Коли подають на аліменти?

Коли подають на аліменти?

Коли подають на аліменти?

Коли подають на аліменти?

Однією з основних обов’язків громадян є утримання своїх дітей в порядку, визначеному самостійно або / та законодавством України. Повнолітні діти зобов’язані надавати матеріальну допомогу батькам, які є непрацездатними і потребують допомоги. Винятків з цих правил законодавець не передбачає.

Батьки не звільняються від утримання дитини ні в залежності від факту перебування в шлюбі, ні за станом здоров’я.

Чи можна подати на аліменти в шлюбі?

Чи можна подати на аліменти в шлюбі?

Законодавець не пов’язує обов’язок батьків утримувати неповнолітніх з фактом укладення батьками шлюбу. Порядок сплати, умови і розміри змісту батьки визначають самостійно або в усній формі, або в письмовій шляхом укладення угоди про аліменти. Якщо батьки не можуть дійти згоди щодо порядку утримання неповнолітніх дітей, один з них має право звернутися до районного суду з позовною заявою про стягнення аліментів за місцем проживання позивача з доданням необхідних доказів.

Позовна заява повинна містити:

  • вимогу про стягнення аліментів у частці від доходу (заробітку) відповідача або в твердій грошовій сумі;
  • докази того, що відповідач не надає допомогу неповнолітньому;
  • дані свідоцтва про шлюб;
  • дані свідоцтва про народження дитини;
  • документи, що свідчать про матеріальне забезпечення позивача і відповідача рівні їхнього доходу;
  • інші докази, що підтверджують вимоги позивача.

При подачі позовної заяви позивачу не треба сплачувати судовий збір, у цій категорії справ позивачі звільнені від його сплати.

Чи можна подати на аліменти без шлюбу?

Чи можна подати на аліменти без шлюбу?

Законодавець не визнає так звані «цивільні шлюби», законну силу мають тільки шлюби, зареєстровані в органах РАЦС. Але це положення ніяк не позначається на правах дітей, народжених в цивільних шлюбах. Права і обов’язки батьків неповнолітніх, народжених у незареєстрованому шлюбі, не відрізняються від прав і обов’язків по відношенню до дітей, народжених у законному шлюбі. Таким чином, батьки дітей, народжених у не зареєстрованому шлюбі, зобов’язані утримувати їх.

Порядок стягнення аліментів не відрізняється від умов стягнення аліментів на дитину, народжену в шлюбі, крім одного винятку. Матері, яка подає позов про стягнення аліментів, необхідно довести факт батьківства відповідача.

Відповідно до Сімейного кодексу України, батьком дитини, народженої від осіб, які перебувають на момент його народження в шлюбі, а також яка народилася до спливу 10 місяців з дати його розірвання, визнання недійсним тощо, є чоловік (колишній) матері. Батьківство засвідчується записом про шлюб.

Якщо дитина народилася в цивільному шлюбі, то встановлення батьківства можливо двома способами:

  • подача спільної (батька і матері) заяви в органи ДРАЦС або одноосібного у випадках, передбачених законом;
  • у судовому порядку.

Батько і мати після народження дитини подають до органів ДРАЦС спільну заяву про визнання чоловіка батьком. Якщо батьки не можуть подати заяву особисто, то вони можуть подати самостійно заяви, при цьому підпис особи, яка не може з’явитися до органів ДРАЦС, повинна бути засвідчена нотаріусом.

Законодавець передбачає можливість подачі батьком попередньої заяви в період вагітності матері, якщо є обставини, які перешкоджають спільній подачі заяви.

Законодавство України регламентує обставини, коли подача спільної заяви неможлива. У цих випадках батько може подати заяву самостійно:

  • смерть матері;
  • визнання судом недієздатною;
  • позбавлення жінки батьківських прав;
  • невідомість її місця знаходження.

За результатами розгляду заяви батьків або одноосібної заяви, орган РАЦСу видає свідоцтво про встановлення батьківства. За державну реєстрацію встановлення батьківства сплачується державне мито у розмірі 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн. х 0,03 = 0,51 грн.).

Як подати на аліменти через суд?

Як подати на аліменти через суд?

Встановлення батьківства можливе лише за згодою особи (при досягненні нею повноліття). Якщо особа не погоджується з батьківством, то його встановлення відбувається через суд. Для цього, матері (опікуну) необхідно звернутися в районний суд з позовною заявою, строк позовної давності не встановлено.

Позивач повинен надати в судовий розгляд документи, що підтверджують його вимоги, а саме:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • довідки, показання свідків про спільне проживання з відповідачем в період зачаття і народження дитини;
  • листування, грошові перекази від відповідача;
  • виписка з біографії відповідача;
  • інші докази, що підтверджують факт батьківства.

При розгляді справи про встановлення батьківства, суд враховує будь-які докази, здатні пояснити обставини по справі і підтвердити або спростувати батьківство особи. Крім цього, суд має право призначити експертизу про походження дитини за методом «генетичної дактилоскопії». Якщо сторони ухиляються від проведення експертизи, суд може на свій розсуд дозволити, чи є докази батьківства чи ні.

Позивач може з позовом про встановлення батьківства подати позов про стягнення аліментів. Аліменти будуть стягуватися з дня пред’явлення позову. Рішення підлягає негайному виконанню.

Чи можна подати на аліменти після розлучення?

Чи можна подати на аліменти після розлучення?

Відповідно до Сімейного кодексу України, після розлучення мають право вимагати сплати аліментів на своє утримання від колишнього чоловіка наступні особи:

  • колишня дружина в період вагітності і протягом трьох років з дати народження дитини;
  • батько, який доглядає за дитиною-інвалідом до досягнення дитиною 18 років або дитиною-інвалідом з дитинства групи.

Подружжя можуть укласти угоду про сплату аліментів, яке має бути посвідчений нотаріусом і з моменту такого посвідчення має силу виконавчого листа.

У разі недосягнення згоди, мати може звернутися в районний суд за місцем її проживання з позовом про стягнення аліментів. Судовий збір в цьому випадку не сплачується.

При винесенні рішення, що визначає розмір і порядок сплати аліментів, суд бере до уваги матеріальне забезпеченість і сімейний стан батьків, інші обставини (непрацездатність членів сім’ї, настання інвалідності або наявність захворювання, що перешкоджають продовженню роботи на колишньому місці роботи, вступ дитини на роботу або заняття підприємницькою діяльністю).

Чи може мати-одиначка подати на аліменти?

Чи може мати-одиначка подати на аліменти?

В законодавстві України відсутнє поняття «одинока матір», проте, одинокою матір’ю вважається жінка, яка народила дитину в цивільному шлюбі і не має в свідоцтві про народження дитини запису про батька або цей запис внесений за вказівкою матері. Мати-одиначка є єдиним для дитини з батьків, що несе обов’язки по відношенню до дитини і має права.

Варто звернути увагу на те, що не є матір’ю-одиначкою жінка, яка розлучилася зі своїм чоловіком і залишилася одна з дитиною.

Мати-одиначка є єдиним з батьків неповнолітнього. Відповідно до Сімейного кодексу України, обов’язок утримувати своїх дітей виникає у батьків, тому обов’язок утримувати свою дитину є тільки у матері-одиночки. Відповідно, подати заяву про стягнення аліментів мати-одиначка не може. У той же час мати-одиначка має всі права по відношенню до своєї дитини і має деякі пільги, надані їй законодавцем.

приклад

Мати-одиначка Іванова з метою отримання податкового вирахування на дитину надала свідоцтво про народження дитини і довідку з органів РАЦСу, де вказано, що відомості про батька були записані зі слів матері. Оскільки Іванова є єдиним з батьків неповнолітнього, то податкове вирахування на дитину має бути їй надано в подвійному розмірі.

Ситуація може бути змінена, якщо буде встановлено батьківство. В такому випадку, в свідоцтві про народження дитини буде внесено запис про справжнього батька, і матір, в разі відсутності згоди батька на сплату аліментів, може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.

В яких випадках батьки подають на аліменти на дітей

В яких випадках батьки подають на аліменти на дітей

Законодавець встановлює обов’язок повнолітніх дітей утримувати своїх батьків, якщо вони є непрацездатними або потребують допомоги. Діти можуть укласти з батьками угоду про порядок сплати аліментів або при не досягненні згоди, батьки можуть звернутися до суду з позовною заявою.

  • Непрацездатними є громадяни, які досягли пенсійного віку або є інвалідами.
  • Такими, що потребують допомоги батьками визнають громадян, у яких відсутні кошти до нормального існування або цих коштів не достатньо.

Суд визначає розмір аліментів у кожному конкретному випадку, виходячи з матеріального становища батьків, дітей, ступеня їх потреби в аліментах тощо. Розмір аліментів встановлюється у твердій грошовій сумі, яка сплачується щомісячно, або ж у частці від заробітку (доходу) платника податків.

При цьому, якщо у батьків є кілька повнолітніх дітей, то суд враховує цю обставину, незалежно від того, подавалося заява до одного чи кількох відповідачів.

Відповідно до Сімейного кодексу України, повнолітні діти зобов’язані нести додаткові витрати на утримання своїх непрацездатних батьків в таких виняткових випадках:

  • важка хвороба батьків;
  • каліцтво, травми;
  • оплата догляду за батьками третіми особами.

Перелік виняткових випадків не є вичерпним, тобто може бути доповнений судом на його розсуд. Розмір додаткових витрат може бути визначений угодою батьків і дитини або рішенням суду.

Якщо в процесі судового розгляду буде встановлено, що батьки не займалися вихованням дітей, не давали грошей на їх утримання, не цікавилися їхнім способом життя, то в аліментах може бути відмовлено.

Позбавлення батьківських прав тягне за собою втрату всіх прав батька, в тому числі і на утримання повнолітніми дітьми.

Відповіді адвоката про аліменти на дитину

Відповіді адвоката про аліменти на дитину

Я перебувала в цивільному шлюбі, в якому народила дочку. Батько від нас відмовився, дочкою не цікавився, батьківство не визнав. Чи можу я подати в суд на нього, щоб отримати аліменти?

Ви може подати до суду заяву про стягнення аліментів, але для цього необхідно буде встановити батьківство. Для цього Вам необхідно подати заяву в суд про встановлення батьківства одночасно з першою заявою. У разі встановлення батьківства, аліменти будуть виплачуватися з дня подачі Вами заяви. Але необхідно мати на увазі, що в такій ситуації, Ваш колишній цивільний чоловік матиме право на одержання утримання від Вашої дочки після досягнення нею років.

Мені 65 років, мій син живе в іншому місті, зі мною не спілкується і мені не допомагає. Моїй пенсії не вистачає навіть на продукти харчування. Що мені робити?

У такій ситуації Вам необхідно звернутись із сином і домовитися про розмір змісту, яке він може Вам виділити, оскільки діти зобов’язані утримувати своїх непрацездатних батьків. У разі отримання відмови від сина, Ви маєте право звернутися до суду з вимогою про стягнення аліментів для Вас з сина.

Стягнення аліментів: коли і куди подавати документи?

Стягнення аліментів: коли і куди подавати документи?

Законодавством України встановлено взаємні обов’язки батьків і дітей за змістом і несення додаткових витрат. До досягнення дітьми повноліття цей обов’язок несуть батьки, при чому незалежно від того, народжений дитина в законному шлюбі або в цивільному. Виняток становлять матері-одиначки, які є єдиними батьками дітей. Діти, які досягли років, несуть обов’язок по утриманню своїх непрацездатних і які потребують допомоги батьків, при цьому розмір утримання може бути визначений як угодою сторін, так і за рішенням суду.

Коли подають на аліменти?

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Аліменти на дітей після розлучення
  2. Заява на розлучення і аліменти
  3. Аліменти на дитину без розлучення
  4. Розлучення і стягнення аліментів
  5. Стягнення аліментів через суд
  6. Добровільні аліменти
  7. Виплата аліментів
  8. Аліменти в Україні
  9. Аліменти при розлученні і в шлюбі
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: