Визнання прав на майно при розлученні

Визнання прав на майно при розлученні

Визнання прав на майно при розлученні подружжя

Якщо подружжю не вдалося домовитися про поділ спільно нажитого майна, то незгодна сторона може звернутися з позовом до суду. Він визначить, яке майно є особистим, а яке спільним для подружжя. Особистою вважається власність, отримана до шлюбу або ж в період знаходження в ньому, але за безоплатними угодами. Приватна власність чоловіка може бути визнана спільним майном, якщо друга сторона вкладала в нього свої кошти або працю.

Коли майно визнається спільним при розлученні?

Деякі види майна передбачають тривалі строки спільного використання, а відповідно його ремонту при зносі, наприклад, машини, квартири, будинки. Ремонт, особливо капітальний, може стати дуже дорогим заходом.

Сімейний кодекс України захищає права подружжя в подібних ситуаціях. У ньому сказано, що особисте майно одного з подружжя може бути визнане спільним на підставі вкладень або праці іншим з подружжя, якщо це значно збільшило вартість даного майна.

Для цього необхідно документально підтвердити, що ринкова вартість збільшилася. Саме ця різниця в ціні служить підставою для виділу частки в майні, відповідній цій сумі.

Визнання майна спадковим при розлученні

Сімейний кодекс України говорить, що спадкове майно, отримане під час шлюбу, визнається особистою власністю спадкоємця. При цьому не враховуються аспекти спадкування:

  • заповіт або законний режим спадкування.
  • джерело спадщини;
  • черговість спадкування.

У суді досить буде пред’явити документи на вступ у спадок, видане нотаріусом свідоцтво про право на спадщину.

Спадщина може стати загальним майном в разі, якщо в заповіті вказано, що майно відходить подружжю. І якщо при цьому не вказані частки в майні, що успадковується, то ділитися воно буде порівну при вступі у спадок, як і звичайне спільно нажите майно.

Визнання майна одного з подружжя особистим при розлученні

Особистим вважається майно, яким подружжя має право користуватися і розпоряджатися одноосібно, в тому числі відчужувати без згоди другого з подружжя.

Закон відносить до такого майна наступне:

  1. Нажите до вступу в шлюб (нерухомість, заощадження, підприємства). Дошлюбне майно не підлягає розподілу. Що б довести в суді, що таке майно було придбане до створення сім’ї досить буде пред’явити документи, в яких вказана дата придбання (договір купівлі-продажу, чеки, дарчу), або письмові свідчення.

Приклад

На кошти, отримані від реалізації приватного будинку, який був власністю чоловіка до шлюбу, були придбані в період шлюбу земельна ділянка і машина. При розлученні дане майно було виключено зі списку майна, що підлягає розподілу. Підставою послужив договір купівлі-продажу із зазначенням сум. Суд постановив, що діє заміна одного дошлюбного майна іншим, але придбаним в період шлюбу.

  1. Отримане в порядку дарування. Майно, отримане в дар, не підлягає поділу, якщо воно не було подароване подружжю (наприклад, як весільні подарунки). До дарів відносяться: права і предмети, подаровані третіми особами. Якщо це дорогі предмети, великі суми або нерухомість, то дарувальнику слід оформити дарчу у відповідному реєстраційному органі. Речі, подаровані іншим з подружжя. Премії або державні нагороди за персональні заслуги і індивідуальні досягнення (наприклад, в області науки). Призи, нагороди, медалі.
  2. Успадковане майно.
  3. На підставі безоплатних угод. Безоплатними визнаються угоди, за якими майнов отримує одна сторона. Наприклад, безоплатними угодами виступають договори безпроцентної позики, безоплатного користування майном. Сюди можна віднести придане, отримане нареченою від батьків.
  4. Речі індивідуального користування. До предметів особистого користування відносять: одяг, взуття, косметику, лікувальні прилади, засоби особистої гігієни, предмети професійної діяльності (інструменти).
  5. Результати інтелектуальної діяльності (авторські права, патенти).

Єдиними винятками є предмети розкоші і коштовності незалежно від того хто ними користувався і чи були вони подаровані. Це обумовлено високою вартістю даної категорії речей.

Не підлягає поділу придбане житлове приміщення, яке було приватизоване (Закон України «Про приватизацію житлового фонду в Україні»).

Відповіді адвоката про визнання прав на майно при розлученні

Мій батько допоміг придбати мені квартиру. Мачуха вимагає частку в цій квартирі. Чи має вона на це право? Яку частину їй може присудити суд, якщо вона подасть позов?
Ділимо квартиру з чоловіком. При її покупці під час шлюбу я внесла заощадження, що залишилися мені у спадок. Як суд розділить квартиру?

Закон про визнання прав на майно при розлученні

Законодавством визначений досить великий список майна, яке підлягає і не підлягає розподілу при розлученні.

Сімейний та Цивільний кодекси захищають права на власність, яка придбана одним з подружжя до вступу в шлюб, так і на спільно нажите під час шлюбу.

При нерозв’язних протиріччях між подружжям в питанні поділу спільного майна можна звернутися з позовом до суду, і в цивільному процесі буде визначено, що є особистим майном, а що слід визнати спільно нажитим.

Визнання прав на майно при розлученні

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ майна за шлюбним договором
  2. Поділ майна за згодою при розлученні
  3. Порядок розподілу майна при розлученні
  4. Підстави для поділу майна при розлученні
  5. Розлучення без поділу майна
  6. Визнання майна спадковим при розлученні
  7. Визнання майна особистим при розлученні
  8. Визнання майна спільним при розлученні
  9. Майно дітей при розлученні
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: