Поділ майна ІП при розлученні

Поділ майна ІП при розлученні

podil-majna-ip-pri-rozluchenni

Поділ майна ІП при розлученні

Згідно Сімейного кодексу України до майна, нажитого подружжям за час шлюбу (загальному майну подружжя), відносяться:

  • доходи кожного з подружжя від трудової діяльності;
  • підприємницької діяльності;
  • результатів інтелектуальної діяльності;
  • отримані ними пенсії, допомоги, а також інші грошові виплати, які мають спеціального цільового призначення (суми матеріальної допомоги, суми, виплачені за відшкодування збитків у зв’язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров’я та ін.).

Як правило, майно індивідуального підприємця ділиться порівну між подружжям, проте бувають випадки, коли це робити недоцільно, або зовсім неможливо, в зв’язку з тим, що бізнес був подарований, успадкований або утворений до шлюбу.

Спільне майно – рухомі або нерухомі предмети цивільно-правового обороту, куплені на спільні кошти, а також паї, вклади, частки.

yake-majno-pidlyagaye-rozpodilu-pri-rozluchenni-podruzhzhya

Яке майно ІП підлягає розподілу при розлученні подружжя?

ІП – зізнається індивідуальний підприємець, який пройшов реєстрацію в установленому законом порядку. Він відповідає перед кредиторами майном, яке у нього є у власності. Як правило, при розлученні все, що належить бізнесменові ділиться порівну між подружжям. Винятком є ​​випадок, коли є шлюбний договір, що визначає інший порядок розподілу власності.

У власності підприємця можуть перебувати:

  1. магазини, намети, торгові павільйони або інші приміщення;
  2. товари, придбані для реалізації;
  3. обладнання;
  4. транспорт.

podil-biznesu-pri-rozluchenni-mizh-podruzhzhyam

Поділ бізнесу при розлученні між подружжям

Однак, якщо бізнес був створений ще до реєстрації шлюбу, то при розірванні воно не буде ділитися, залишиться у того чоловіка ким був утворений.

Поділ бізнесу може бути вироблено за згодою сторін, а саме дружина і чоловік складають і підписують угоду про розподіл спільного майна, все нажите ділиться відповідно до бажань подружжя. Якщо ж не було знайдено між ними розуміння з даного питання, то розділ зробить суддя в рівних частках.

Однак існує виняток, коли майно підприємця може бути залишено йому, але він в свою чергу повинен компенсувати другому з подружжя вартість такого майна. Це може бути застосоване у виняткових випадках.

majno-pidlyagaye-podilu-pri-rozirvanni-shlyubu

Майно ІП не підлягає поділу при розірванні шлюбу

За загальним правилом законодавства України, все майно, нажите в шлюбі подружжям при розірванні шлюбі ділиться навпіл. Дана застереження також стосується і бізнесу і все, що з ним пов’язано, але існують винятки:

  • створення ІП до вступу в шлюб, тобто, то майно, в тому числі і бізнес не поділяється між подружжям, якщо придбано до реєстрації сімейних відносин;
  • отримання майна по договорами – дарування або спадкування;
  • право вимоги за договором позики, видане підприємцем під час шлюбу, не поділяється між подружжям. Відповідно до сформованої судової практики, чоловік чи жінка не є стороною за такою угодою, тому вона не має права вимагати часткового виконання зобов’язання в свою користь. Як правило, в спільну власність входять доходи від ІП, які вкладаються в потреби сім’ї, решта належить самому бізнесмену;
  • в разі, якщо на майно чоловіка (дружини), що займається підприємницькою діяльністю накладено арешт за фактом стягнення податкових платежів, то на вимогу дружини або чоловіка, якому під час розподілу дісталася частина такого предмета, його частину може бути звільнена від цього. Таке обмеження у вигляді арешту пов’язано з діяльністю ІП та особистими зобов’язаннями підприємця, за якими стягнення може бути звернено тільки на його особисте майно;
  • павільйон або намет, що належать ІП, залишаються у власності самого підприємця при розділі майна, який в свою чергу компенсує іншого члена подружжя / від даного бізнесу. Це відбувається, коли недоцільно розділяти такі предмети, так як при їх розподілі, здійснення бізнесу ускладниться або стане неможливим.

poryadok-rozpodilu-majna-pri-rozluchenni

Порядок розподілу майна ІП при розлученні

Жоден із сімейних людей не застрахований від проблем, в тому числі і від розлучення. За сімейним законодавством України частки чоловіка і дружини під час розподілу бізнесу рівні. Особливість статусу індивідуального підприємця в тому, що майно не розмежовується на приватне і зустрічається в даному діяльності, тому за своїми зобов’язанням відповідає усім своїм власністю.

Порядок розподілу спільно нажитого подружжям, в тому числі і IP:

  1. за угодою – якщо сторони прийшли до спільної думки про поділ спільного майна, щодо розподілу часток, в разі підписання такого документа держава в особі судді не втручається в розподіл предметів між подружжям;
  2. в судовому порядку – застосовується, якщо чоловік і дружина не змогли домовитися про розподіл майна, є питання які вони не в силах вирішити самостійно;
  3. за шлюбним договором – при його наявності не потрібно розгляд позову про розподіл в суді, а також укладення угоди.

Подача позовної вимоги про розподіл ІП може бути здійснена будь-яким з подружжя, незалежно від того, хто є ініціатором розірвання шлюбу. Всі висунуті вимоги, повинні бути обґрунтовані і доведені позивачем, а відповідач, в свою чергу, висуває аргументи щодо претензій.

rozdil-kreditiv-pri-rozirvanni-shlyubu-mizh-podruzhzhyam

Розділ кредитів ІП при розірванні шлюбу між подружжям

Згідно із законодавством України, борги чоловіка, який є бізнесменом, діляться при розлученні пропорційно отриманим часткам від спільно нажитого майна, дане правило стосується не тільки ВП.

Для того, що розділити зобов’язання, які стосуються підприємницької діяльності необхідно з’ясувати, куди йдуть одержувані від ІП доходи у вигляді грошових коштів. Якщо на загальні потреби, то подружжя відповідають солідарно, а після розірвання шлюбу пропорційно отриманої частки майна.

приклад

Після двадцяти років шлюбу подружжя Семенови Артем і Валерія, вирішили розірвати свій шлюб. Під час шлюбу чоловік утворив власний бізнес, а саме відкрив кілька взуттєвих майстерень в місті. В процесі своєї діяльності Артем взяв кредит на розширення свого ВП.

При поділ спільно нажитий власності він заявив позов про розподіл даного боргу. Однак Валерія в свою чергу заперечувала, стверджуючи, що кредит є особистим зобов’язанням колишнього чоловіка і вона бажає отримати активи ІП, так як вони були куплені в період перебування у шлюбі.

Суд задовольнив вимогу Артема, в зв’язку з тим, що в спільно нажите майно входять всі доходи, а також обов’язки по виконанню, заборгованості та боргів одного з подружжя бізнесмена.

vidpovidi-advokata-pro-podil-majna-pri-rozluchenni

Відповіді адвоката про поділ майна ІП при розлученні

У нас спільно з чоловіком є ​​спільний маленький бізнес, а саме магазин, який зареєстрований на чоловіка, все боргові зобов’язання він також оформляв на себе. Я, в свою чергу, працюю у нього за договором керуючим. Яким чином при розірванні шлюбу буде ділитися наш бізнес? Чи маю я на його частину право?

За загальним правилом при розлученні все майно ділиться порівну, по / кожному. Однак можливо укласти угоду, де Ви з чоловіком домовтеся, як поділіть все що нажили, в тому числі і спільний бізнес. Ви маєте повне право на частину ІП або на компенсацію від чоловіка за частку переданого йому майна.

Раніше у нас з чоловіком був складений шлюбний договір, згідно з яким при розірванні шлюбу наш бізнес, IP перейде до нього, проте з того часу пройшло близько років. На даний момент ми вирішили розлучитися, і мені хотілося б отримати частку власності. Чи можу я подати позовну заяву до суду про розподіл даного майна?

У зв’язку з тим, що між Вами і чоловіком укладений шлюбний договір, то суд відхилить такий позов. Подача такої заяви до суду доречна, коли він відсутній, і тоді майно розділяється за допомогою угоди між подружжям або в судовому порядку.

majno-individualnogo-pidpriyemcya-podil-pri-rozluchenni

Майно індивідуального підприємця: поділ при розлученні

Все отримане майно, в тому числі і доходи, отримані від бізнесу, є спільно нажитим майном подружжя і повинні ділитися. При цьому необхідно враховувати деякі особливості даного виду власності:

  • в даному випадку доходами визнається, читаючи прибуток, а саме різниця між виручкою і вкладеними коштами;
  • судом при поділі майна, також враховуються доходи, які будуть отримані в майбутньому, а саме договори, укладені індивідуальним підприємцем в період шлюбу, оплата за якими буде проведена в майбутньому;
  • заявляючи вимоги на частину бізнесу чоловіка (дружини), необхідно пам’ятати, що борги по бізнесу, як правило також діляться між чоловіком і дружиною. Особливо в тому випадку, якщо доходи були витрачені на сімейні потреби.

Поділ майна ІП при розлученні

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Поділ проданого чоловіком майна
  2. Арешт майна під час розподілу при розлучені
  3. Поділ автокредиту при розлученні
  4. Іпотека при розлученні подружжя
  5. Поділ боргів подружжя при розлученні
  6. Поділ майнових зобов’язань подружжя при розлученні
  7. Материнський капітал при поділі майна
  8. Поділ частки в статутному капіталі ТОВ при розлученні
  9. Поділ коштовностей і предметів розкоші при розлученні
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: