Поділ майна при розлученні подружжя

Поділ майна при розлученні подружжя

Поділ майна при розлученні подружжя

Сімейний кодекс України містить в собі норми законного режиму майна подружжя. Розділ майна є однією з основних труднощів, що виникають при розірванні шлюбно-сімейних відносин.

Майно подружжя може бути спільним, а також належати кожному з них.

  • До спільної власності відносять майно, придбане в період шлюбу.
  • Власність кожного з подружжя – придбана до укладення шлюбно-сімейних відносин, а також яка перейшла в період шлюбу в результаті дарування, спадщини тощо.

Поділ майна подружжя може відбуватися, як в самому процесі шлюбно-сімейних відносин, так і при розлученні. Ініціатором розділу може бути будь-хто з подружжя, або кредитори, зацікавлені в цьому (Сімейний кодекс України).

Крім того, варто пам’ятати, що поділу не може підлягати майно, вказане в СК України, а також те, на яке накладено договірний режим роздільного володіння.

Терміни поділу майна подружжя при розлученні

Необхідною обставиною в справах про поділ майна є час, протягом якого громадянин має право звернутися до судових органів. Такий строк становить три роки (Сімейний кодекс України).

Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами законодавства при розгляді справ про розірвання шлюбу» говорить нам про момент відліку трирічного строку. Так, строк позовної давності слід вважати не з того моменту, коли офіційно відбулося розірвання шлюбу, або набрало чинності рішення суду, а з того дня, коли громадянин дізнався або повинен був дізнатися, що його права були порушені. Даний коментар заснований на нормах ЦК України.

Але якщо подружжя вирішило ділити майно, слід не затримувати законні строки. В першу чергу слід визначитися з наявним майном, і кому воно буде належати в майбутньому. Визначити порядок переходу його у власність певної особи можна за взаємною згодою. Якщо ж подружжя не виявили бажання вирішувати все мирним шляхом, тоді їм доведеться звернутися в суд.

Угода про розподіл майна подружжя при розлученні

За взаємною згодою і волевиявленню подружжя має право розділити своє майно шляхом оформлення угоди про такий розділ. Угоду слід відрізняти від шлюбного договору, через те, що ці два документи відрізняються своєю формою, періодом укладення та іншими особливостями. Документ можна скласти як в процесі шлюбу, так і після його розірвання.

Правильно оформлена угода має свою юридичну силу і силу судового рішення. Якщо одна зі сторін даного документа порушила свої обов’язки, тобто їх не виконує, відповідальність може бути у вигляді компенсацій витрат і збитків, принесеними своїми діями, або бездіяльністю.

Пояснювати причини, за якими відбувся розподіл майна саме в зазначених долях – не обов’язково. На відміну від шлюбного договору, угода не обов’язково посвідчується у нотаріуса.

Зміст угоди про поділ майна подружжя при розлученні

Угода оформляється в письмовій формі, і містить в собі такі відомості:

  • дата і місце укладення угоди;
  • прізвище, ім’я, по батькові кожного з подружжя;
  • паспортні реквізити, місце проживання;
  • дата і місце укладення шлюбу;
  • склад нажитого майна (тут варто вказати реквізити і описати майно якомога докладніше);
  • загальна вартість нажитого майна;
  • про встановлення часток подружжя (по ½ кожному, або нерівні частки);
  • про перехід майна (вказати який саме) у власність до чоловіка чи дружини;
  • про стан майна (вказати, що воно не продане, не перебуває під арештом тощо);
  • про підтвердження укладення угоди в добровільному порядку;
  • про момент вступу в силу (з моменту підписання документа);
  • кількість екземплярів;
  • підписи подружжя.

Посвідчення даного документа у нотаріуса залежить від бажання подружжя нотаріально посвідчити документ, тобто законом в обов’язковому порядку це не передбачено.

Поділ майна подружжя при розлученні через суд

Якщо подружжя не досягли взаємної згоди з питання розділу майна, то це питання слід вирішувати в судових органах.

Для того, щоб здійснити розділ майна, необхідно подати позовну заяву. Можна звернутися за допомогою до фахівців – вони допоможуть правильно оформити позов і дадуть відповідь на всі ці запитання. Також заяву можна оформити самостійно. Як правило, вона подається в суд за місцем проживання відповідача.

Позовна заява про поділ майна подружжя при розлученні

У позовній заяві необхідно вказати:

  • адреса, найменування судового органу;
  • реквізити позивача, його П.І.Б., адреса проживання, телефон;
  • реквізити відповідача, його П.І.Б., адреса проживання, телефон;
  • ціну позову, розмір сплаченого держмита;
  • суть заяви;
  • позовні вимоги;
  • дату і підпис.

Крім того, слід докласти необхідні документи, що підтверджують факти, зазначені в заяві (свідоцтво про реєстрацію шлюбу, квитанція про оплату держмита, копії техпаспортів транспортних засобів, копії свідоцтв про право власності, копії різних чеків, квитанцій, які доводять факт придбання майна в конкретний період життя подружжя).

Якщо від імені громадянина виступає представник, то необхідно включити в «шапку» заяви відомості про представника за дорученням, а також додати копію довіреності.

Після підготовки і подачі заяви до суду, громадянин очікує певний час – протягом 5 днів з дня прийняття цієї заяви. Після перевірки документів, суд приймає позовну заяву до провадження та повідомляє сторони про дату і час досудової підготовки.

Порядок розділу майна при розірванні шлюбу через суд

Перша стадія судового розгляду – це досудова підготовка. Як правило, вона містить  в собі:

  • перевірку відповідності осіб і документів;
  • можливість укласти мирову угоду.

Якщо сторони відмовляються, то суд призначає наступну дату – дату судового засідання.

На судовому засіданні сторони висловлюють свої вимоги, представляють докази, клопотання тощо. Як правило, спільно нажите майно суд розділяє порівну між подружжям. Якщо особою буде доведено, що майно належало їй до шлюбу, або було подаровано або перейшло у спадок, то таке майно перейде у власність цієї особи.

  • До спільного майна відносять речі, рухоме та нерухоме майно, грошові кошти, цінні папери тощо, які були придбані з моменту реєстрації шлюбу (Сімейний кодекс України).
  • До особистого майну відносять те, що було придбано до шлюбу, а також подаровано цій людині, або перейшло в процесі успадкування (Сімейний кодекс України).

Розгляд справи судом про поділ майна подружжя при розлученні

При розгляді справи суд враховує той факт, як відноситься кожна річ до конкретної особи. Якщо речі неподільні, то суд визначить режим часткової власності подружжя.

Приклад

На судовому засіданні стало відомо, що у подружжя у шлюбі було придбано наступне майно: транспортний засіб ВАЗ, двохкімнатна квартира і грошовий вклад у банку на суму $2 000. Транспортним засобом користувався виключно чоловік, у його колишньої дружини не було документів на право водіння автомобілем. Суд виніс рішення розділити двохкімнатну квартиру між подружжям, авто передати у власність чоловікові, а грошовий внесок – дружині. Подружжя підтримали і погодилися з таким рішенням суду і після вступу в законну силу такого рішення стали власниками перерахованого вище майна.

Крім поділу майна, діляться і загальні борги подружжя. Як правило, розмір боргів відповідає розміру часток подружжя.

Поділ майна подружжя, якщо один з них не працював

Як правило, коли відбувається поділ спільно нажитого майна, суд дотримується такої позиції: виходить з рівності часток чоловіка і дружини незалежно від того, яку суму грошових коштів отримував кожен, і вкладав у спільне майно.

Якщо чоловік (дружина) не працював, але займався веденням домашнього господарства, або доглядав за дітьми, або не міг здійснювати трудову діяльність з поважних причин, суд також визначить майно подружжя в рівних частках.

Якщо чоловік в період шлюбу наполягав на тому, щоб дружина залишила свою роботу і займалася домашнім господарством, то він не має права на цій підставі просити собі більшу частку при розділі.

Але якщо буде доведено, що особа просто не намагалася знайти нову роботу, всіма способами намагалася не працювати і витрачала майно на шкоду сім’ї, її частка може бути зменьшена (Сімейний кодекс України).

Розділ об’єктів незавершеного будівництва при розлученні

Провести поділ будівельного об’єкта при наявності необхідних умов можливо. Такими умовами виступають такі фактичні дані.

У разі, якщо будівельний об’єкт зареєстрований, як об’єкт незавершеного будівництва, то він без жодного сумніву підлягає розподілу за загальними нормами цивільного законодавства.

У разі, якщо будівельний об’єкт не пройшов державну реєстрацію, то необхідно надати суду відповідні докази, які дозволять ідентифікувати дану будову, а також довести її приналежність подружжю. Якщо таких доказів виявиться достатньо, то даний об’єкт буде включено у спільне майно подружжя, що підлягає поділу.

Відповіді адвоката про поділ майна подружжя при розлученні

Підкажіть, будь ласка, як можна довести, що майно було придбано до шлюбу, а не в процесі нього?

Доказами по придбанню майна можуть бути різні документи: свідоцтва про право власності (якщо це нерухоме майно), квитанції, чеки, накладні на майно, в яких вказується дата придбання майна. Саме ці документи дозволять встановити факт придбання речей.

Добридень! Ми з дружиною хочемо розлучитися, оформляємо угоду. Але цікавить наступне питання: автомобіль, на якому їздила вона, був придбаний мною ще до шлюбу. Чи я маю право залишити його собі, або прийдеться поділити його з дружиною, тому що вона ним користувалася останнім часом?

Згідно із законом майно, яке придбали подружжя до моменту шлюбу є особистою власністю кожного (Сімейний кодекс України). Відповідно, під розділ воно не потрапляє, і не важливо, хто користувався цим майном під час шлюбу.

Розділ майна подружжя при розірванні шлюбу

Розділ майна є проблемним питанням при розірванні шлюбу. Розділити майно можна при припиненні шлюбних відносин, а також під час шлюбу. Майно подружжя може бути як спільним, так і індивідуальним. Спільним визнається все те, що було придбано в період шлюбу, починаючи з дня, коли відбулася державна реєстрація шлюбно-сімейних відносин.

Власність кожного з подружжя – те, що було придбане до реєстрації шлюбних відносин, і що перейшло їм в процесі шлюбу в результаті дарування, спадщини або інших безоплатних угод.

Крім того, розділити майно подружжя можна, як в судовому порядку, так і шляхом складання спеціального документа – угоди.

Угода повинна бути оформлена в письмовій формі, і складатися на підставі взаємної згоди. Засвідчувати нотаріусом даний документ в обов’язковому порядку не потрібно. У документі слід якомога докладніше описати майно, а також конкретну частку, яка буде належати кожному з подружжя.

Якщо подружжя не досягли взаємної згоди з питання розподілу майна, то їм необхідно буде звернутися до суду. Як правило, спільно нажите майно ділиться між подружжям в рівних частинах.

  • Якщо особа не здійснюла трудову діяльність, тобто не мала заробітку, але при цьому здійснювала господарську діяльність, догляд за дітьми, або мала інші поважні причини не працювати, вона також може розраховувати на рівну частку майна при його розділі.
  • Якщо ж одному подружжя вдасться довести, що його чоловік (дружина) не працював і витрачав гроші на шкоду сім’ї, частка його майна може бути зменшена судом.

Законом встановлено строк позовної давності, тобто проміжок часу, протягом якого громадянин має право подати цивільний позов з вимогою розділити майно. Такий строк складає три місяці, причому відраховувати його слід з того моменту, коли громадянин дізнався або повинен був дізнатися, що його права порушені.

Поділ майна при розлученні подружжя

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна в районному суді
  2. Підсудність при поділі майна подружжя
  3. Розписка про поділ майна
  4. Угода про розподіл майна подружжя
  5. Поділ майна нотаріусом
  6. Поділ майна після розлучення
  7. Розділ майна подружжя в шлюбі
  8. Строки поділу майна при розлученні
  9. Поділ майна в судовому порядку
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: