Скасування усиновлення

Скасування усиновлення

Скасування усиновлення

Скасування усиновлення

Усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо:

  • воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання;
  • дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку не­виліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час уси­новлення;
  • між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі уси­новлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне прожи­вання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов’язків.Скасування усиновлення не допускається після досягнення дити­ною повноліття.

Скасування усиновлення

Адвокат по сімейним справам

photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
Сімейний адвокат
Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як відмовитися від усиновлення в Україні? Як скласти позовну заяву про скасування усиновлення? Чи може бути скасоване усиновлення, якщо виявиться, що дитина страждає на психічний розлад?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Підстави для скасування усиновлення

Підстави для скасування усиновлення

Усиновлення може бути скасоване після досягнення дитиною повно­ліття, якщо протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача за­грожує життю, здоров’ю усиновлювача, усиновленого або інших членів сім’ї.

Усиновлення повнолітньої особи може бути скасовано судом за взаємною згодою усиновлювача та усиновленого або на вимогу одного з них, якщо сімейні відносини між ними не склалися.

Усиновлення скасовується від дня набрання чинності рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 СК та Постанови Пленуму Верховного Су­ду України «Про практику застосування судами законодавства при розг­ляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківсь­ких прав» від 30 березня 2007 р. № 3 усиновлення може бути скасовано або визнано недійсним тільки за рішенням суду.

Слід відрізняти підстави та порядок визнання усиновлення недійсним від підстав і порядку його скасування.

У СК визначено як підстави, з яких усиновлення обов’язково має бути визнане недійсним, так і підстави, за на­явності яких суд вирішує це питання на свій розсуд.

Відповідно до час­тин 1, 2 ст. 236 СК суд обов’язково визнає усиновлення недійсним, якщо воно було здійснене без згоди дитини і батьків, яка була необхідна, або як­що усиновлювач не бажав настання прав та обов’язків, що виникають вна­слідок усиновлення (фіктивне усиновлення).

Позов про визнання усиновлення недійсним

Позов про визнання усиновлення недійсним

Згідно з частинами 3, 4 ст. 236 СК суд може, але не зобов’язаний визна­ти недійсним усиновлення, здійснене на підставі підроблених документів або за відсутності згоди осіб, зазначених у статтях 220-222 СК.

За наяв­ності підстав для задоволення позову про визнання усиновлення недійсним суд у кожному конкретному випадку повинен вирішити питання про пере­дачу дитини її батькам або іншим родичам, а якщо буде встановлено обста­вини, які свідчать про неможливість цього, – на опікування органу опіки та піклування.

Щодо підстав скасування усиновлення, передбачених у ст. 238 СК, то, на нашу думку, до них можна віднести пункти 1, 3 ч. 1 даної норми.

Так, усиновлення може бути скасовано, якщо воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання; між усиновлювачем і дити­ною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять не­можливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов’язків.

Що ж до п. 2 ч. 1 ст. 238 СК, де йдеться про недоумство, психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг зна­ти на час усиновлення, то рішення суду про усиновлення слід переглядати у зв’язку з новими обставинами.

Зовсім іншим за змістом є скасування усиновлення у разі, якщо воно су­перечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання (п. 1 ч. 1 ст. 238 СК).

Тут, на нашу думку, варто мати на увазі, що ці підстави для скасування усиновлення можуть виникнути і бути встановлені лише через проміжок часу, що дасть можливість говорити про те, що рішення про уси­новлення було обґрунтованим, але нові обставини свідчать про невідповід­ність усиновлення інтересам дитини.

Тому при скасуванні усиновлення та­кож повинне бути враховане бажання усиновленої дитини, якщо сімейні відносини між нею та усиновлювачем не склалися.

Загальними підставами для скасування усиновлення, на нашу думку, повинні бути такі самі умови, які передбачено для поз­бавлення батьківських прав (ст. 164 СК), але з деякими особливостями, властивими усиновленню, тобто такими, що виникнуть після усиновлення і підпадають під дію положення ч. 1 ст. 238 СК.

Підставою для скасування усиновлення може стати випадок, якщо ди­тина не може забути батьків чи братів і сестер і це заважає процесу її ви­ховання, спілкування в сім’ї, нормальному розвитку, негативно на неї впливає, що позначається на взаємовідносинах між усиновлювачем та дитиною.

Отже, такий процес відповідатиме новим обставинам справи, тому і рі­шення повинне мати самостійне значення, оскільки такі обставини у судо­вому процесі щодо усиновлення передбачити неможливо.

Судове рішення щодо скасування усиновлення

Судове рішення щодо скасування усиновлення

Тому скасування усиновлення буде набирати сили з моменту вступу судового рішення в за­конну силу.

Альтернативним варіантом, спрямованим на попередження такого результату усиновлення, може бути лише більш тривалий час спіл­кування усиновителя з дитиною, яка підлягає усиновленню, до судового розгляду, подання висновку психолога про можливість і доцільність уси­новлення конкретним усиновителем.

  • У частині 2 коментованої норми закріплено положення про те, що ска­сування усиновлення не допускається після досягнення дитиною пов­ноліття. У цій частині норми закріплено виняток із загального правила, що усиновлення може бути скасоване після досягнення дитиною повноліття, якщо протиправна поведінка усиновленого, усиновлювача загрожує жит­тю, здоров’ю усиновлювача, усиновленого або інших членів сім’ї.
  • У частині 3 коментованої норми міститься положення, яке також слід вважати своєрідним винятком із загального правила щодо усиновлення повнолітньої особи. Таке усиновлення може бути скасовано судом за взаєм­ною згодою усиновлювача та усиновленого або на вимогу одного з них, якщо сімейні відносини між ними не склалися.

Щодо взаємної згоди усиновлювача та усиновленого на скасування уси­новлення у зв’язку з тим, що сімейні відносини між ними не склались, то таке скасування згідно з даною нормою має здійснюватися судом, проте ви­никає запитання, у якому виді провадження цивільного судочинства така справа має розглядатися?

На нашу думку, така спільна заява усиновлювача та усиновителя про скасування усиновлення у порядку ч. 3 ст. 238 СК має розглядатися у окремому провадженні (за аналогією як справа про розірвання шлюбу за взаємною заявою подружжя, яке має ді­тей). Заява усиновлювача чи усиновленого про скасуван­ня усиновлення на тій підставі, що відносини між ними не склалися, розг­лядається у позовному провадженні.

Усиновлення скасовується з дня набрання чинності рішення суду про його скасування (ч. 4 ст. 238 СК), тобто після закінчення строку.

Сімейний адвокат при скасуванні усиновлення

Сімейний адвокат при скасуванні усиновлення

У вирішенні справи про скасування усиновлення більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката з усиновлення, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

  • оперативність вирішення справи про скасування усиновлення;
  • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
  • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
  • можливість вирішувати питання онлайн.
Дар'я Сергіївна Скрябіна
Сімейний адвокат
Кращий спосіб заощадити час і гроші при скасуванні усиновлення - звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Найчастіші питання адвокату

Найчастіші питання адвокату

Чи може бути скасоване усиновлення після досягнення дитиною повноліття?
Чи може бути скасоване усиновлення, якщо виявиться, що дитина страждає на психічний розлад?
Чи обов'язково суд визнає усиновлення недійсним, якщо з'ясується, що документи для усиновлення було підроблено?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?

Якщо стаття “Скасування усиновлення” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію в сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Скасування усиновлення

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

  1. Право на утримання після розірвання шлюбу
  2. З якого моменту присуджуються аліменти на дитину
  3. Стягнення аліментів за минулий період та заборгованості за аліментами
  4. Відповідальність за несплату аліментів
  5. Звільнення від сплати заборгованості за аліментами, встановлення строку сплати заборгованості
  6. Заява про усиновлення дитини
  7. Рішення суду про усиновлення
  8. Право на таємницю усиновлення
  9. Позбавлення усиновлювача батьківських прав
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: