Документи на аліменти

Документи на аліменти

Документи на аліменти

Документи на аліменти

Аліменти можуть сплачуватися добровільним (через нотаріальну угоду) або примусовим способом (в суді). У будь-якому випадку для їх призначення стягувачу необхідно підготувати певні документи, що підтверджують дві основні умови: право на аліменти і потреба в них.

Важливо відзначити, що при добровільному стягненні аліментних платежів послуги нотаріуса підлягають оплаті. В разі ж судового призначення коштів на утримання позивач (заявник) повністю звільняється від сплати судового збору.

Перелік документів при призначенні засобів за добровільною згодою, а також у разі стягнення через суд (за допомогою судового наказу або подання позовної заяви) буде дещо відрізнятися, однак будуть і збіги (наприклад, документи, що підтверджують родинні зв’язки між сторонами).

За фактом підготовки всіх необхідних паперів в залежності від способу оформлення аліментів потрібно буде прийти на прийом до нотаріуса або звернутися до суду. А результатом розгляду питання про аліменти стане виконавчий документ, що дає право на порушення виконавчого провадження по аліментам.

Документи про сплату аліментів для угоди між батьками

Документи про сплату аліментів для угоди між батьками

Нотаріальні аліментні угоди між сторонами можливо укласти лише в тому випадку, якщо у одержувача і платника є повний компроміс з питань:

  • сплати коштів;
  • способу їх утримання;
  • суми платежів;
  • періодичності виплати;
  • терміни нарахування;
  • способи перерахування.

Якщо сторони мають розбіжність хоча б в якійсь із частин, що стосується аліментних платежів, нотаріус не зможе засвідчити угоду і запропонує оформляти призначення виплат у судовому порядку.

Якщо ж згоди досягнуто, платник і одержувач повинні спільно відвідати будь-який нотаріальний кабінет з оригіналами наступних документів:

  • паспорти сторін.
  • документи, що засвідчують родинні зв’язки між сторонами (як підстава призначення коштів):
  • свідоцтво про народження дитини (якщо платник – батько дитини), а в разі народження сина чи дочки поза шлюбом – додатковий документ, що підтверджує батьківство:
  • свідоцтво про встановлення батьківства з органу ДРАЦС;
  • або рішення суду про встановлення батьківства, яке вступило в законну силу .
  • свідоцтво про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу (якщо стягнення аліментів здійснюється щодо чоловіка або колишнього чоловіка);
  • інші документи, що підтверджують родинні зв’язки (якщо мова йде про зміст між іншими спорідненими особами).

Довідка з місця роботи майбутнього платника аліментів про розмір заробітної плати не менше ніж за 6 місяців. Даний документ необхідний нотаріусу при складанні угоди на неповнолітню дитину в дотримання Сімейного кодексу: розмір аліментів, стягнутих за угодою, не може бути нижче того, на який особа могла б реально розраховувати в судовому порядку (наприклад, не менше 1/4 частки від доходу платника при призначенні аліментів на одну дитину).

Реквізити банківського рахунку одержувача. Важливо відзначити, що нотаріусу надаються так звані «розгорнуті» реквізити стягувача, видані банком і містять номер рахунку.. Даний документ надається нотаріусу для включення реквізитів в угоду.

Оформлення угоди про аліменти на дитину

Оформлення угоди про аліменти на дитину

Послуга по складанню нотаріальної угоди – платна. Вартість аліментної угоди залежить від конкретного нотаріуса. Оплачують послугу сторони угоди за домовленістю (одна зі сторін повністю, або спільно – навпіл або в будь-якому іншому співвідношенні).

Якщо мова йде про утримання декількох дітей, з метою економії коштів можна скласти одну угоду на всіх відразу. Однак якщо мова заходить про аліменти на дитину, яка не досягла віку трьох років, і одночасно про зміст його матері, доведеться скласти два окремих документа (що, відповідно, збільшить витрати вдвічі).

Якщо угода складається на призначення аліментів на користь неповнолітньої дитини, яка досягла 14 років, його особиста присутність у нотаріуса спільно з батьками обов’язкова. Це пов’язано з придбанням підлітком часткової дієздатності та правом самостійно підпису документа за згодою батьків – законних представників відповідно до Сімейного кодексу України.

Незважаючи на мирний і мирний характер укладення даного документа, Сімейний кодекс України наділяє йому юридичну чинність виконавчого листа. Це означає, що в разі невиконання аліментних зобов’язань нотаріально посвідчену згоду може бути піддано примусовому виконанню.

Документи для стягнення аліментів через суд

Документи для стягнення аліментів через суд

Судовий порядок призначення коштів передбачений, коли друга сторона відмовляється від добровільної участі в матеріальному утриманні дитини. Аліментні спори, які пов’язані з питаннями встановлення або оспорювання батьківства, вирішуються в судовому порядку.

Призначити аліментні виплати в суді можливо:

  • за допомогою написання заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів (спосіб передбачений тільки щодо стягнення коштів на користь неповнолітніх дітей);
  • через звернення до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.

Спосіб подачі документів до суду не залежить від обраного варіанту стягнення (наказного або позовного), заявник має право вибрати найбільш зручний для нього:

  • платний – направити заяву і пакет документів поштою рекомендованим листом з повідомленням, щоб заявникові повернулося підтвердження про отримання документів судом;
  • безкоштовний – особисто передати позов до канцелярії суду.

При особистому врученні важливо подбати про отримання позначки, що підтверджує прийняття заяви, на своєму екземплярі позову, щоб суд не порушив строк розгляду аліментної справи.

Позовне та наказне провадження при стягненні аліментів

Позовне та наказне провадження при стягненні аліментів

Заява про видачу судового наказу передбачає спрощене провадження у справі і розглядається судом в 5-денний строк без виклику сторін.

Однак недоліками такого провадження є неможливість призначення коштів на утримання дитини у твердій грошовій сумі, а також висока ймовірність спрощеного скасування наказу боржником (в останньому випадку звертатися за аліментами заявнику доведеться повторно, але вже позовним шляхом).

Позовна заява про стягнення аліментів може бути застосовано для всіх категорій стягувачів і платників, здійснюється судом приблизно у 2-4 місячний строк з проведенням обов’язкових судових засідань і викликом сторін.

Проте переваги оформлення аліментних вимог в позовній заяві переважують можливу перспективу тяганини:

  • на виплати можуть претендувати будь-які сторони аліментних правовідносин (батьки, діти, подружжя або колишнє подружжя, а також інші родичі згідно Сімейного кодексу України);
  • грошові кошти можуть призначатися будь-яким можливим способом:
  • в частках від доходу відповідача відповідно до Сімейного кодексу України;
  • в твердій грошовій сумі згідно Сімейного кодексу України;
  • одночасно в частках і твердій грошовій сумі.
  • передбачено стягнення коштів на дитину в тому числі і за минулий період.

Документи для стягнення аліментів через суд

Документи для стягнення аліментів через суд

Перелік документів для винесення судового наказу регулюється Цивільно-процесуальним кодексом, однак чіткої вимоги до нього немає. У наказному порядку можна призначити аліментні виплати тільки на неповнолітніх дітей, причому їх потреба визнається «за замовчуванням» з огляду на непрацездатність, а також обов’язку батьків утримувати своїх дітей до повноліття.

Список документів вказується в складі заяви і повинен бути наступним:

  • Заява, складена за вимогами Цивільно-процесуального кодексу України;
  • Копія паспорта та коду платника податків стягувача.
  • Копія свідоцтва про народження дитини (якщо дитина народжена поза шлюбом батьків, обов’язково додається додатковий документ, який встановлює батьківство: свідоцтво про встановлення батьківства з органу ДРАЦС або аналогічне судове рішення).
  • Якщо ж підтверджує батьківство документ відсутній і батько є тільки біологічним батьком дитини, стягнення аліментів за допомогою судового наказу неможливо. Аліменти в даному випадку можна призначити тільки повноцінним позовною шляхом в районному (міському) суді в складі «ускладненого» позову – одночасно про визнання батьківства і призначення аліментів.
  • рішення суду про розірвання шлюбу (якщо батьки дитини в розлученні).
  • Довідка з місця роботи боржника (при наявності).

Важливо відзначити, що суду необхідно надавати два пакети документів (включаючи саму заяву): по одному для суду і для боржника.

Документи для подачі позову на аліменти

Документи для подачі позову на аліменти

Вимоги до складання та документаційного забезпечення позовної заяви викладені в Цивільному процесуальному кодексі України. Однак документи, необхідні для позову на аліменти, можуть бути трохи ширше за переліком:

обов’язкові:

  • копія паспорта та коду платника податків позивача;
  • копія паспорта та коду платника податків відповідача (за наявності);
  • копія документа, що підтверджує родинні зв’язки з відповідачем в якості підстави його обов’язку сплачувати аліменти:
  • для стягнення аліментів на дитину – свідоцтво про народження і додаткові документи про батьківство (при їх наявності);
  • для стягнення аліментів на нужденного чоловіка – свідоцтво про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу;
  • для інших родичів – інші документи, що свідчать про наявність спорідненості;
  • документи, що підтверджують потребу в аліментах (крім аліментів на неповнолітніх дітей, оскільки закон і так визнає їх такими, що потребують):
  • для батьків при стягнення коштів з повнолітнього дитини – довідка про наявність непрацездатності (інвалідності), пенсійне посвідчення, інші документи, що свідчать про низький дохід;
  • для чоловіка при призначенні аліментів з чоловіка – документи про перебування в декреті до досягнення дитиною віку 3 років, пенсійне посвідчення, довідка про наявність інвалідності та ін.;
  • для батьків, при стягненні коштів на повнолітнього дитини-інваліда – довідка про інвалідність сина або дочки.

додаткові:

  • довідки з місця роботи про заробітну плату позщивача та відповідача, щоб співвіднести доходи сторін (якщо таких документів немає в наявності, можна не надавати);
  • довідка про склад сім’ї (для підтвердження роздільного проживання сторін, якщо таке має місце);
  • копії довідок з установ загального або додаткової освіти дитини (як свідчення про зайнятість і витратах на дитину-школяра, дитини-спортсмена, -музиканта, -художника тощо);
  • копії квитанцій і чеків на щомісячні витрати (квитанції про квартплату, чеки на придбання ліків, одягу, взуття, предметів іншого повсякденного побутового споживання).
  • Перелік додаткових документів надається суду на розсуд позивача. Він може бути доповнений іншими відомостями, які дозволять суду найбільш повно представити картину потребу позивача і його щомісячних витрат.

У разі, коли витрати позивача неможливо підтвердити документально, можна скористатися показаннями запрошених свідків. У деяких випадках суди охоче заслуховують третіх осіб і приймають їх показання до відома на користь будь-якої з сторін.

Які документи потрібні для виконавчого провадження по аліментам?

Які документи потрібні для виконавчого провадження по аліментам?

В реальності стягнути аліменти в суді – це півсправи. Фактична реалізація судового наказу, виконавчого листа або аліментної угоди (в разі припинення добровільних виплат) здійснюється безпосередньо на робочому місці платника або в підрозділі Державної виконавчої служби України.

Після отримання будь-якого з перерахованих виконавчих документів про призначення аліментів стягувач має право:

  • Безпосередньо передати його на робоче місце відповідача. Тоді роботодавець почне перераховувати аліменти одержувачу не пізніше трьох днів з моменту нарахування зарплати платнику відповідно до Сімейного кодексу України.
  • Передати його в територіальний підрозділ Державної виконавчої служби України для порушення виконавчого провадження. Часу це займе набагато більше, але дасть гарантії контролю за виконанням документа працедавцем платника.

У другому випадку для порушення виконавчого провадження знадобиться подати наступні документи:

  • оригінал судового наказу, виконавчого листа або нотаріально завіреної аліментної угоди;
  • паспорт заявника (для посвідчення особи);
  • свідоцтво про народження дитини (якщо мова йде про призначення коштів на утримання неповнолітньої);
  • реквізити банківського рахунку стягувача (для переказу грошових коштів);
  • заяву про відкриття виконавчого провадження (пишеться по формі, що надається державним виконавцем).

Після того як документи приймаються у відділі виконавчої служби, державний виконавець відкриває провадження і здійснює комплекс необхідних заходів по його подальшій реалізації.

Послуги адвоката по сімейним справам

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по стягненню аліментів.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по стягненню аліментів, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

Документи на аліменти

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Аліменти у відсотках від зарплати
  2. Нарахування аліментів
  3. Індексація розміру виплат аліментів
  4. Розрахунок суми виплат аліментів
  5. Розмір аліментів на дітей
  6. Виконавчі документи по аліментам
  7. Заява про стягнення аліментів
  8. Розписка про отримання аліментів
  9. Угода про сплату аліментів
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: