення дітьми двадцяти трьох років.
Але під час навчання у дитини можуть виникнути певні ускладнення, зокрема, це може бути зумовлено об’єктивними причинами, наприклад, у зв’язку із хворобою дитина може взяти академічну відпустку строком на один рік, тоді навчання вона закінчить не у 23 роки, а у 24 чи, наприклад, дитина не вступить до ВНЗ зразу ж після закінчення школи, у 17 років, а лише через два роки, то на момент закінчення ВНЗ їй буде не 23, а 24 роки, чи навчання у ВНЗ може бути перервано проходженням військової служби.
Усі ці приклади свідчать про наявність поважних причин, за яких повнолітня дитина може не закінчити навчання у 23 роки.
Тому виникає запитання, яким же тоді положенням СК слід керуватися при розв’язанні питання про надання утримання повнолітнім дітям, які продовжують навчання:
- у СК чітко зазначено вік, а саме: до досягнення дітьми двадцяти трьох років;
- у СК міститься положення про те, що право утримання припиняється у разі припинення навчання.
Тому, на нашу думку, у СК слід залишити обмеження вікового цензу надання утримання повнолітнім дітям у зв’язку з навчанням – 23 роки, але при цьому цю частину коментованої норми слід доповнити положенням про те, що термін надання утримання може бути продовженим і після 23 років у разі виникнення істотних обставин (поважних), за яких навчання не могло бути закінченим повнолітньою дитиною у 23 роки.
Щодо ч. 2 коментованої норми, у якій ідеться про припинення утримання у зв’язку із припиненням навчання, то таке припинення (як і припинення аліментів взагалі) здійснюється автоматично, але при цьому у державного виконавця повинен бути певний доказ – документ про закінчення навчання у ВНЗ чи іншому закладі освіти.
Якщо аліменти виплачувались добровільно на підставі договору чи через бухгалтерію, то виконання умов договору припиняється платником у зв’язку з їх виконанням, та виплати через бухгалтерію припиняються на підставі документа про закінчення повнолітньою дитиною навчання.
У частині 3 коментованої норми перераховані суб’єкти, які мають право на звернення до суду із зазначеною заявою, до них законодавець відносить того з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самих дочку, сина, які продовжують навчання.
Розмір аліментів на повнолітніх дітей
- Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.
- При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
- При розгляді справ про стягнення аліментів на непрацездатних повнолітніх дочку, сина та повнолітніх дітей, які продовжують навчання, суд повинен визначити розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина (які є непрацездатними та які продовжують навчання).
Розмір аліментів визначається у твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням таких обставин:
- стан здоров’я та матеріальне становище як дитини, так і платника аліментів;
- сплата платником аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружину та інших осіб (бабу, діда, прабабу, прадіда) та інші обставини, які мають істотне значення.
Наведені обставини мають істотне значення, але, крім цих обставин, законом (ч. 2 ст. 182 СК) встановлено, що розмір мінімальних аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК.
Судом при визначенні розміру аліментів з одного з батьків повинна братися до уваги можливість надання утримання другим з батьків, його дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Отже, можливим ускладненням може бути невизначеність аліментних зобов’язань декількох осіб щодо конкретної особи. Щоб запобігти виникненню ускладнень, краще звертатись до профексійного адвоката по аліментам на дитину.
Розглядаючи особливість утримання осіб, вік яких можна назвати середнім, слід констатувати складність вирішення аліментних зобов’язань, оскільки такі особи можуть одночасно вважатись:
- повнолітніми непрацездатними дітьми та за ст. 198 СК виникне обов’язок щодо їх утримання у їхніх батьків;
- батьками і аліментні зобов’язання виникнуть у їх дорослих дітей (глава 17 СК);
- одним із подружжя і виникне обов’язок щодо їх утримання у другого з подружжя (глава 9 СК) та ін.
У цій ситуації можна зазначити, що аліментні зобов’язання мають складний характер. Складні ж аліментні правовідносини можна регламентувати як шляхом посвідчення договорів з окремими зобов’язаними суб’єктами, так і визначати їх в одному договорі, якщо всі зобов’язані особи погодяться на його укладення.
Отже, такий договір між батьками про сплату аліментів не можна конкретизувати за підставами утримання, а пропонується персоніфікувати за суб’єктом, якому має надаватись утримання.
Закріплення такої назви дозволить відрізняти складні аліментні правовідносини, в яких беруть участь понад дві особи і різні підстави виникнення аліментних зобов’язань, від однозначних.
Застосування норм СК щодо обов’язку батьків утримувати повнолітніх дітей
До відносин між батьками та дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187,189-192 і 194-197 СК.
При коментуванні цієї норми слід звернути увагу на те, що у назві статті йдеться про утримання повнолітніх дочки, сина (статті 198, 199 СК), а у самому змісті норми термін «повнолітні» упущено. Тому слід зазначити, що норми СК до відносин між батьками та повнолітніми дочкою, сином щодо надання їм утримання у разі їх непрацездатності (ст. 198 СК) та продовження навчання (ст. 199 СК) застосовуються загальні положення, що стосуються аліментних прав та обов’язків батьків та дітей.
Такі положення закріплено у нормі:
- ст. 187 СК, тобто аліменти у порядку статей 198,199 СК можуть відраховуватися за ініціативою платника;
- ст. 189 СК, тобто на положення статей 198, 199 СК може поширюватися договірний порядок сплати аліментів;
- ст. 190 СК, тобто щодо випадків сплати аліментів у статтях 198, 199 СК поширюється положення про те, що право на утримання повнолітніх дітей може припинятися у зв’язку з набуттям права власності на нерухоме майно;
- ст. 191 СК, у ній закріплено час, з якого присуджуються аліменти та який поширюється й на статті 198, 199 СК;
- ст. 192 СК щодо зміни розміру аліментів (збільшення або зменшення), також поширюється на статті 198, 199 СК;
- ст. 194 СК, якою регламентується стягнення аліментів за минулий час та заборгованість за аліментами, передбачені статтями 198, 199 СК;
- ст. 195 СК, якою передбачено порядок визначення заборгованості за аліментами, зокрема, й за статтями 198, 199 СК;
- ст. 196 СК, якою передбачено відповідальність за прострочення оплати аліментів та яка поширюється на випадки, передбачені у статтях 198, 199 СК;
- ст. 197 СК, поширюється на статті 198, 199 СК щодо строків сплати заборгованості та звільнення від сплати аліментів та заборгованності за ними.
Сімейний адвокат про аліменти на повнолітніх
У вирішенні справи про аліменти на повнолітніх від заробітку більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.
Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.
Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:
- оперативність вирішення справи про аліменти на повнолітніх;
- швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
- економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
- можливість розв’язувати питання онлайн.
Якщо Ви не знаєте, як краще вчинити при аліментах на повнолітніх – зателефонуйте нашим сімейним юристам і вони допоможуть розібратися в ситуації!
Сьогодні можна вирішити будь-яке питання дистанційно – онлайн, просто напишіть в месенджер (Viber, Telegram, Whatsapp) нашим сімейним юристам.
Найчастіші питання адвокату
Якщо стаття “Аліменти на повнолітніх” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.
Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua: